Neo Geo Pocket Color

johnny_salonica

RetroActive
Joined
21 Μάρ 2008
Μηνύματα
297
Αντιδράσεις
17
tfhvu.jpg





neogeopocketcolor.png




Το Neo Geo Pocket Color κυκλοφόρησε απο τον θρύλο των arcades, την SNK, ένα χρόνο μετά το ντεμπούτο της ασπρόμαυρης έκδοσης του, δηλαδή το 1999. Επίσης, ήταν και η τελευταία κονσόλα της εταιρίας. Κατασκευάστηκε για να απειλήσει την Nintendo και ειδικότερα το Game Boy Color και το (υπό κατασκευή τότε) Gameboy Advance αλλά οι αριθμοί δεν δείχνουν κάτι τέτοιο, καθώς με 2 εκατομμύρια πωλήσεις παγκοσμίως σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσε να φτάσει τα 81 του Advance. Παρ' όλα αυτά όμως, έμεινε στην ιστορία για μερικά πολύ ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά και κάποια πολύ καλά παιχνίδια. Συγκεκριμένα, ανήκει στην κατηγορία των 16άμπιτων και η έγχρωμη οθόνη του μπορεί να απεικονίσει μέχρι 146 χρώματα ταυτόχρονα, απο μία παλέττα 4096 χρωμάτων. Όλα αυτά σε ανάλυση 160x152. Δυστυχώς η οθόνη δεν έχει backlight, οπότε το παιχνίδι κάτω απο σκοτάδι είναι αδύνατο. Οι 2 μπαταρίες AA υπόσχονται 40 ώρες παιχνιδιού, ενώ 1 μπαταρία τύπου ρολογιών, είναι υπεύθυνη για το ρολόι και την μνήμη της κονσόλας. Ένα χαρακτηριστικό που έκανε μεγάλη εντύπωση, είναι η δυνατότητα σύνδεσης με το Dreamcast της Sega. Χρησιμοποιώντας το κατάλληλο καλώδιο και τα υποστηριζόμενα παιχνίδια, οι χρήστες μπορούν να ανταλάξουν δεδομένα ανάμεσα στις δύο αυτές κονσόλες. Αν και στην πράξη, το χαρακτηριστικό αυτό είναι "άχρηστο", το γεγονός οτι συνεργάστηκαν δύο εταιρίες hardware, το κάνει αυτομάτως μοναδικό. Ένας απο τους μεγαλύτερους λόγους της αποτυχίας του Neo Geo Pocket Color (εκτός της Nintendo), ήταν η μικρή υποστήριξη απο άλλες εταιρίες ανάπτυξης. Η Sega, η Capcom και η Taito βοήθησαν με μερικούς τίτλους αλλά μέχρι εκεί. Βέβαια η SΝΚ έφερε στα χέρια μας όλες τις arcade υπερπαραγωγές της όπως: King of Fighters, Metal Slug, Samurai Shodown και διάφορα αθλητικά παιχνίδια. Συνολικά, στην Ευρωπαική αγορά κυκλοφόρησαν 45 παιχνίδια ενώ το σύνολο αριθμεί περί τα 85. Πάμε να γνωρίσουμε μερικά απο αυτά:

SNK vs. Capcom: The Match of the Millennium





snkvscap.jpg


Η προσπάθεια των δύο εταιριών να χωρέσουν 26+ χαρακτήρες σε ένα cartridge έδωσε ένα απο τα καλύτερα fighting παιχνίδια σε φορητή κονσόλα. Όμορφα και καθαρά sprites με ρευστή κίνηση, πολλά modes και mini games, καθώς και ένα έξυπνο σύστημα χειρισμού με 2 μόνο πλήκτρα, που ανάλογα με την πίεση τους, δίνουν και άλλο αποτέλεσμα. Γενικά το παιχνίδι αφήνει μία πολύ καλή αίσθηση.

Metal Slug: 1st Mission & 2nd Mission






metalslug.jpg


Απο τις ναυαρχίδες της εταιρίας στα Arcades. Και αυτό το παιχνίδι κατάφερε να "στριμωχθεί" στα κυβικά του Neo Geo Pocket Color με αρκετά καλά αποτελέσματα. Αν το πρώτο παιχνίδι ήταν πολύ καλό, τότε το δεύτερο έφτασε την κονσόλα στα όρια της, αφού υπάρχουν όλα τα κλασικά όπλα για ξέφρενη δράση ενώ δεν λείπει και η "φωνή" που αγαπήσαμε απο το κανονικό παιχνίδι.

Sonic the Hedgehog Pocket Adventure





sonicey.jpg


Ο Sonic που όλοι αγαπήσαμε κάνει την πρώτη του επιτυχημένη εμφάνιση (η πρώτη χρονολογική ήταν στο tiger.com) εκτός κονσόλας της Sega. Και σε αυτό το παιχνίδι δεν έγινε καμία περικοπή στην γενικότερη αίσθηση. Έτσι έχουμε την γνωστή ταχύτητα του σκατζόχοιρου, τα χρωματιστά τοπία, γνώριμες μελωδίες και επιπλέον modes για 2 παίκτες όπως: αγώνες ταχύτητας και αγώνες συλλογής δαχτυλιδιών.

Neo Geo Cup '98 Plus Color





ngwc.jpg


Ποδοσφαιράκι με πλοκή κανείς; Οκ δεν παίρνει και όσκαρ σκηνοθεσίας αλλά αυτό το συμπαθητικό ποδοσφαιράκι σου δίνει την δυνατότητα να διαλέξεις μία απο τις 16 διαθέσιμες εθνικές ομάδες και μέσα απο διάφορα γεγονότα, να πάρεις τον τίτλο του Neo Geo Cup. Με τα χρήματα που κερδίζεις απο αγώνες μπορείς να αγοράσεις καπέλα, παπούτσια κτλ με σκοπό να αναβαθμίσεις την ομάδα ενώ μπορεί να τύχει να κλέψουν τα αντικείμενα ή ακόμη και να αρρωστήσει κάποιος ποδοσφαιριστής! Τα γραφικά είναι καρτουνίστικα και όμορφα με αρκετή λεπτομέρεια.

SNK vs. Capcom: Card Fighter's Clash - Capcom Version & SNK vs. Capcom: Card Fighter's Clash - SNK Version






capv.jpg


Δύο παιχνίδια μάχης καρτών που θυμίζουν αρκετά σε στύλ τα Pokemon του Game Boy. Κάθε έκδοση ξεκινάει με διαφορετικές κάρτες και νικώντας τους αντίπαλους ξετυλίγεται η ιστορία, εμφανίζοντας καινούργιες κάρτες απο τα "σύμπαντα" της SNK και της Capcom. Επίσης το παιχνίδι συνεργάζεται με το SNK vs. Capcom: The Match of the Millennium για ανταλαγή δεδομένων.

Cotton: Fantastic Night Dreams






cottonf.jpg


Κλασικό και ευχάριστο scrolling shooter στα χνάρια του R-Type και του Parodius. Μπορεί να υπολείπεται σε τεχνικά χαρακτηριστικά των άλλων εκδόσεων του αλλά δεν παύει να είναι διασκεδαστικό.

Faselei!






faselei.jpg


Απο τους αρτιότερους τίτλους του Neo Geo Pocket Color, αυτό το παιχνίδι τακτικής προτίνεται ανεπυφύλακτα στους λάτρεις του είδους.

Άλλοι αξιόλογοι τίτλοι είναι οι: Cool Boarders Pocket, Samurai Shodown! 1 & 2, The Last Blade, Bust-A-Move Pocket, Dark Arms: Beast Buster, Evolution και Gals' Fighters.

Απο τα παράδοξα της κονσόλας, είναι η δυνατότητα που έχει η προηγούμενη, ασπρόμαυρη έκδοση, να παίζει τα παιχνίδια της έγχρωμης (forward compatibility) ενώ σίγουρα πρωτότυπη, είναι η προσθήκη ωροσκόπιου στο μενού της κονσόλας. Αρχικά κυκλοφόρησε σε έξι χρωματισμούς και αργότερα οι τρελο-Ιάπωνες κυκλοφόρησαν πολλές άλλες εκδόσεις.

ngp10.jpg



Το 2000 βρήκε την SNK παραδομένη στην Nintendo και την Pokemania, να αποσύρει την κονσόλα απο τις αγορές της Αμερικής και της Ευρώπης, ώστε να προωθήσει τα εναπομείνοντα κομμάτια στην Ασία. Εκεί συνεχίστηκε η υποστήριξη μέχρι το 2001. Δηλαδή ωσότου χρεοκόπησε και επανιδρύθηκε ως η σημερινή SNK Playmore. Τέλος, όσων αφορά τους εξομοιωτές, κυκλοφορούν δύο. Αυτοί είναι ο

