NBA: O θρύλος που λέγεται...Michael Jordan!

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.775
Τι να πει κανεις για τον θρυλο του ΝΒΑ και του μπασκετ που ακουει στο ονομα...Michael Jordan!

attachment.php


πηγη φωτο

Με αφορμη οτι μολις χθες ο "Air Michael" εγινε 50 ετων

(17/2/1963 - 17/2/2013)

ανοιγω αυτο το θεμα για τον ανεπαναληπτο Μαικλ Τζορνταν!

attachment.php


Michael Jordan: Simply the best!

Michael Jordan...Οι Διαδοχοι!
 
Ενταξει οτι και να πουμε λιγο θα ειναι.Ολοκληρωμενος απο ολες τις αποψεις παικτης.Σκοραρε με ολους τους τροπους,μαρκαρε,εμψυχωνε...τυχερος που τον εζησα.Ακομα θυμαμε στο mega την εκπομπη με θεμα το NBA καπου 92'93.Αγαπημενος παικτης για μενα ομως ο karl malone
 
Αν και ασχολουμαι λιγο με το μπασκετ, θυμαμαι ηταν μια περιοδος 92-94 καπου εκει που γινοταν χαμος στην Ελλαδα με το NBA καρτες, εμφανισεις, μπαλες, καπελα, NBA JAM!! και τα λοιπα. Θυμαμαι στο σχολειο μιλαγαμε συνεχεια για τον Jordan και τους Chicago Bulls! Για τον Jordan τωρα συγκεκριμενα τι να πουμε, τα λογια ειναι περιττα και δεν ξερω αν θα μπορεσει κανεις να τον φτασει καποτε.
 
Πραγματικά δεν έχω λόγια, ανατριχιάζεις με την κάθε φάση, δεν θα υπάρξει καλύτερος. Όλες οι ομάδες του NBA θα πρέπει να κάνουν retire το νούμερο 23 από τις φανέλες τους.

 
Τεράστιος παίκτης μιας εποχής για το NBA, που πέρασε ανεπιστρεπτί, Πάντως δικός μου αγαπημένος παίκτης ήταν ο kareem Abdul-Jabbar...
 
sephirothson είπε:
Ενταξει οτι και να πουμε λιγο θα ειναι.Ολοκληρωμενος απο ολες τις αποψεις παικτης.Σκοραρε με ολους τους τροπους,μαρκαρε,εμψυχωνε...τυχερος που τον εζησα.Ακομα θυμαμε στο mega την εκπομπη με θεμα το NBA καπου 92'93.Αγαπημενος παικτης για μενα ομως ο karl malone
Ακριβώς τα ίδια ισχύουν και για μένα.

Μεγάλος παίκτης ο Μιχαλάκης αλλά την φανέλα που έχω του Karl δεν την αλλάζω με τίποτα. Ακόμη και μέχρισήμερα όταν παίζω 2K δεν μπορώ να πάρω καμμία άλλη ομάδα εκτός από την Γιούτα.
 
Περιπου μια τα ιδια και εγω. Ο Michael ηταν/ειναι και θα ειναι ο Θεος του NBA - αλλα οι αγαπημενοι παιχτες του καθενος ειναι μια αλλη ιστορια.

πχ ο πιο ολοκληρωμενος και πραγματικα all around παιχτης φορουσε το νο

σε Φιλαδελφεια και Φοινιξ ;)
 
Όχι μόνο ο καλύτερος μπασκετμπολίστας όλων των εποχών, αλλά πιθανότατα και ο μεγαλύτερος αθλητής όλων των εποχών, γενικότερα (αναμφισβήτητα πάντως είναι ο διασημότερος...). Όταν σήμερα με ρωτάνε συμπαίκτες μου το σύνηθες ιερόσυλο ερώτημα "Jordan ή Kobe;", δεν απαντώ καν. Απλώς... ξεκαρδίζομαι! (τους συγχωρώ πάντως, γιατί αργότερα συνειδητοποιώ πως όταν μεγαλουργούσε ο Air, αυτοί διένυαν ακόμα την πρώτη δεκαετία της ζωής τους...)

Δεν μπορώ να πω ότι προσπαθούσα ως πιτσιρικάς να τον μιμηθώ ούτε ότι τον θεωρούσα ως τον αγαπημένο μου παίκτη, λόγω του ότι αγωνιζόμουν σε άλλη θέση (αντίθετα δηλώνω περήφανα ότι ακόμα πού και πού ξεφτιλίζω Αγγλάκια με προσποιήσεις που μου έμειναν από τότε που προσπαθούσα να αντιγράψω τον Olajuwon... :p ). Ωστόσο, ήταν ο βασικός λόγος που έγινα οπαδός των Chicago Bulls στο NBA και στα παιδικά κι εφηβικά μου χρόνια προσπαθούσα να μαζέψω ό,τι είχε να κάνει με αυτόν, από βιντεοκασέτες, μέχρι αφίσες, μπλουζάκια, βιβλία κ.λπ. Δεν υπάρχει αθλητής (να μην πω γενικότερα celebrity) που να γνωρίζω τόσες πολλές λεπτομέρειες για τη ζωή του...

Aκόμα και όταν πέρσι μετακόμισα σε καινούριο σπίτι κι έψαχνα αφίσες για να γεμίσω το δωμάτιο, η πρώτη που πήρα ήταν μια μπασκετική αφίσα με διάσημες μπασκετικές ατάκες. Μην με ρωτάτε πού βρήκα μπασκετική αφίσα στην Αγγλία... έτυχε... Αυτό που ΔΕΝ έτυχε, είναι ότι το 1/3 από τις ατάκες ανήκουν στον MJ και το ότι η σιλουέτα που κοσμεί το φόντο είναι η δική του. Αυτή την αφίσα αντικρίζω αυτή τη στιγμή που γράφω αυτές τις γραμμές...

Edit: τη βρήκα, αυτή είναι... ;)

627717f.jpg

Όπως είχα πει και πριν από χρόνια, δυο είναι οι διάσημες φιγούρες που θα ήθελα να συναντήσω και να βγάλω φωτογραφία μαζί τους. Με τον πρώτο τα κατάφερα πρόπερσι (Miyamoto) ο δεύτερος είναι προφανώς ο Jordan.

Παρεμπιπτόντως, πέρσι τα Χριστούγεννα, έχοντας μόλις επιστρέψει από τις ολιγοήμερες διακοπές στην Ελλάδα κι ενώ ήμασταν στο λεωφορείο της ομάδας για έναν εκτός έδρας αγώνα, συζητούσαμε με τους συμπαίκτες μου για το πώς περάσαμε τα Χριστούγεννα κι ένας εξ αυτών ανέφερε ότι "...πήγε για φαΐ στο σπίτι του κυρίου Michael"... Μου πήρε λιγάκι να συνειδητοποιήσω ποιος ήταν ο "κύριος Michael", αφού οι περισσότεροι από τους υπόλοιπους συμπαίκτες μου ήξεραν ότι ο DJ (έτσι τον έλεγαν τον συμπαίκτη μου) ήταν κολλητός του γιου του Jordan (προς στιγμήν ένιωσα λιγάκι γέρος, είναι αλήθεια, αλλά μετά συνειδητοποίησα ότι ο γιος του δεν είναι πια το παιδάκι που βλέπαμε στις συνεντεύξεις, αλλά έχει τελειώσει και το κολλέγιο και μάλιστα θυμήθηκα ότι είχα διαβάσει λίγο καιρό νωρίτερα ότι έπαιζε και μπάσκετ στο κολλέγιο, αλλά καμία σχέση προφανώς με τον πατέρα του...). Κάπου εκεί ένιωσα λίγο άσχημα όταν θυμήθηκα πως του έκανα πλάκα που όλα του τα ρούχα ήταν... Jordan. Σε ένα άλλο εκτός έδρας ταξίδι πάλι, δεν άντεξα και τον ρώτησα τον DJ πως είναι από κοντά ο "κύριος Michael" και μου έλεγε ιστορίες για όταν πήγαινε και περνούσε το βράδυ στο σπίτι των Jordan και τους ξυπνούσε το πρωί ο "κύριος Michael" για να πάνε στο κλειστό γηπεδάκι του σπιτιού για πρωινά βάρη και σουτάκια (ναι, πρόκειται για το περίφημο γυμναστήριο στο υπόγειο του σπιτιού του που όταν ακόμα ήταν παίκτης των Bulls έκανε τα πρωινά τις δικές του προπονήσεις με επιλεγμένους συμπαίκτες του, λίγη ώρα πριν την κανονική προπόνηση των Bulls και κατά πολλούς ήταν ο λόγος που ήρθαν τα 6 πρωταθλήματα...)

