New Doom!!!!

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Joined
14 Ιουν 2006
Μηνύματα
9.122
Αντιδράσεις
205
Είναι αναμφίβολο, πώς αν και το Castle Wolfenstein καμιά φορά αναφέρεται σαν το πρώτο FPS game, το DOOM ξεκίνησε μια αλλυσιδωτή αντίδραση που όμοιά της δεν έχει γνωρίσει η παγκόσμια gaming community και μάλλον θα περάσει πολύ καιρός να γίνει κάτι παρόμοιο.

Είναι επίσης αναμφίβολο πως αν δεν υπήρχε ο Carmack να μας δώσει την πρώτη εκείνη μηχανή 3D γραφικών πάνω στην οποία στηρίχτηκε το DOOM, τα 3D FPS games δεν θα ήταν σήμερα όπως είναι.

Στις 10 Δεκεμβρίου το DOOM γιορτάζει τα γενέθλιά του μια και αυτή την ημερομηνία αλλά το έτος 1993 (!!!!!) έκανε το παγκόσμιο ντεμπούτο του.

Από τότε πολλά άλλαξαν και ιδιαίτερα τα γραφικά και η ποιότητά τους, αλλά η βασική συνταγή παραμένει η ίδια ακριβώς όπως το παλιό καλό μας DOOM-άκι μας έχει συνηθίσει. Όσοι το έχετε ξεχάσει και θέλετε να το φρεσκάρετε στην μνήμη σας αλλά και οι ελάχιστοι, πιστεύω, που δεν έχετε νοιώσει την απόλυτη εμπειρία που ονομάζεται DOOM, μπορείτε να το απολαύσετε και πάλι στο PC σας κάτω φυσικά από Windows XP, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Κατεβάστε τον Installer από τηην παρακάτω διεύθυνση:

http://archive.doomsdayhq.com/

και είστε έτοιμοι. Φυσικά θα χρειαστείτε τα αρχικά αρχεία .wad που συνόδευαν την DOS έκδοση του DOOM, κάτι που μπορείτε ευκολότατα να βρείτε στο internet μια και η ID έχει αφήσει ελέυθερη την διακίνηση των αρχείων, αλλά παράλληλα διέθεσε και τον source code του παιχνιδιού για όποιον ενδιαφέρεται.

Φυσικά εκτός από το DOOM I θα μπορέσετε να παίξετε και το DOOM ΙΙ, αλλά και τα HERETIC και HEXEN που βασίζονται στην ίδια μηχανή με αυτή του DOOM. Αρκεί να βρείτε ξεχωριστά τα WAD του κάθε παιχνιδιού.

Έχουμε και λέμε:

-Interface απόλυτης παραμετροποίησης.

-Γραφικά επιπέδου Voodoo III και καλύτερα.

-Ελάχιστες απαιτήσεις σε υπολογιστική ισχύ, οποιοδήποτε μηχάνημα της τελευταίας τετραετίας θα μπορέσει να το σηκώσει.

-Ήχος παραπλήσιος ή και καλύτερος της θρυλλικής AWE 32!!!

-Δυνατότητα να παίξετε και διαφορετικά wads που μπορείτε να βρείτε άφθονα στο internet.

-Κονσόλα εντολών. Από cheats μέχρι ότι μπορείτε να φανταστείτε.

-Χρήση mouselook που στο αρχικό παιχνίδι του 1993 δεν ήταν δυνατό.

Ενδεικά αναφέρω πως το παιχνίδι σηκώνεται άνετα με έναν Pentium 4 στα 1,6 ή παραπλήσιο και μια Geforce 2 κάρτα γραφικών με 32 mega ram. Φυσικά σας δίνεται η δυνατότητα να επιλέξετε ανάμεσα σε διαφορετικές αναλύσεις, βάθος χρώματος και πολλές λεπτομέρειες αναφορικά με τον ήχο και τα γραφικά.

Καλή σας διασκέδαση με το απόλυτο retro PC game!!!!!!!
 
DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOM!!!!

το έχω λίωσει σε

snes, pc, gba και cube!!!
 
Oti kai na po gia to Doom einai ligo.

monadikes stigmes...
 
Να συμπληρωσω οτι υπαρχουν και νεα πακετα με pk3 files που αλλαζουν τα sprites ΕΝΤΕΛΩΣ αλλα και αλλα για τα textures....

Αυτα δεν ειναι μαζι με τον installer...

(Εχω κατι τετοια καλουδια σε καποιο DVD μαζεμενα απο τοτε που ειχα φαει τρελο κολλημα με την Doomsday engine παντως,θα τα ψαξω...)

Καλη σας διασκεδαση.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
den paizei to download tou doomfromhell :(
 
Σίγουρα? Γιατί εμένα έπαιξε κανονικά....
 
πότε? δοκίμασα πάλι τώρα, 404 βγάζει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα το κάνω ξανά install να σου πω...

Στην τελική σου στέλνω το παιχνίδι με cd και τελειώνει η υπόθεση...
 
mallon den katalaves ti ennoo....

den mporo na katevaso to ISO, den yparxei pleon ston server, pote den eipa oti den paizei, afou den to exo katevasei, lol

to 404 pou leo , einai to error pou dinei to HTTP protokolo otan zhtas ena arxeio to opoio den einai /den htan pote diathesimo ston server....

einai poly eugenikh h prosfora sou na mou steileis cd, euxaristo!
 
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

:)

Στείλε μου μέσω personal message τη διεύθυνση σου να σου στείλω το cd.

If you wish of course...

:)
 
να 'σαι καλα Aarbron, είναι σα να μου το έστειλες! :)

βασικά είναι μαζεμένα όλα τα gfx που ήδη έχω κατεβάσει ένα-ένα, οπότε δεν πειράζει!

δείτε και εδώ, έχει τη μηχανή και ΟΛΑ τα νέα γραφικά μαζί με νεες πίστες, ιδιαίτερα θεαματικές όπως το Chiller Castle!

http://r3d.doomwadstation.com/

screenshot9.jpg


screenshot11.jpg


screenshot15.jpg


screenshot16.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα