Neo Geo Pocket Color Flashcarts

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.311
Αντιδράσεις
9.412
Αλλο ενα κλασσικο handheld, αλλο ενα flashcart!

Προσφατα περασε στα χερια μου ενα flashcart για ενα κλασσικο συστημα, το Neo Geo Pocket Color.

2011-08-24-18h30m01.JPG

Προκειται για το Neo Geo Pocket Linker απο την εταιρια UFO. Συνηθως εχουμε να κανουμε με μια ρετρο κονσολα και ενα μοντερνο flashcart, αλλα στην περιπτωση αυτη ακομα και το flash cart ειναι ρετρο!!! Αποτελειται απο το προγραμματιζομενο cartridge (32mbit) και τον linker που συνδεει το cartridge με τον υπολογιστη (με την παραλληλη θυρα).

Περισσοτερες πληροφοριες εδω.

2011-08-24-18h24m47.JPG
2011-08-24-18h25m30.JPG
2011-08-24-18h26m09.JPG
2011-08-24-18h27m05.JPG


Αλλα επειδη οπως λενε και οι αγγλοι, it nevers rains but it pours, δεν ειχα προλαβει να αντεπεξέλθω απο το χρηματικο σοκ της αγορας του Linker και επεσα πανω στο Linkmasta! :cry:

2011-08-24-18h28m02.JPG

2011-08-24-18h28m38.JPG

2011-08-24-18h29m28.JPG

To Linkmasta limited edition ειναι μια homebrew προσπαθεια να ερθει ο linker στον 21 αιωνα! Τερμα οι αθλιες παραλληλες συνδεσεις και οι μπαταριες ΑΑ. Πλεον μπορει κανεις να προγραμματισει το flash cart του ευκολα και απλα μεσω της usb θυρας. :cheers: :award:

Το Linkmasta limited edition εχει τις εξης ικανοτητες:

- Πληροφοριες για παντος τυπου cartridge

- Γραφη, αναγνωση, επαλήθευση rom και saves απο flashcart συμβατα με το Linker

- Αναγνωση rom και saves απο εμπορικα cartridges

- Αναβαθμιση firmware

Η εγκατασταση και λειτουργια του Linkmasta ειναι απλουστατη. Προσωρινα το software ειναι command line (η GUI εκδοση ετοιμαζεται) αλλα ειναι απλο και λειτουργικο. Η εγγραφη μιας rom στο flashcart διαρκει περιπου 17-18 λεπτα :sleep: , αλλα με νεωτερες εκδοσεις firmware ο χρονος αυτος πεφτει στα 8 λεπτα. :go:

Μερικες φωτογραφιες εν δραση. Η ελλειψη backlight και γνωσεων φωτογραφιας κανει μπαμ πιστευω! :frypan: :bash: :takethat:

Sonic Pocket Adventure

2011-08-24-18h30m49.JPG

2011-08-24-18h31m43.JPG

Metal Slug 1st Mission

2011-08-24-20h23m10.JPG

2011-08-24-20h22m53.JPG

H τεχνικη υποστηριξη ειναι φοβερη, πρωτη φορα βλεπω Αμερικανο να απανταει τοσο γρηγορα σε email! Και ειναι και πολυ φιλικος. :beer: :2beers: :thumbup:

Απο την ιδια ομαδα, τωρα αρχιζει και η κυκλοφορια flash cart, για οσους δεν διαθετουν καποιο απο τα σπανια κλασσικα Bung ή UFO! Δεν ειμαι σιγουρος για κοστος/διαθεσιμοτητα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Άψογος όπως πάντα !
 
Μια διευκρίνηση και ενα χρησιμο tip!

Εγω εχω στα χερια μου το Linkmasta limited edition. Πλεον ο φιλος Flavor θα φτιαχνει μονο τα Blue Version που εχουν τις εξης επιπλεον δυνατοτητες:

1. μπορουν να διαβαζουν και να γραφουν καρτες NeoSaveMasta (καρτες μνημης για Neo Geo AES)

2. εχει ενα επιπλεον slot για μελλοντική χρηση (για να διαβαζει διαφορων τυπων cartridges - στο site υπαρχει μια αναφορα στο Watara Supervision).