//Αν κι έχουν βγει δεκάδες ντοκιμαντέρ με θέμα διάφορες πτυχές της ζωής του Air, ψάξτε να βρείτε το "Jordan Rides the Bus" που είχε ετοιμάσει το ESPN για την περίφημη σειρά "30 for 30" (τώρα που το ξανασκέφτομαι, δείτε ΟΛΑ τα "30 for 30", ακόμα και αν δεν σας ενδιαφέρει ο αθλητισμός!). Αναφέρεται στην εποχή που σταμάτησε το μπάσκετ για πρώτη φορά και προσπάθησε να το γυρίσει στο μπέιζμπολ. Μπορεί να μην έχει πολύ μπάσκετ (άλλωστε λίγο-πολύ τα έχουμε χιλιοδεί τα βασικά μπασκετικά στιγμιότυπα του MJ), αλλά θα δείτε μια άλλη πτυχή του Jordan και ίσως καταλάβετε τους λόγους για τους οποίους έγινε ο κορυφαίος...
 
Απο το περιοδικο Μικυ Μαους. :)

attachment.php


attachment.php
 
stayros είπε:
Απο το περιοδικο Μικυ Μαους. :)
Καλά, στην "Ταυτότητα" παίζει να μην έχουν πετύχει τίποτα σωστό... :p

Ημερομηνία γέννησης, ύψος, βάρος είναι ότι να'ναι... Για να μην πω για το άρθρο που κάθε πρόταση περιέχει και 1315 ανακρίβειες...

Ααααχ, αθάνατα ελληνικά παιδικά περιοδικά... Ακόμα και οι ανακρίβειές τους μου είχαν λείψει... :p
 
Gyubrush είπε:
Βρίσκω απόλυτα λογικό να υπάρχει αντίλογος και προσωπικά χαίρομαι με το παραπάνω άρθρο... Ο λόγος όμως που χαίρομαι είναι ότι επιβεβαιώνομαι για 1315η φορά πως σε ΟΛΑ τα θέματα έχω εκ διαμέτρου αντίθετη άποψη με τον Τάσο Μαγουλά... Από το ότι απαξιώνει παντελώς το διεθνές μπάσκετ, μέχρι την κρίση του για ομάδες και μεμονωμένους παίκτες. Και συνήθως τα γράφει με άκρως εριστικό τρόπο για να προκαλέσει και να ξεσηκώσει αντιδράσεις αναγνωστών. Προσωπικά, έχω πειστεί πλέον ότι αυτός είναι ο βασικός, αν όχι ο μοναδικός σκοπός των άρθρων του και παρόλο που στο συγκεκριμένο άρθρο έχει ορισμένα λογικά επιχειρήματα (όπως το ότι δεν ήταν κι ο καλύτερος χαρακτήρας μέσα στο γήπεδο, κάτι που όλοι το ξέρουν), τα περισσότερα είναι μάλλον άσχετα (π.χ. το ότι δεν εξέφραζε πολιτική άποψη ή τα προβλήματά του με τον τζόγο, που μπορεί να μην αποδείχτηκαν ποτέ, αλλά μάλλον είναι από τις περιπτώσεις όπου όπου υπάρχει καπνός...). Άρα, λυπάμαι, αλλά δυσκολεύομαι να τον πάρω στα σοβαρά...