Neopop και o Koyote, με τον πρώτο να είναι πολύ καλύτερος. Σαν συμπέρασμα νομίζω οτι το Neo Geo Pocket Color, είχε παρόμοια μοίρα με το Dreamcast. Πολλά υποσχόμενο με αρκετά διαμάντια αλλά και με πολλά λάθη, κυρίως στην υποστήριξη.​





neogeopocketcoloradvert.jpg
 
Το είχα δει σε ένα μαγαζί που πήγαινα όταν πρωτοβγήκε και δεν με είχε εντυπωσιασει για την εποχή του. Περίμενα να έχει γραφικά επιπέδου Mega Drive - SNES (εξάλλου SNK ήταν αυτή) αλλά τελικά ήταν λίγο πιο εντυπωσιακά από του gameboy color. Πάντως το Metal Slug ήθελα πολύ να το παίξω.
 
Ωραια παρουσιαση Johnny!
 
Το είχα πάρει όταν βγήκε μαζί με το Dreamcast και σήμανε τα τελευταία χρυσά χρόνια του gaming για μένα. Μακράν το αγαπημένο μου portable με τον καλύτερο μοχλό στο σύμπαν.
 
Πολύ καλή παρουσίαση

 


Περιμένω και εγώ σε μερικές μέρες το δικό μου NGPC και θα ασχοληθώ με τα games του αρκετά.
 
glaros είπε:
Πολύ καλή παρουσίαση 


Περιμένω και εγώ σε μερικές μέρες το δικό μου NGPC και θα ασχοληθώ με τα games του αρκετά.
Οταν με το καλο σου ερθει βαλε μερικες φωτος να δουμε και εμεις!
 
Mini παρουσίαση NGPC

Συσκευασία και οθόνη εκκίνησης.

 

 




 


Μπρός και πίσω πλευρά της παιχνιδομηχανής.



Η κασέτες έχουν "γραμμώσεις" στην πίσω-πάνω πλευρά για να μην γλιστράνε όταν τις βγάζουμε.


 


Εσοχή για τα δάχτυλα,στην κάτω-πίσω πλευρά του NGPC για να μένει σταθερό στα χερια μας (ειδικά στα fighting games)


 

 




 

 


Το ωροσκόπιο (μου)


 


Προσέξτε το κόκκινο ελαστικό δαχτυλίδι,προσαρμόζεται περιμετρικά στο "micro joystick" για να αναιρεί τις διαγώνιες κινήσεις (4 τεμάχια μαζί με το PacMan )


 

 




 

 


Χρώματα και λεπτομέρειες της οθόνης.



Φυσικά τα games είναι άμεσα αναγνωρίσιμα
:


PacMan και Metal Slug 1st Mission.


 

 




 

 

 


Η αίσθηση του "micro Joystick" είναι μοναδική,έχει άμεση απόκριση,ακρίβεια και αίσθηση στιβαρότητας.



Το NGPC είναι ελαφρύ και "ζυγισμένο",δεν εμφανίζει το φαινόμενο της θολούρας όταν βλέπεις υπό γωνια την οθόνη.


 


Το ηχείο δυστυχώς είναι μονοφωνικό και χαμηλής έντασης,αλλα ακούγονται καθαρά τα ηχητικά εφέ (ευτυχώς έχει stereo ήχο μέ ακουστικά)


 

 


Το πλήκτρο "option" αν ήταν πιο κοντά στα A-B θα ήταν πιο χρήσιμο.


 


Οι δείκτες μου "εψαχναν" για πλήκτρα L-R αλλα βρήκαν λοξές επιφάνειες και μπόρεσα να "κλειδώσω" το NGPC στις χούφτες μου,παράλληλα τα κάτω "στρογγυλεμένα" σημεία δεν πίεζαν τις παλάμες μου.


 

 

 

 

 


 
Αν και δεν το γνώριζα το συγκεκριμένο handheld, πολύ όμορφη η μίνι παρουσίαση! :)

Η αλήθεια είναι ότι φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον gadgetάκι, αλλά δεν έτυχε να πέσει στα χέρια μου, για να έχω δική μου γνώμη!....
 
