Neo Geo CD - Πρόβλημα

CountRaven

Retro Member
Joined
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
182
Αντιδράσεις
14
Δυστιχώς υπάρχει ένα πρόβλημα με το αγαπημένο μου Neo Geo CD, το οποίο αγόρασα κουτάτο και σε ΑΡΙΣΤΗ κατάσταση πριν από λίγους μήνες.

Η κονσόλα έφτασε στα χέρια μου σε άψογη κατάσταση και για να είμαι ειλικρινής δεν την δούλεψα πολύ. Δοκίμασα να παίξω αντεγραμμένα Aero Fighters 3 και SamuRai ShoDown IV και όλα καλά.

Είχα καιρό να την ανοίξω την κονσόλα και εχτές που το έκανα πάλι παρουσιάζει το εξής πρόβλημα:

Κάνει Reset από μόνη της με το που πάει να ξεκινήσει το κάθε παιχνίδι! Ενώ φορτώνει κανονικά η εισαγωγή, διαλέγω mode και παίχτη με το πάει να βγει στην πρώτη οθόνη της δράσης.. ΤΣΑΚ... Reset.

Δοκίμασα να κάψω τα δισκάκια των παιχνιδιών με διαφορετικά προγράμματα και σε διαφορετικές ταχύτητες μα χωρίς αποτέλεσμα.

Διάβασα ότι η κονσόλα δεν έχει πρόβλημα στο να παίζει αντίγραφα, δεν θέλει κάποιο τσιπ.

Επίσης δοκιμάζω με CD μάρκας Verbatim, αν αυτό σημαίνει κάτι.

Έχω το πρώτο μοντέλο Neo Geo CD (Top Loader). Όχι το Front Loader, Όχι CDZ.

Είχα συζητήσει στο παρελθόν με φίλο ειδικό στις κονσόλες το θέμα των τυχαίων reset μιας και είχε παρουσιαστεί στο δικό του Neo Geo CD και μου είπε ότι ήταν απλά θέμα αλλαγής κάποιων πυκνωτών. Και ότι κατά 99% φτιάχνονταν.

Επίσης δεν έχει παρατηρηθεί κάποιο φαινόμενο υπερθέρμανσης όπως διάβασα ότι συμβαίνει με κάποιες κονσόλες (κυρίως Top Loader και CDZ).

Έχω μια τελευταία ελπίδα ότι μπορεί να είναι πρόβλημα τον απογεγραμμένων CD. θα παραγγείλω μερικά αυθεντικά να δοκιμάσω. Μα από ότι διαβάζω όλοι παίζουν αντίγραφα χωρίς πρόβλημα. Αν υπάρχει κάποιος που να μπορεί να δώσει κάποιες παραπάνω πληροφορίες για το θέμα Neo Geo και αντίγραφα ας το κάνει.

Με λίγα λόγια:

αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει το θέμα και να μπορεί να επισκευάσει το Neo Geo CD μου. Ξέρω ότι υπάρχουν αρκετοί ειδικοί εδώ γύρω μα επειδή η κονσόλα δεν είναι και τόσο δημοφιλής και το πρόβλημα είναι λίγο περίεργο, έχω της αμφιβολίες μου.

Θα πληρωθεί καλά όποιος το αναλάβει και οι συναλλαγές μαζί μου είναι πάντα άρτιες. Όσοι με γνωρίζουν το ξέρουν καλά.

Όποιος θέλει ας το διαδώσει το και σε άλλα Fora μήπως βρεθεί λύση.

Επικοινωνήστε μαζί μου με ΠΜ ή email στο indierock3 [at] gmail [dot] com

Γενικά κάθε είδους πληροφορία / βοήθεια είναι αποδεκτή.

Σας ευχαριστώ όλους θερμά.
 
Εγώ θα σου πρότεινα να την ανοίξεις και να καθαρίσεις πρώτα λίγο τις επαφές με μπατονέτες για να σιγουρευτείς ότι δεν είναι πυκνωτές.

Είναι γνωστό πρόβλημα με όλες τις κονσόλες, και το Dreamcast κάτι παρόμοιο παθαίνει και φτιάχνεται συνήθως με το να καθαρίσεις τις επαφές.
 
Κι εγώ αυτό θα πρότεινα για αρχή. Άνοιξε το και τσέκαρε μήπως έχει φουσκώσει κάποιος πυκνωτής.

Το χειρότερο που μπορώ να σκεφτώ είναι να έχει πρόβλημα κάποιο ολοκληρωμένο μνήμης του Neo Geo και να σου κάνει αυτό το reset.

Επίσης λίγο καθαριστικό tuner στις επαφές τροφοδοσίας θα βοηθούσε...

btw θεόχλωμο να φταίνε τα cd.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ! Για ποιες επαφές μιλάτε παιδιά όμως;
 
Δυστυχώς δεν ξέρω πως είναι ακριβώς το εσωτερικό του neo geo cd για να σου πω συγκεκριμένα, αλλά για πράδειγμα το Sega saturn έχει ξεχωριστά μια πλακέτα τροφοδοσίας που ενώνεται μέσω κάποιον pins με το motherboard του Saturn.

Εκεί αυτά τα pins που συνδέουν τα 2 μέρη θέλουν καθάρισμα.
 
Αγγελια επισκευης για NEOGEOCD που δεν παιζει κοπιες ? :D
 
Το άφησα αναμμένο 2-3 ώρες και γυρίζοντας όλα λειτουργούν κανονικά. Όλα τα παιχνίδια παίζουν χωρίς πρόβλημα. Φαίνεται ήθελε να πάρει ρεύμα στους πυκνωτές ή κάτι τέτοιο. Καθάρισα και λίγο την εξωτερική επαφή του τροφοδοτικού, έτσι προληπτικά. Πάντως ήρθε σε επαφή μαζί μου και ο φίλος μου ο οποίος δεσμεύτηκε να ρίξει μια ματιά σε λίγες ημέρες. Θετικές εξελίξεις λοιπόν και ευχαριστώ όλους σας για το ενδιαφέρον.
 
Να και μια κονσόλα που πρέπει να δουλέψει ρελαντί για να ζεσταθεί και να ξεκινήσει... :D :D
 
btw μόνο στα αντεγραμμένα το έκανε αυτό; Τα γνήσια παίζαν κανονικά;
 
Δεν θα είχε λόγο να συμβαίνει αυτό, άρα αμφιβάλλω αν έφταιγαν τα backups. Για το top loader μοντέλο αποδεδειγμένα, αντίγραφο και original παίζουν το ίδιο άνετα. To CDZ αντίθετα έχει κάμποσα προβληματάκια... :)
 
Πίσω
Μπλουζα