New kid on the block! Acer Aspire 1410

phil_vr

RetroNuts!
Joined
7 Μάρ 2007
Μηνύματα
1.944
Αντιδράσεις
62
Πηγα που λετε στην Vodafone να παρω μια ασυρματη unlimited συνδεση και εκτος απο το πακετο και το stick, μου φορτωσαν και ενα Acer netbook! :)

Νεο αιμα λοιπον, παντα Acer (o pooky ξερει και θα σχολιασει αναλογως!) και παλι Aspire, αλλα ενα βημα πανω απο τα One. Ο μικρουλης (11.6) φοραει ενα Celeron στα 1.3Ghz, με 2GB μνημης, και με ενα 160αρι σκληρο. Καρτουλα οθονης εχει μια Intel GMA 4500HD και ειμαι πολυ περιεργος να δω τι βγαζει σε θεμα ταινιων, μιας και εχει και θυρα HDMI (αν και σπανια τα συνδεω σε τηλεορασεις). Τον περισσοτερο χρονο της ζωης του θα τον περασει σαν movie jukebox. Αναρωτιεμαι ποσο μεγαλο δισκο μπορει να παρει (μιας και σε πολλα netbook με Atom συνταγες πολλοι τα εχουν πουσαρει μεχρι 500GB δισκο, αλλα εγω ψηνομαι για 1ΤΒ ωστε να χωρεσει αρκετο - οχι ολα δυστηχως - υλικο! Αραγε σε Celeron βαση να σηκωνει μεγαλυτερο? Ιδομεν..)

picture.php


Εδω ο μικρουλης φρεσκος και σφραγισμενος..

picture.php


Ποιοτητα Αcer οπως παντα, δεν αφηνει πολλα για σχολια..

picture.php


Το ρημαδι το ελληνικο layout τι το ηθελαν? Sucks bigtime..

picture.php


Εδω σε φαση πρωτου στησιματος, και φυσικα θα πεσει εκτος απο εκκαθαριση, και το dimmακι με το ενα επιπλεον GB (ναι ο βαρβαρος δεν θα το λυπηθει ουτε ωρα! :)

Πρωτες εντυπωσεις ειναι φυσικα το μεγεθος αλλα και η κρυσταλο οθονη του. Με εξεπληξε μιας και μπορω να πω οτι ειναι ιδιας ποιοτητας με αυτες των μεγαλυτερων Aspire και Extensa. To πληκτρολογιο με χαλασε ΠΟΛΥ με τις ελληνικες γραμματοσειρες και μου θυμισε εποχες μεσα του 80 σε πληκτρολογια ελεεινων PC. Απο αισθηση ολα μια χαρα και θελει λιγη συνηθεια μιας και τα πληκτρα δεν εχουν το σχημα πυραμιδας που εχουν τα υπολοιπα Aspire/Extensa αλλα ειναι σαν κομματακια Lacta! Επισης εχει πολυ σαβουρα.. συγνωμμη.. ΠΟΛΥ ΣΑΒΟΥΡΑ εγκατεστημενη και θα παρει κανενα μισαωρο με τρια τεταρτα να απεγκατασταθουν οτι βλακειες εχει η φυση (παιχνιδια κυριως που ειναι καμια 30αρια!)

Περισσοτερα στη συνεχεια της συμβιωσης..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι γνωστό οτι η Acer βάζει πολύ crapware μέσα στα μηχανάκια της σε σημείο αηδίας. Το δικό μου Acer Aspire 6935 ήρθε τόσο γεμάτο με crapzors που αναγκάστηκα να περάσω το λειτουργικό απ' την αρχή.

Τέσπα. Μεγιές το ματσινέτο και καλοτάξιδο/καλοπαίχνιδο.
 
Ωραιοτατο!!

Ευχομαι πολλες ωρες διασκεδασης στον νεο σου Acer netbook το οποιο ειναι σκετη γλυκα :)
 
Ευχαριστω παιδια.. αυτο ειναι το 6ο Acer που περναει απο τα χερια μου (3 Aspire και 2 Extensa) και οι μεχρι στιγμης εντυπωσεις ειναι πολυ καλες. Πρωτο γρηγορο benchmark εγινε σε 720p ταινια (Back To The Future).. ολα καλα και χωρις κομπιασματα. Αποδοση απο τα μεγαφωνα του αναμενομενη για ενα λιλιπουτειο netbook και πολυ καθαρα και με καλυτερη ενταση ακομα και απο τα Extensa, και δειχνει ταχυτατο σε σχεση με netbook με Atom που εχω δει.. μια χαρα ο μικρουλης..

EDIT: Εχει ΠΟΛΥ καλυτερη εικονα απο τα Extensa, και σχεδον εφαμιλη των μεγαλων Aspire!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα