NES Powerpak

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.369
Αντιδράσεις
9.543
Ειχα πει στο παρελθον οτι καποια στιγμη θα το παρουσιασω και επιτελους ηρθε η ωρα.

To NES Powerpak ειναι ενα απο τα πρωτα flashcarts της παρούσας γενιας, μας επιτρέπει να τρέχουμε μια ουσιαστικά πλήρη συλλογή NES (και FDS) παιχνιδιών, απο μια CF καρτα στην κονσολα μας. Σε αντίθεση με αλλες κονσολες, παραμενει το μοναδικο σύγχρονο flashcart για NES. Η χαοτική κατάσταση που επικρατούσε την εποχη του development των NES παιχνιδιων, σε συνδιασμο με τις χαμηλές επιδόσεις της κονσόλας, κανουν δυσκολη την δημιουργία ενος ολοκληρωμένου NES flashcart. Και ενω κανεις μπορει να κανει πολλα για τις επιδοσεις της κονσολας (οπως πχ η σχεδιαστικη αποφαση να χρησιμοποιηθει CF και οχι SD), δυστυχως λιγα μπορουν να γινουν για να λυθει το προβλημα των άπειρων συχνά φτωχά τεκμηριωμένων mappers, πραγμα που περιοριζει καπως την συμβατότητα. :cry: :banghead:

2011-12-27-00h09m33.JPG

Το NES Powerpak μαζι με μια CF 1GB

To NES Powerpak ερχεται ετοιμο σε καινουριο cartridge με ομορφα τυπωμένη ετικετα. Πλεον συνοδευεται απο τυπωμένες οδηγιες, αλλα οταν το ειχα αγορασει εγω δεν υπηρχαν διαθέσιμες. Αφου φορμάρουμε την CF μας σε FAT32 και αντιγράψουμε καποια αρχεια που παίρνουμε απο το site του κατασκευαστη, συν καποιες rom στην καρτα μας, την βαζουμε στο cartridge και ειμαστε ετοιμοι για μαραθώνιους gaming! :headbangdude:

2011-12-26-22h30m09.JPG

Ready to rumble! :headbang:

Θα κανω μια μικρη παρένθεση εδω για να αναφερθώ στο εξαιρετικό χειριστήριο NES Advantage. Ειναι αυθεντικό αξεσουάρ Nintendo και μας δινει πολλες δυνατότητες που δεν υπάρχουν στα κλασσικα gamepads. Με ενα χειριστήριο μπορουν να παιξουν και οι δυο παικτες, εχουμε ελεγχόμενο turbo fire και στα δυο κουμπια και σε οσα παιχνίδια το υποστηριζουν, λειτουργία SLOW. To stick ειναι παρα πολυ καλο και η ολη κατασκευή ειναι στιβαρή και ποιοτική. Πιστεύω οτι ειναι must για καθε σοβαρο NES fan.

2011-12-26-22h30m26.JPG

Εχω το πλεονέκτημα. :armed:

Επιστρέφουμε στο Powerpak. Μετα την αρχικη οθονη που μας πληροφορεί για την εκδοση του boot code και των mappers που εχει η CF μας, προχωράμε στην λιστα των roms, οπου μπορουμε να επιλέξουμε το παιχνιδι που θα παίξουμε. Μολις επιλέξουμε την rom, βγαίνουμε σε μια οθονη απο επιλογές που μας επιτρέπει να διαχειριστούμε τα saves για το συγκεκριμένο παιχνιδι, αλλα και να εισάγουμε game genie codes για άπειρες ζωες και αλλα τετοια ευχάριστα. Μετα αρχίζει το παιχνιδι. Το φόρτωμα των roms ειναι πρακτικά στιγμαιο.

2011-12-26-22h30m44.JPG

Αρχικη οθονη.

2011-12-27-00h05m08.JPG

Λίστα αρχείων.

2011-12-27-00h05m29.JPG

Επιλογές παιχνιδιού.

