new ERROR CODE release - [EC003] ΖΟΛΟΤΟΦ

Plink

RetroMasteR
Joined
26 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
12
Επιτέλους το net label του Error Code παρουσιάζει το νέο ελληνικό release...

ΖΟΛΟΤΟΦ

μου είναι δύσκολο να περιγράψω το συγκεκριμένο άλμπουμ.

Αν και έχει μόνο gameboy, ο ήχος δεν είναι ο χαρακτηριστικός ήχος του chiptune.

Καταπληκτική ηλεκτρονική μουσική με επιρροές από new wave και punk...

καλή διασκέδαση

http://errorcode.gr/?p=101

P.S.1: Μάλλον σήμερα αργά το βράδυ θα ανέβουν και καλύτερης ποιότητας αρχεία wav. Επίσης, υπάρχει διαθέσιμη περιορισμένη έκδοση 200 cdr (σύντομα θα ενημερώσω πως μπορείτε να τα προμηθευτείτε)

θα ήθελα και τα σχόλιά σας ;)

P.S. 2: Μόλις παρατήρησα ότι δεν υπάρχει subforum για 8bit και chipmusic...!!! ντροπή μας :p
 
Για τα δικά μου ακούσματα ξεχωρίζει το midnight express αν και δεν είμαι λάτρης της συγκεκριμένης ηλεκτρονικής μουσικής και δεν ξέρω το βαθμό δυσκολίας (για να δημιουργηθεί αυτό το αποτέλεσμα). Με ένα ποιο jungle beatάκι πάντως θα ήταν πιο δύναμη ;)
 
ωραίος ο Plink

Ps: θα συμφωνήσω και με το subforum..πρέπει να γίνει καθώς αποτελεί ρετρο κατάσταση αλλά και εξέλιξη της..
 
Καταπληκτική η διασκευή στο theme του Midnight Express του Giorgio Moroder!

P.S.Το εξώφυλλο είναι εξαίσιο!
 
Να'στε καλά παιδιά!! :)

Το εξώφυλλο είναι artwork του Ζολοτοφ,

η φωτογραφία είναι τραβηγμένη κάπου στην Κρήτη...

Ελπίζω ότι μέσα στο ΣΚ..θα είναι έτοιμο και το release 004 από τον Niadoka...σε πολύ πιιο "κλασικό" chiptune ήχο...

επίσης, θα σας ενημερώσω άμεσα για 2 live events που ετοιμάζονται για 29/1 και 6/2 αντίστοιχα ;)

καθώς και ένα επιπλέον release από έναν γερμανό καλλιτέχνη, τον irrlicht project, που φιλοξενούμε αυτές τις μέρες στην Αθήνα.
 
Ωραίο το release Plink. To midnight express φυσικά τέλειο.

Αναμένω με αγωνία το release του Niadoka και την cd έκδοση του zolotof.

... α επίσης αναμένω με αγωνία και ένα 8 bit - chiptune subforum ώστε να συζητάμε εκεί για τις μουσικές των αγαπημένων μας παιχνιδιών και όχι μόνο... ;) Αν δεν είναι αυτή η μουσική retro τότε τι; :p

edit: btw το dpcm sample του before από ποιό κομμάτι είναι;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Haros είπε:
edit: btw το dpcm sample του before από ποιό κομμάτι είναι;
dpcm sample? πως σου ήρθε βρε αυτό?

το dpcm είναι ουσιαστικά ένα κανάλι στο famitracker που δίνει τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις κάποιο sample σε μουσική NFS...κοινώς μουσική φτιαγμένη με τις hardwaRE δυνατότητες του NES...

Στο αλμπουμ του ΖΟΛΟΤΟΦ, πρώτον όλα τα τρακς είναι ηχογραφημένα ζωντανά. Δηλαδή, δεν έχει γίνει editing ή mixing. Η ηχογράφηση έγινε παίζοντας live τα κομμάτια, κυρίως με 2 gameboy.

Στο before έχει χρησιμοποιηθεί επιπλέον ο tracker Protein για το DS, ο οποίος έχει λειτουργία vocoder. Η φωνή είναι live του ΖΟΛΟΤΟΦ.
 
Αυτό νόμιζα κι εγώ, πως έχει χρησιμοποιήσει κάποιο sample από άλλο κομμάτι, δεν έχω δει το interface του LSDJ ούτε το Protein οπότε δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει εκεί. Το DPCM channel του famitracker είναι αυτό που μου ήρθε στο μυαλό.

Ώστε ο ΖΟΛΟΤΟΦ ήταν... κι εγώ προσπαθούσα να βρώ από που είναι παρμένο γιατί μου θυμίζε διάφορα darkwave κομμάτια.

Ωραίος ο ΖΟΛΟΤΟΦ λοιπόν(ευφάνταστο nick :p )
 
Πίσω
Μπλουζα