Καλόπαιχτο γλάρε! Όντως το joystick κατά γενική ομολογία αφήνει πολύ ωραία αίσθηση. Πόσο σου βγήκε η αγορά; Σκοπεύεις να αποκτήσεις και άλλα παιχνίδια;
 
Πριν 4 χρονια ειχα στην κατοχη μου 2 Neo Geo Pocket και τα εξης παιχνιδια.snk vs capcom:Match of the millennium,Last blade,samurai showdown 1 και 2,bust a move pocket,evolution eternal dungeons,dark arms,Fantastic Night Dreams: Cotton,Faselei,SNK Gals Fighters,pacman,Pocket Tennis Color,Neo Dragon's Wild,Neo Cherry Master Color,metal slug 1 και 2,King of Fighters R-1 και R-2,Magical Drop Pocket,Neo Geo Cup '98 Plus Color.

Ολα με τα κουτια τους και τα παιχνιδια και τα φορητα και η πλακα ειναι οτι δεν αγορασα τιποτα αλλα τα τα εκανα πλιατσικο απο ξαδερφο γιατρο μιασμα της οικογενειας λογο του οτι ηταν οπαδος της sega.Απο την μερα που περασε στην ιατρικη δεν ξερω γιατι αλλα εχασε καθε ενδιαφερον για τα videogames.Επειδη δεν ειμαι συλεκτης απλα gamer Tελικα τα πουλησα ολα σε υψηλες τιμες και εκανα καλη μπαζα.Αυτο που εχω να πω ειναι οτι για τα δεικα μου χερια που ειναι μεγαλα ηταν πολυ αβολο και ο μοχλος του απλα καλος δεν θα τον θεοποιησουμε κιολας.Γενικα παντως ηταν αξιολογο φορητο απο τεχνικα χαρακτηριστικα αλλα η λελαπα που λεγεται Game Boy το εσβησε απο τον χαρτη οπως και πολλα αλλα φορητα αλωστε.
 
johnny_salonica είπε:
Καλόπαιχτο γλάρε! Όντως το joystick κατά γενική ομολογία αφήνει πολύ ωραία αίσθηση. Πόσο σου βγήκε η αγορά; Σκοπεύεις να αποκτήσεις και άλλα παιχνίδια;

Μάζεψα μερικά ακόμα games...

Metal Slug 2 :)


Dark Arms
;)


SNK vs CAPCOM Clash
:sleep:


Tennis
:p


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολυ ομορφο αφιέρωμα !! Ευγιε!! μολις εκτες απεκτησα και εγω το πρωτο neo geo pocket color σε μπλε military χωρις games αλλα την αλλη βδομαδα θα παρω το pac man
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
υπάρχει κανείς να μου λύσει μια απορία που την έχω καιρό; έχω ακούσει ότι θεωρούνταν πιο ισχυρό από το gameboy color (άρα και από άλλα προηγούμενα handhelds) ,παρόλα αυτά στα παιχνίδια που έχω δει ζήτημα είναι να υπάρχουν 2-3 που έχουν γραφικά σχεδόν ισάξια με τις πιο "ισχυρές" προτάσεις του color,για σύγκριση με (πολλές από τις προτάσεις των) game gear και lynx ούτε λόγος... τι ισχύει στη πραγματικότητα; δεν πρόλαβαν να το εκμεταλλευτούν στο έπακρο; δεν πρόλαβαν να βγουν cartridges αρκετά μεγάλης χωρητικότητας ώστε να χωρέσουν λεπτομερέστερα assets;
 
Δεν νομιζω να ειναι καλύτερο το μονο καλο που εκει εχω καλες εντυπώσεις ειναι το pac man ειναι ολοιδιο με τα arcades τωρα για τα υπολοιπα σε emulator που τα ειδα... Αστο καλυτερα....
 
Τα περισσότερα παιχνίδια της κονσόλας, είναι προσπάθεια να χωρέσουν μεγάλες εκδόσεις στα κυβικά της και προσωπικά εμένα, με "συγκινεί" αυτή η προσπάθεια της SNK. Ναί! Δεν έχει τα μεγάλα exclusives που έχουν άλλες φορητές κονσόλες αλλά έχει το δικό της χαρακτήρα.
 
Ωραία παρουσίαση johnny! Τη συγκεκριμένη κονσόλα αν δεν απατώμαι πρέπει να την είχα πιάσει στα χέρια μου κατά το 2000 όταν την έφερε το τοπικό console club. Δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά βέβαια. Όπως είπε και ο Imgema δε με ενθουσίασε και τόσο σαν κονσόλα τότε και τα παιχνίδια που έπαιξα αργότερα σε emu με ξένισαν κάπως.
 
Πίσω
Μπλουζα