Και ενα χρησιμο tip για τους κατοχους του Limited edition που εχουν προβληματα στο firmware update (πιθανοτατα ειμαι ο μοναδικος, συνεπώς μαλλον δεν ειναι και τοσο χρησιμο, αλλα λεμε τωρα... :p ):

Αν αποσυνδεσει κανεις τα δυο πλακετακια που αποτελουν την συσκευη και στο πλακετακι με το usb connector βραχυκυκλώσει δυο pins οπως φαινεται στην φωτογραφια, τοτε το Linkmasta θα μπει σε programming mode με το ζορι. :shake: :bash:

2011-08-25-19h51m42.JPG

Οντως το νεο firmware ειναι δραματικα γρηγοροτερο! :headbangdude:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Neo Pocket Flashmasta

Και για να ολοκληρώσουμε το θεμα, ο φιλος Flavor μου εστειλε και ενα Neo Pocket Flashmasta. :thanx2:

2011-09-04-21h40m32.JPG

Αν νομιζατε οτι το νεο firmware του Linkmasta κανει το κλασσικο bung/ufo flashcart πιο γρηγορο, τοτε θα ξετρελαθειτε με το Flashmasta που μειωνει τον προηγουμενο καλυτερο χρονο σε κατω απο το μισο!!!! :go: :boss:

Τωρα μπορει κανεις να δοκιμασει πολλα και διαφορα παιχνιδια στο Neo Geo Pocket Color του, χωρις να κινδυνευσει να πεθαινει απο βαθια γεραματα! :hurrah:

Επιπλεον αυτη την στιγμη υπαρχουν διαθεσιμα για παραγγελία! Απο $110 για γυμνα linker και flashcart μαζι με ακοφτο κουτακι για τον linker εως $135 για linker τοποθετημενο στο κουτακι του, flashcart σε cartridge case, usb καλωδιο συν την πλακετα του παιχνιδιου που "δωρησε" το cartridge case.

Μια αξιολογη ερασιτεχνική προσπάθεια που αξιζει την υποστηριξη ολων των Neo Geo Pocket fans! :bow:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Neo Geo Pocket Flashmasta USB Preview

Σε παγκοσμια πρωτη μεταδοση, παρουσιαζω την preview εκδοση του νεου flashcart για Neo Geo Pocket καi Pocket Color, Flash Masta USB. Το νεο flashcart συνδιαζει το παλιο flashcart και τον linker σε μια συσκευασια. Συνεπως εχουμε ενα cartridge 32mbit που δεχεται εως δυο παιχνιδια ταυτοχρονα (η επιλογη παιχνιδιου γινεται με διακοπτη) και προγραμματιζεται μεσω usb.

Το flashcart ερχεται με θηκη και καλαισθητη αυτοκολλητη ετικετα. Στην πανω αριστερη μερια του flashcart υπαρχει μια εσοχη οπου βρισκεται o διακοπτης επιλογης παιχνιδιου.

2015-11-08-20h43m48.JPG

Στο πλαι βρισκεται μια θυρα microusb για να συνδεσουμε τον υπολογιστη μας το flashcart.

2015-11-08-20h54m37.JPG

Η αρχικη εγκατασταση ειναι καπως περιεργη, αφου πρεπει να τρεξουμε το προγραμμα Zadig για να εγκαταστησουμε τον driver του flashcart. Στον υπολογιστη μου εκανε απειρη ωρα και στο τελος ειπε οτι η εγκατασταση απετυχε αν και ειχε ολοκληρωθει κανονικα.

/monthly_2018_02/large.image_126103.jpg.0527ee72c5ce1174d9aff47a69679671.jpg

Εφοσων η εγκατασταση του driver ολοκληρωθει με επιτυχια, το flashcart αναγνωριζεται απο το σπαρτιατικο προγραμμα που το προγραμματιζει. Το προγραμμα αυτο εχει την δυνατοτητα να προγραμματισει μια rom στο flashcart, να διαβασει μια rom απο το flashcart, να συγκρινει τα περιεχομενα της rom του flashcart με ενα αρχειο. Επιπλεον μπορουμε να σωσουμε τα saves απο το flashcarte σε ενα αρχειο καθως και να φορτωσουμε τα saves απο ενα αρχειο στο flashcart. Ο χρονος προγραμματισμου εχει για μια ακομα φορα μειωθει δραματικα, απο τα 4 λεπτα στα 75 δευτερολεπτα!

/monthly_2018_02/large.image_126098.jpg.372da3ca3340083bdd1fd88efb2b7d13.jpg

Ωρα να παιξουμε και κατι τις, Puzzle Bobble Mini

2015-11-08-20h56m44.JPG

2015-11-08-20h56m54.JPG

Για οσους ενδιαφερονται για ενα flashcart για το Neo Geo Pocket τους, δεν χρειαζεται να ψαξουν αλλο! Ακομα ομως και αυτοι που εχουν καποια παλιοτερη εκδοχη, θα επωφεληθούν απο το δραστικα μειωμενο χρονο flashing. Αν η τελικη τιμη πωλησης ειναι παρομοια με οτι πληρωσα εγω, τοτε και για τις δυο περιπτωσεις θα ελεγα οτι το flashmasta usb ειναι must have!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα