Nautilus - 20000 Λεύγες υπό την Θάλασσα

Eagle 1

RetroMasteR
Joined
31 Ιαν 2016
Μηνύματα
1.298
Αντιδράσεις
4.543
Όταν είδα το ομώνυμο φιλμ του Disney στα μέσα της δεκαετίας του 60, είχα γοητευθεί από τον Ναυτίλο με το βικτωριανό του στυλ. Έτσι, όταν βρήκα μοντέλο στο Comet Miniatures (Αγγλία, μεγάλο μοντελιστικό κατάστημα που δυστυχώς έκλεισε πρόσφατα) το αγόρασα αμέσως. Ήταν περιορισμένης κυκλοφορίας (200 κομμάτια ?) και ρητίνης. Η κλίμακα έγραφε το κουτί ήταν 1/350 με μήκος του μοντέλου 12 ίντσες, εγώ πάντως μέτρησα 27 πόντους. Δύσκολο στη συναρμολόγηση (πολύ τρίψιμο και προσαρμογές), επίσης η προπέλα ήταν λάθος και έγινε ιδιοκατασκευή από φύλλο χαλκού. Προστέθηκαν και φιγούρες, ο Νέμο στο θάλαμο διακυβέρνησης, οι Καθηγητής Αρονάξ και Λαντ στο σαλόνι. Δυστυχώς λόγω ρητίνης οι διαφανείς επιφάνειες πάσχουν. Λίγα είναι ορατά στο εσωτερικό. Έβαλα και φωτισμό από κίτρινα Led. Επρόκειτο να είναι μέρος διοράματος με βυθισμένο πλοίο, δύτη κλπ., αλλά οι οικογενειακές υποχρεώσεις και τα μικρά τότε- παιδιά δεν το επέτρεψαν. Να δούμε στο μέλλον. Παραθέτω λοιπόν μερικές φωτογραφίες του μοντέλου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aκριβως ιδιο με την ταινια. :thumbup:
 
Πολυ εντυπωσιακο!

Υποθετω (λογω avatar) οτι θα εχεις φτιαξει και καποιο Eagle η κανα Super Swift ;)
 
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια φίλοι μου, χαίρομαι που σας άρεσε το μοντέλλο. Πράγματι αγαπητέ Wally, έχω κάνει και τον Αετό της Airfix το 1980. Αν και τον έκανα με φτωχά μέσα στην επαρχία, χωρίς πληροφόρηση από το άγνωστο τότε διαδίκτυο και έχοντας δει τη σειρά σε ασπρόμαυρη τηλεόραση, βγήκε αρκετά καλός. Επισυνάπτω μερικές φωτογραφίες.
 
Εξαιρετικά κομμάτια και τα 2!
 
Τι ειπες τωρα???!!! :eek:

Αριστουργηματα και τα δυο!!!! :dribble:

Τα σεβη μου Αετε!!!! :worship:
 
Wally είπε:
Πολυ εντυπωσιακο!
Υποθετω (λογω avatar) οτι θα εχεις φτιαξει και καποιο Eagle η κανα Super Swift ;)
Ξέχασα να αναφέρω, ότι έχω και το ανεμόπτερο (Glider) από το επεισόδιο Immunity Syndrome σε garage kit, καθώς και το Hawk, αλλά άφτιαχτα ακόμα. Να δούμε πότε θα τα καταφέρω.....
 
Πίσω
Μπλουζα