N64 Third Party Controllers!

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.903
Αντιδράσεις
3.921
Το Pad του N64 δεν ηταν για πολλους και οτι καλυτερο εργονομικα αν και αρκετα πρωτοποριακο για την εποχη.


Το κενο αναπληρωσαν αρκετα third party Κοντρολια.



Να τα δουμε;;;


 


tumblr_m3expsqTCn1qd4q8ao1_1280.jpg


 


http://vgjunk.tumblr.com/post/22272727650/here-are-some-really-horrible-nintendo-64-pads-i
 
Όντως...η αλήθεια είναι ότι το χειριστήριο του Nintendo 64 είχε αρκετά προβλήματα. Το σημαντικότερα από αυτά για μένα ήταν ο ελαττωματικός αναλογικός μοχλός. Όμως, για τα παιγνίδια της κονσόλας ήταν πολύ βολικό το χειριστήριο, τουλάχιστον για εμένα. Είχα δοκιμάσει όμως το Competition Pro και είχε χαλάσει πολύ πιο γρήγορα οπότε μετά επέλεγα μόνον αυθεντικούς μοχλούς.
 
Η Competition pro μετα την 16bit εποχη εβγαζε αισχρα χειρηστηρια. Του Ν64 συγκεκριμενα ειναι οικτρα απαισιο. Αποκλειεται να αρεσει σε καποιον ανθρωπο αυτο το χειρηστηριο. Ο σταυρος του ηταν ανυπαρκτος. Απο καλα χειρηστηρια παντως, εβγαλε και η hori με το παρακατω να ειναι ενα μικρο διαμαντι στο μηχανημα.

horipad.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμένα με έχει βολέψει το χειριστήριο της Ninty Πάντως. Περιμένω το Banjo Tooie για να το ξαναβάλω σε λειτουργία.
 
Πήρα το N64 με το που έφτασε το Ευρωπαϊκό στην Αθήνα (περίμενα στο Minion να ανοίξουν τις κούτες) και μετά από κάποια χρόνια ο μοχλός είχε χαλαρώσει αρκετά και "έπαιζε" δεξιά αριστερά. Το δεύτερο pad που πήρα μετά απο κανα χρόνο είναι ακόμα μια χαρά (ο μοχλός είναι πιο σταθερός). Ίσως να βελτίωσαν την ποιότητα κατασκευής όσο πέρναγε ο καιρός?

Εμένα προσωπικά με βόλευε το χειριστήριο στα FPS πάρα πολύ, λόγο του ότι είχα συνηθίσει κάπως τον χειρισμό σε PC (ενός φίλου) με πληκτρολόγιο και mouse. Κρατώντας το N64 χειριστήριο "ανάποδα" με το δεξί χέρι στον μοχλό (ως mouse) και το αριστερό στον σταυρό κατεύθυνσης (ως WASD) ήταν το πιο κοντινό που μπορούσες να έχεις σαν χειρισμό PC FPS σε κονσόλα τότε και μάλιστα ήταν ο default τρόπος να παίξεις το Turok που στην ουσία ήταν το παιχνίδι που εισήγαγε τον χειρισμό που έχουμε τώρα στα console FPS (δεν γνωρίζω κάποιο παλιότερο FPS παιχνίδι να είχε τέτοιο χειρισμό σε κονσόλα). Άσε που χρησιμοποιούσες τον δείκτη του δεξιού σου χεριού για να πυροβολείς με την σκανδάλη του pad, σαν να κρατάς κανονικό πιστόλι (αυτήν την αίσθηση ακόμα και σήμερα τα μοντέρνα pads δεν την φτάνουν).

Μετά από 5 λεπτά που μου πήρε να το συνηθίσω (γιατί προχώραγα με τον σταυρό και έστριβα με τον μοχλό) κατάλαβα ότι τελικά αυτός είναι ο σωστός τρόπος να παίζεις FPS, η κίνηση μπρος πίσω και strafe να είναι στον σταυρό και το targeting στον μοχλό, ξεχωριστά. Μετά τα ρύθμιζα όλα πια με αυτόν τον τρόπο (στο Goldeneye έβαζα το 1.2 solitaire πχ). Όπως είπα και πριν, είναι ο ίδιος τρόπος που χρησιμοποιούμε και σήμερα απλά αντί για 2 αναλογικούς, στο N64 είχαμε έναν αναλογικό και έναν σταυρό (και μετά από λίγο καιρό βγήκε το dual shock και μπορούσες να έχεις τον χειρισμό αυτό και στο PS).

Στα Goldeneye / Perfect Dark υπήρχε ακόμα και η επιλογή για dual analogue κρατώντας 2 χειριστήρια έτσι ώστε να έχεις 2 αναλογικούς (και μέσω emulation μπορείς να το ρυθμίσεις έτσι ώστε να έχεις μοντέρνο dual analog χειρισμό με ένα μοντέρνο dual analog controller).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
geo2004z είπε:
Όντως...η αλήθεια είναι ότι το χειριστήριο του Nintendo 64 είχε αρκετά προβλήματα. Το σημαντικότερα από αυτά για μένα ήταν ο ελαττωματικός αναλογικός μοχλός. Όμως, για τα παιγνίδια της κονσόλας ήταν πολύ βολικό το χειριστήριο, τουλάχιστον για εμένα. Είχα δοκιμάσει όμως το Competition Pro και είχε χαλάσει πολύ πιο γρήγορα οπότε μετά επέλεγα μόνον αυθεντικούς μοχλούς.
Πρόσφατα αγόρασα ένα Ν64 σχεδόν άθικτο. Είναι ζήτημα να έχω παίξει 1 ώρα με το σταυρό και η αίσθηση του "κάτω" στο χειριστήριο είναι πολύ χάλια. Σαν πολύ χαλαρό να το πω, σαν να κατεβαίνει όλος ο σταυρός κάτω! τι συμβαίνει? Του Game Boy είναι πιο στιβαρός μου φαίνεται.
 
Αν και ο σχεδιασμος του χειρηστηριου ειναι ομορφος, δυστηχως η κατασκευη του θα μπορουσε να ειναι κατα πολυ καλυτερη. Δεν θα ελεγα πως μου αρεσει η ανταποκριση του σταυρου, και οι αντοχες του αναλογικου. Τα καλα χειρηστηρια απο τριτες εταιριες επισης στοιχιζουν πλεον ακριβα χρηματα, με προτασεις οπως πχ αυτη της hori να ειναι απλησιαστες..
 
Εμένα παρά το γεγονός πως το Ν64 το είχα λιώσει δεν μου παρουσιάστηκαν ποτέ προβλήματα στα χειριστήρια. Στα 2 τουλάχιστον που είχα. Μάλιστα το τριήμερο που πέρασε αποφασίσαμε με τα ξαδέρφια να θυμηθούμε τα παλιά και το στήσαμε. Πήρα και ένα third party χειριστήριο με 10 ευρώ από μαγαζί στα Πατήσια για να παίξουμε περισσότερα άτομα.
 
Gogeta είπε:
Εμένα παρά το γεγονός πως το Ν64 το είχα λιώσει δεν μου παρουσιάστηκαν ποτέ προβλήματα στα χειριστήρια.
Ετσι ακριβως.Το N64 το εχω λιωσει οσο λιγες κονσολες και το αρχικο gamepad Που ειχε η κονσολα του εβγαλα την ψυχη και μετα απο πολλα χρονια το μονο προβλημα του ηταν οτι χαλαρωσε το αναλογικο και κρεμοταν προς τα αριστερα καπως αλλα και αυτο δεν εγειναι απο μενα.Ειχα δανεισει την κονσολα (κατι που σκυλομετανιωσα αργοτερα) σε ατομο που πραγματικα σαν gamer ηταν ''αναπηρος'' και το ριμαξε.Αν το ειχα εγω μεχρι τωρα δεν νομιζω να ειχε παθει απολυτως τιποτα.Το δευτερο που εχω και χρησιμοποιουσα ειναι σε πολυ καλη κατασταση μεχρι και σημερα με αποτελσμα να εχω αλλα δυο μαυρα αυθεντικα gamepads μεσα στα κουτια τους αθικτα.
 
Ψήνομαι να πάρω κάτι τέτοιο. Είναι και ασύρματο. Το έχει δοκιμάσει κανείς?

n64 controller.jpg
 
Δεν εχω πιασει το συγκεκριμενο στα χερια μου, αλλα η retro-bit δεν βγαζει καλα χειρηστηρια. Δυστηχως αν και οπτικα, τοσο τα χειρηστηρια τους, οσο και η συσκευασια τους ειναι πολυ ομορφες, αλλα χανουν κατα πολυ στην αποδοση και στη κατασκευη τους. Δες και εδω:

 
Δεν βρήκα όμως και άλλο ασύρματο για την κονσόλα δυστυχώς. Και συν τοις άλλοις αυτό έχει και autofire, turbo κτλ. Έχεις κάτι άλλο να προτίνεις;
 
Δεν πρεπει να υπαρχουν ασυρματα χειρηστηρια, αλλα τα καλα χειρηστηρια κοστιζουν. Το συγκεκριμενο τωρα λεγεται πως δεν εχει καλο αναλογικο οπου δημιουργει προβληματα. Επειδη ειχα δυο χειρηστηρια τους στο παρελθον, δεν εμεινα ικανοποιημενος απο την τιμη και την αποδοση τους και δεν ξαναπηρα κατι απο αυτη την εταιρια. Τα κανονικα χειρηστηρια n64 δεν ειναι ακριβα, και ειναι πολυ εφικτο να επιδιορθωθουν αν παθουν κατι. Αν θες να επενδυσεις καποια χρηματα θα σου ελεγα να πας ειτε στη προταση της hori, ειτε με το super pad 64.

 
Βασικά λόγω απόστασης από την τηλεόραση θέλω να καταφύγω στη λύση του ασύρματου χειριστηρίου. Υπάρχει και η λύση του extension του καλωδίου αλλά θέλω να αποφύγω τα καλώδια εφόσον υπάρχει ασύρματο. Αλλά καλά κι αυτοί, εν έτει 1998 δεν μπορούσαν να βγάλουν ένα official ασύρματο χειριστήριο;
 
Υπηρχε το ζητημα με την καταναλωση ρευματος και δεν υπηρξαν και πολυ σοβαρες προηγουμενες κυκλοφοριες. Με εξαιρεση ισως της Sega παντα. Αν θες να παιζεις παιχνιδια με το σταυρο, υποθετω πως το χειρηστηριο της retro-bit δεν θα ειναι και τοσο ασχημο, το προβλημα ειναι κυριως με το αναλογικο. Εχεις και αλλες επιλογες για ασυρματο, οπως πχ να μετατρεψεις το wavebird του gamecube για το nintendo 64, αλλα δεν ειναι απλη διαδικασια.
 
Gogeta είπε:
Εμένα παρά το γεγονός πως το Ν64 το είχα λιώσει δεν μου παρουσιάστηκαν ποτέ προβλήματα στα χειριστήρια. Στα 2 τουλάχιστον που είχα. Μάλιστα το τριήμερο που πέρασε αποφασίσαμε με τα ξαδέρφια να θυμηθούμε τα παλιά και το στήσαμε. Πήρα και ένα third party χειριστήριο με 10 ευρώ από μαγαζί στα Πατήσια για να παίξουμε περισσότερα άτομα.
Έπαιξες ποτέ κάποιο Mario Party multiplayer?
 
Πίσω
Μπλουζα