Naomi Βoard Virtua NBA / NBA 2K

DarkSynbios

RetroMasteR
Joined
19 Νοέ 2007
Μηνύματα
1.535
Αντιδράσεις
208
Πριν απο καιρο πηρα απο φιλο μια Naomi board με το παιχνιδι Virtua NBA.Οταν το εβαλα να δουλεψει στην αρχη η οθονη εβγαλε το λογοτυπο ΝΑΟΜΙ και μετα εσβησε,υπεθεσα οτι κατι εχει καει στα κυκλωματα της οθονη και αυτο ισχυε κανονικα μεχρι που συνδεσα την ΝΑΟΜΙ με την Panasonic Plasma που εχω. Εκει ειδα το φως το αληθινο! :D Η αναλυση ητανε ιδια με του Dreamcast λες ειχα συνδεμενο το DC το ιδιο με VGA .Εριξα το νομισμα των 100 δραχμων(LOL) και αυτο ηταν! Στιγμες του 2000 ξανα μπροστα μου!! :D

Αυριο θελει να το συμμαζεψω,να το καθαρισω και να βαψω σε καποια σημεια. Γενικα εχει πολυ δουλεια και στο τελος να φωναξω εναν ηλεκτρονικο για να κοιταξει για την οθονη. :flower:

picture.php


picture.php
 
Αχχχχ...μηχανηματάρα το naomi!

Είχα πρίν λίγο καιρό μια αρκετά καλή συλλογή απο naomi 1-2...

Είχα το 2 συνδεμένο με 32'' lcd , 'prototype' χειριστήρια δικιάς μου κατασκευής και ήχο στο ηχοσύστημα!! Γινόταν της μουρλής με virtua fighter και shooters...

Να βρέις οπωσδήποτε κάποιο shooter,αν και δεν έχει μεγάλη διαφορά με τα dc ports... είναι άλλη αίσθηση! :)
 
pitsunami είπε:
Αχχχχ...μηχανηματάρα το naomi!
Είχα πρίν λίγο καιρό μια αρκετά καλή συλλογή απο naomi 1-2...

Είχα το 2 συνδεμένο με 32'' lcd , 'prototype' χειριστήρια δικιάς μου κατασκευής και ήχο στο ηχοσύστημα!! Γινόταν της μουρλής με virtua fighter και shooters...

Να βρέις οπωσδήποτε κάποιο shooter,αν και δεν έχει μεγάλη διαφορά με τα dc ports... είναι άλλη αίσθηση! :)
Θα το κοιταξω^^

Σε καποια φαση οταν εριχνα κερμα δεν εδινε creadit. ξερεις τι μπορει να παιζει? Τιποτα επαφες?
 
DarkSynbios είπε:
Θα το κοιταξω^^
Σε καποια φαση οταν εριχνα κερμα δεν εδινε creadit. ξερεις τι μπορει να παιζει? Τιποτα επαφες?
Λογικά ο διακόπτης χρειάζετε το σπρευ του...ρίξτου λίγο καθαριστικό επαφών και θα δουλέψει ρολόι.

btw σε dungeon το έχεις βάλει?? :p :D
 
pitsunami είπε:
Λογικά ο διακόπτης χρειάζετε το σπρευ του...ρίξτου λίγο καθαριστικό επαφών και θα δουλέψει ρολόι.
btw σε dungeon το έχεις βάλει?? :p :D
Ειχε βραδιασει και γι αυτο φαινονται ολα σκοτεινα! :D Αλλα και το μερος μπορουσες να το πεις dungeon! lol
 
Να ρωτήσω ρε παιδια κάτι (ψιλό)άσχετο, το Naomi ειναι ισχυρότερο από το Model 3?
 
@DarkSynbios: τελικά κατάφερες και το δούλεψες ε; Άντε να δω πότε θα στήσω το δικό μου ολοκληρωμένο...

@Imgema: Το NAOMI είναι αρκετά ισχυρότερο από το Model 3 σχεδόν σε όλα τα χαρακτηριστικά του. Λογικό άλλωστε, αφού ήταν ο διάδοχος του στα arcades. Ενδεικτικά αναφέρω: Υψηλότερη ανάλυση, ταχύτερη main και audio CPU, ταχύτερος renderer, περισσότερα πολύγωνα, περισσότερη main και audio RAM...

Μπορείς να δεις τα αντίστοιχα τεχνικά χαρακτηριστικά στα παρακάτω links:

NAOMI

Model 3 Step 1.0 (το πρώτο revision)

Model 3 Step 2.1 (το τελικό revision)
 
Maddog είπε:

@Imgema: Το NAOMI είναι αρκετά ισχυρότερο από το Model 3 σχεδόν σε όλα τα χαρακτηριστικά του. Λογικό άλλωστε, αφού ήταν ο διάδοχος του στα arcades. Ενδεικτικά αναφέρω: Υψηλότερη ανάλυση, ταχύτερη main και audio CPU, ταχύτερος renderer, περισσότερα πολύγωνα, περισσότερη main και audio RAM...
Ναι, ετσι φαινεται. Οπότε το Sega Rally 2 στο Dreamcast πρέπει να είναι από τα χειρότερα ports που έχω δει, εφ'οσον το dreamcast ειναι στην ουσία ίδιο με το Naomi αλλά το παιχνίδι είναι τεχνικά πολύ ανώτερο στο Model3.
 
Imgema είπε:
Ναι, ετσι φαινεται. Οπότε το Sega Rally 2 στο Dreamcast πρέπει να είναι από τα χειρότερα ports που έχω δει, εφ'οσον το dreamcast ειναι στην ουσία ίδιο με το Naomi αλλά το παιχνίδι είναι τεχνικά πολύ ανώτερο στο Model3.
Το Sega Rally 2 δεν ειναι και απο τα χειροτερα ports και αυτο γιατι ητανε απο τα πρωτα παιχνιδια του Dreamcast. Βγηκε βιαστικα οπως και το Virtua Fighter 3 για να προλαβουν την κυκλοφορια του Dreamcast.



Maddog είπε:
@DarkSynbios: τελικά κατάφερες και το δούλεψες ε; Άντε να δω πότε θα στήσω το δικό μου ολοκληρωμένο...
Ναι! :D Αλλα εχει ακομα πολυ δουλεια :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σωστό αυτό που λέει ο DarkSynbios για το βιαστικό port του Sega Rally 2, αλλά το παιχνίδι χαντακώθηκε και από το γεγονός ότι η Sega αναγκάστηκε λόγω συμφωνίας με την Microsoft να το βγάλει γραμμένο για WinCE και όχι για Katana που είναι το native OS του Dreamcast.

Ευκολότερος προγραμματισμός μεν στα WinCE, αλλά η δύναμη του μηχανήματος "θάβεται". Δεν είναι τυχαίο ότι ήταν ουσιαστικά ο μοναδικός τοπ τίτλος που βγήκε για WinCE. Όλα τα υπόλοιπα τοπ παιχνίδια και της Sega και των 3rd parties ήταν γραμμένα για Katana, αφήνοντας τα WinCE μόνο για μερικά εύκολα και όχι ιδιαίτερα απαιτητικά PC ports.

Δεν το θεωρώ πάντως και τόσο άσχημο port προσωπικά...
 
To Sega Rally 2 μαζι με το Screamer Rally ειναι τα μονα "ραλακια" που ελιωσα σε ΠιΤσι.

Το SR2 στο PC συνεχιζει να ειναι το απολυτο arcade racer της πλατφορμας.

Δυστυχως για τους λογους που ανεφερει ο Γιατρος, στο DC δεν βγηκε οπως επρεπε...

Ρε ολοι εχετε Naomi boards εκτος απο εμενα? :)
 
Αν κάποιος έχει JAMMA setup, το ΝΑΟΜΙ είναι απαραίτητο και σε σχέση με άλλα arcade boards νομίζω ότι είναι φτηνό. Κρίμα που δεν έχω τέτοιο setup...

UPDATE: Κρίμα που δεν μου είναι εύκολο να το αγοράσω κιόλας...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Naomi Board NBA 2K

Μετα απο πολυ καιρο βρεθηκες ενας τεχνικος που μπορει να ασχοληθει με CRT οθονες. Σημερα θα δουμε εαν δουλεψει γιατι εχει ενα προβλημα ωστε να δειχνει συμπιεσμενη την εικονα.Εαν με το καλο γινει θα βαλω φωτος. :D Μετα προσκαλω οποιοδηποτε για πολλα match free to play!! LOL!

Θελω αντιπαλο τον Billy Mitchel εκ Σερρων και στημενες καμερες για ξυλο! :p
 
Επειδή με τρώει εδώ και κάμποσο καιρό, τι πρέπει να κάνω για να παίξω Naomi με το Virtua Striker σε jamma καμπίνα και στάνταρ CRT arcade monitor ; Μελλοντικά θα ήθελα και άλλα παιχνίδια, αλλα το virtua striker με καίει περισσότερο. Θα προτιμούσα την έκδοση του model 3 ίσως -δεν είμαι σίγουρος γιατί, απλώς μου κάθεται καλύτερα- αλλα νομίζω δεν υπάρχει περίπτωση να βρώ τέτοιο σύστημα με λογικό κόστος.
 
Πίσω
Μπλουζα