2011-12-27-00h05m43.JPG

2011-12-27-00h06m03.JPG

1943 -- όλα τα λεφτά με το NES Advantage

2011-12-27-00h06m42.JPG
2011-12-27-00h07m59.JPG

Strider

2011-12-27-00h08m29.JPG

2011-12-27-00h08m48.JPG

Super Mario Bros

Ειναι λοιπόν ολα άψογα με το Powerpak; Δυστυχώς οχι. Ακομα και αν εξαιρέσουμε την υψηλή τιμη μου, η υποστήριξη του δεν ειναι αυτή που μας έχουν μάθει άλλοι αρχιμάστορες του χώρου. Ευτυχώς εχει αναλάβει τα ηνία η homebrew community αλλα δεν ειναι το ιδιο να εχεις απαντήσεις και λύσεις συχνά μέσα σε λιγότερο απο 24 ωρες, με το να ψάχνεις σε διάφορα forum μήπως καποιος hacker εχει λυσει το πρόβλημα που τυχων αντιμετωπίζεις και να δοκιμάζεις 1002 γιατροσόφια. Πχ στην διάρκεια του review αυτου, αναβάθμισα τους mappers απο την έκδοση 1.22 στην τελευταια έκδοση 1.34 με αποτέλεσμα να μην παιζει πλεον κανένα παιχνίδι. Μετα απο ώρες δοκιμων κατέληξα σε εναν συνδυασμό mappers που δουλεύει άψογα στην περίπτωσή μου. :shake: :banghead: :frypan: :bash: :rant:

Πριν τελειώσω, αξίζει να αναφερθώ και στην προσπάθεια του homebrew developer Kalle που προσθέτει Save states (!) και όχι μόνο στο Powerpak. Αν ειναι ακόμα beta δουλεύει πάρα πολυ καλά!

2011-12-27-00h49m19.JPG

Save states, ολα τα λεφτα! :thanx2: :bow: :hurrah:

Τελικα αξιζει να αγορασει κανεις το Powerpak; Οσο θα ειναι το μοναδικο NES flashcart στην αγορα, η απαντηση θα ειναι ναι. Αλλα οποιος το αγορασει ας προετοιμαστει ψυχολογικα για μερικες ωρες troubleshooting μεχρι να παιζουν ολα καλα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ωραίος!!! :)

Πάρα πολυ καλή παρουσίαση και πολύ διαφωτιστική σχετικά με το NES POWERPACK!!

Ευχαριστούμε!
 
Eξαιρετικη η παρουσιαση φιλε Freaktmp και για το ΝΕS POWERPACK και για το ΝΕS ADVANTAGE το οποιο εχω αλλα παραδοξως δεν με βολευει στα περισσοτερα NES παιχνιδια(αυτο ειναι αλλο θεμα βεβαια :D ).Οπως εχω καταλαβει λογικα εισαι τεχνικος ηλεκτρονικων υπολογιστων η ηλεκτρονικως κτλ και γενικα βρισκεις ακρη σε τυχον δυσκολιες που θα σε παρουσιαστουν.Και μενα μαρεσει Το NES POWERPACK και να παιζω ολα τα παιχνιδια κανονικα στο NES μου αλλα εμενα πχ τα mappers κτλ με φενονται κινεζικα και αν δεν παιζει τα παιχνιδια το μονο σιγουρο ειναι οτι θα το κοπανισω στον τοιχο.Και αν μπορεις πες λιγο αν τα παιχνιδια τρεχουν 100% σε ταχυτητα κτλ αν ειναι ακριβως ιδια με του NES.Προσωπικα λογο αυτων που ανεφερα δεν θα το παρω και εχω συνδεδεμενο ενα laptop στην τηλεοραση μου με τον κορυφαιο για μενα emulator για NES τον FCEUX που τα παντα ειναι ακριβως ιδια με του NES.Φυσικα εχω και το NES και παιζω και εκει.Πιστευω ομως οτι αξιζει τα λεφτα του για οποιον θελησει να το παρει και αν βγει καποιο καλητερο η βελτιωσουν αυτο τοτε θα το παρω και γω.
 
Οντως ειμαι τεχνικος Η/Υ με καποιο θεωρητικο background στην πληροφορικη και 25 χρονια πρακτικα καθημερινη ενασχοληση με το αντικειμενο (απο 10 ετων), αλλα γενικα δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα με το Powerpak. Συνηθως απλα δουλευει. Οταν ομως στραβωσει, εκει θελει λιγο ψαξιμο. Υπαρχουν πολυ χειροτερα... τα περισσοτερα neoflash carts πρεπει να εχεις 2-3 PhD και γαϊδουρινή υπομονη για να τα κανεις καλα.