Η ειρωνεία είναι πως πλέον έχει καταλάβει ότι τον... ξέρουμε και στις αρχικές γραμμές αναλώνεται να αντικρούει προκαταβολικά ακριβώς τις ίδιες αντιδράσεις που ο ίδιος κατά βάθος επιδιώκει να προκαλέσει...
 
Οταν θες να πεις το κατι αλλο, να γκρεμισεις εναν μυθο, να προταξεις την αλλη αποψη και να πετυχεις να σε παρουν στα σοβαρα - τοτε πρεπει να εισαι και αντιστοιχου βεληνεκους επαγγελματιας με αντιστοιχες γνωσεις και γραψιμο. H περιπτωση με το link που δοθηκε παραπανω ειναι χαρακτηριστικη του τι θα διαβασεις οταν δεν υπαρχει η εξισωση που ανεφερα.

Η ιστορια του 92 και οι "αποκαλυψεις" του 97 ηρθαν μετα απο τις μεγαλες επιτυχιες του αθλητη - οπως βγαινουν για καθε προσωπικοτητα που δεν εχεις τι να γραψεις εναντιον της επειδη πρωτευσε σε αυτο που κανει και ψαχνεις να βρεις τη σκια της. Αυτο δεν αφορα βεβαια τον Ελληνα δημοσιογραφο, ειναι θεμα των Αμερικανων συναδελφων του.

Αν ομως αποφασισεις να το κανεις αυτο στα 50κοστα γενεθλια του συνταξιοδοτημενου αθλητη εισαι σε ακομα χειροτερη μοιρα.

Αγιοι ανθρωποι δεν υπαρχουν πουθενα - αλλα απο αποτυχημενους wannabesomething εχει πηξει ο τοπος.
 
Πάντως λέει και μεγάλες αλήθειες το άρθρο. Προσωπικά, συμφωνώ με όσους λένε ότι ο μεγάλος αθλητής, πρέπει να είναι και σωστός σαν άνθρωπος. Δυστυχώς, τις περισσότερες φορές αυτό δεν ισχύει...
 
dkssprs είπε:
Ακριβώς τα ίδια ισχύουν και για μένα.
Μεγάλος παίκτης ο Μιχαλάκης αλλά την φανέλα που έχω του Karl δεν την αλλάζω με τίποτα. Ακόμη και μέχρισήμερα όταν παίζω 2K δεν μπορώ να πάρω καμμία άλλη ομάδα εκτός από την Γιούτα.
ελα ρε φιλε :) Γιουτα και εσυ?Δεν μπορω να ξεχασω τν τελικο του 97 με τους bulls οταν το χασαμε το πρωταθλημα...η τελευταια φαση με στοιχειωνει ακομα(οπου ο jordan κλεβει την μπαλα απο τον malone με φαουλ καθαρα και βαζει το νικητηριο καλαθι..παραγκες τελικα υπαρχουν και στην αλλη μερια του ατλαντικου :p )
 
Σίγουρα η Αυτού Αερότης (Air Highness) είναι αναμφισβήτητα ένας από τους καλύτερους παίκτες όλων των εποχών. Προσωπικά τον είχα συνδέσει να παίζει με τους Bulls και όχι με τους Wizards που με έπαιξε μετέπειτα. Φυσικά υπάρχουν πολλά αστέρια της γενιάς του. Για μένα πάντως η dream team του 1992 θα μου μείνει αξέχαστη. Ακόμη και στην ταινία Space Jam ο Michael ήταν καλός αν και περίμενα ένα πιο ανθρωπινό τελευταίο καλάθι και όχι καρτουνίστικο να τεντώνει το χέρι σαν τον Τιραμόλα :) .

@Stayros Το θυμάμαι αυτό το (ότι να'ναι όπως αποδεικνύεται) αφιέρωμα από το Μίκυ Μάους και πρέπει να είχε γίνει και αντίστοιχο στο Σιγάλα ή στο Φασούλα νομίζω.

Και τέλος, κρίμα που δεν τον συμπεριέλαβαν στο NBA JAM έστω και σαν κρυφό παίκτη.
 
Πίσω
Μπλουζα