Και στην τελικη, τι το εχουμε το forum; Οποιος εχει προβλημα, δεν εχει παρα να ρωτησει!!!

Περι ταχυτητας κλπ δεν τιθεται θεμα. Αν κατι τρεξει, θα τρεξει στην ταχυτητα που πρεπει. Τα flashcarts δεν επηρεάζουν το τελικο αποτέλεσμα. Απλά υποκαθιστούν το media.

Οσο για το advantage, σε shoot'em up και ξηλικια σκοτωνει. Σαν πληκτρολογιακιας που ποτε δεν χωνεψε παντως τυπου gamepads προτιμω τα arcade style joysticks.
 
Αν και το Powerpak εχει επισκιαστει απο το Everdrive N8 υπαρχει ακομα μια μικρη κοινοτητα φανατικων που ουσιαστικα εχουν αναλαβει την υποστηριξη του. Απο αυτη την κοινοτητα ερχεται και η πιο προσφατη ανανεωση στους mappers που μας προσφερει μεγαλυτερη συμβατοτητα με τα save states και περισσοτερη λειτουργικοτητα.

Το update pack ονομαζεται PowerMappers και το εφαρμοζουμε απλα πανω απο το τελευταιο official pack 1.34. Αφου αντιγραψουμε ενα ή περισσοτερα αρχεια με καταληξη pow (το ονομα δεν εχει σημασια, βαζουμε οτι μας βοηθαει να θυμομαστε τι save states περιεχει το αρχειο) στην καρτα CF μας, ειμαστε ετοιμοι για παιχνιδι.

Η πρωτη διαφοροποιηση ερχεται στην οθονη ρυθμισης των options για την καθε rom. Εδω εχουμε μια επιπλεον επιλογη να επιλεξουμε πιο pow αρχειο θα χρησιμοποιησουμε.

2014-12-18-18h13m22.JPG

Αφου το κανουμε αυτο ξεκιναει να φορτωνει το παιχνιδι. Πλεον εχουμε μια progress screen για να ξερουμε τι γινεται οσο φορτωνει η rom.

2014-12-18-18h14m06.JPG

Τελος, αφου φορτωσει η rom, ανα πασα στιγμη πατωντας select+start μπαινουμε στο in game menu που μας επιτρεπει να σωσουμε και φορτωσουμε save states (εχουμε 5 slots ανα pow αρχειο), να επιστρεψουμε στο παιχνιδι, να κανουμε reset χωρις να χρειαστει να πατησουμε το κουμπι στην κονσολα και να επιστρεψουμε απευθειας στο κεντρικο μενου στο powerpak χωρις να χρειαστει να σβησουμε και να ξαναναψουμε την κονσολα μας!

2014-12-18-18h14m18.JPG

Το update αυτο δειχνει πολυ ωριμο και εχει γινει σημαντικη δουλεια στο να βρεθουν bugs και ασυμβατοτητες με διαφορα παιχνιδια.

Τα αρνητικα σε σχεση με το προηγουμενο update, ειναι οτι πλεον δεν εχουμε επιλογη να ενεργοποιησουμε την λειτουργια turbo στα κλασσικα χειριστηρια. Επιπλεον δεν λειτουργουν τα Game Genie hacks.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οι τυποι πισω απο το NES powerpak ειναι ντροπη που βρισκοντε ακομα στον ευρυτερο χωρο, και το απεδωσα αυτο οσο ευγενικοτερα μπορουσα.

Αν και ο κοσμος τους στηριξε απο την αρχη, οσο τεχνικα, τοσο και χρηματικα, αυτοι κανανε την μπαζα τους και πρακτικα εξαφανιστηκαν. Πολλα χρονια πριν εμφανιστει καν ο Krikzz στο χωρο ειχαν ηδη σταματησει τις αναβαθμισεις και δεν απαντουσαν καν σε ερωτησεις.

Ακομα και για οποιοδηποτε λογο, να μην υπηρχε το Everdrive ως κυκλοφορια, δεν αξιζουν ουτε ενα λεπτο για τα ψεματα και τις υποσχεσεις που λεγανε τοσα χρονια. Κατα τα αλλα, μπραβο στη κοινοτητα που στηριζει εστω και ετσι, την απογοητευτικη αυτη κυκλοφορια.
 
Πίσω
Μπλουζα