Night of the Creeps (1986)

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.332
Αντιδράσεις
5.973
To 1959 ενα εξωγηινο πειραμα πεφτει στην γη και μολυνη εναν ανθρωπο.Παγωνουν τον συγκεκριμενο ανθρωπο και τον βαζουν στο εργαστηριο εννος πανεπηστημιου.Χρονια μετα κατι φοιτητες ξεπαγωνουν καταλαθος το πτωμα και ελευθερωνονται τα παρασητα σε ολο το πανεπηστημιο και ολοι γεινονται ζομπι.Κλασικη ταινια με καλο σεναριο και ωραιες σκηνες κατα την διαρκεια της ταινιας.εξαιρετικη.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ότι ήμουν έτοιμος να το ανοίξω με πρόλαβες, :p

Θυμάμαι μικρός μπέρδευα τα εξώφυλλα με εκείνο του THE HOUSE της ίδιας χρονιάς (το οποίο δεν μου άρεσε όσο αυτό)
 
πωπω φοβερη ταινια!!!!

την ειχα ξεχασει και ουτε το τιτλο ηξερα
 
Ναι πολυ ευχαριστη ταινια!

Μου αρεσει ιδιαιτερα και η αρχη που διαδραματιζεται το 59! Γενικα παρατηρησα οτι αυτη η ταινια εχει πολυ κοινο στην Αμερικη,γιατι στα extra του dvd εδιχνε αποσπασματα απο την επαναπροβολη της πριν λιγα χρονια με ολο το cast να ειναι παρων και υπηρχαν καποιοι fan που ειχαν και το soundtrack της ταινιας σε βινυλιο και λεγαν οτι ειναι πολυ σπανιο!

Μια ατακα απο το εργο που μου εχει μεινει δεν ειναι αλλη απο το "Thrill Me!!" :cool:
 
το τελος σου δινει το μηνυμα οτι θα γινει και δευτερη ταινια
 
Από τις ωραίες ζομποταινίες των 80ς. Νομίζω, κυκλοφορούσαν δυο διαφορετικά φινάλε...
 
RIO είπε:
Από τις ωραίες ζομποταινίες των 80ς. Νομίζω, κυκλοφορούσαν δυο διαφορετικά φινάλε...
Σωστός !

Tο τέλος της βιντεοκασέτας, διαφέρει από το τέλος που προβαλόταν στην τηλεόραση του ANT1.

Το VHS είχε το τέλος με τον "σκύλο" ενώ στην TV έιχε το τέλος με τους "εξωγήινους".

Πάντως και τα δύο ήταν απαισιόδοξα.
 
Ευχάριστη ταινία. Διασκεδαστική και με χιούμορ. Με τον σκηνοθέτη να δίνει σε δευτερεύοντες χαρακτήρες ονόματα γνωστών σκηνοθετών τρόμου (Cronenberg, Romero, Landis, Raimi)
 
Πανε χρονια που την εχω δει (νομιζω την εβαζε συχνα ο αντ1) αλλα κι εμενα μου ειχε αφησει πολυ καλες εντυπωσεις.Μου φανηκε πολυ καλοφτιαγμενη.
 
Να θυμίσουμε και επική σκηνή:

Κολλεγιοκόριτσα, στήνουν ξέφρενο πάρτυ στον "οίκο" τους.

Περιμένουν τα αγόρια, που έρχονται με λεωφορείο.

Το δε λεωφορείο, πέφτει σε παγίδα εξωγήινων, με αποτέλεσμα να γίνουν όλοι ζόμπι.

Τα οποία όμως, συνεχίζουν προς τον αρχικό προορισμό τους.

Οι νεαροί-ζόμπι, φτάνουν στο πάρτυ και τους "μυρίζεται" ο αστυνομικός.

Οπότε και ξεστομίζει το απίστευτο:

Κορίτσια, έχω νέα ευχάριστα και νέα δυσάρεστα.


Πρώτα τα ευχάριστα: Ήρθαν οι καβαλλιέροι σας.



Και τώρα τα δυσάρεστα: Είναι νεκροί!
 
exetlaios είπε:
Να θυμίσουμε και επική σκηνή:Κολλεγιοκόριτσα, στήνουν ξέφρενο πάρτυ στον "οίκο" τους.

Περιμένουν τα αγόρια, που έρχονται με λεωφορείο.

Το δε λεωφορείο, πέφτει σε παγίδα εξωγήινων, με αποτέλεσμα να γίνουν όλοι ζόμπι.

Τα οποία όμως, συνεχίζουν προς τον αρχικό προορισμό τους.

Οι νεαροί-ζόμπι, φτάνουν στο πάρτυ και τους "μυρίζεται" ο αστυνομικός.

Οπότε και ξεστομίζει το απίστευτο:

Κορίτσια, έχω νέα ευχάριστα και νέα δυσάρεστα.


Πρώτα τα ευχάριστα: Ήρθαν οι καβαλλιέροι σας.



Και τώρα τα δυσάρεστα: Είναι νεκροί!
Το οποιο φαινεται και στο trailer που εχει βαλει ο Βασιλης!
 
Dominion είπε:
Θυμάμαι μικρός μπέρδευα τα εξώφυλλα με εκείνο του THE HOUSE της ίδιας χρονιάς (το οποίο δεν μου άρεσε όσο αυτό)
Μοιάζαν αρκετά τα εξώφυλλα απ' ότι θυμάμαι. Η σύμπτωση είναι ότι ο σεναριογράφος του The House, ήταν ο σκηνοθέτης του Night of the Creeps (Fred Dekker) και λίγα χρόνια αργότερα μας έδωσε και το σενάριο του Robocop...

exetlaios είπε:
Tο τέλος της βιντεοκασέτας, διαφέρει από το τέλος που προβαλόταν στην τηλεόραση του ANT1.

Το VHS είχε το τέλος με τον "σκύλο" ενώ στην TV έιχε το τέλος με τους "εξωγήινους".

Πάντως και τα δύο ήταν απαισιόδοξα.
Ναι όντως υπήρχαν δύο φινάλε. Το ένα με τον σκύλο ήταν αυτό που άρεσε στους παραγωγούς και παίχτηκε στις αίθουσες.Στην τελική σκηνή που προτάθηκε αρχικά από τον σκηνοθέτη, ένας από τους κύριους χαρακτήρες εμφανιζόταν να περπατά στο δρόμο με ένα λυπημένο βλέμμα. Ξαφνικά, το κεφάλι του εκρήγνηται και οι γυμνοσάλιαγκες ήταν ελεύθεροι μέσα στη μέση του πουθενά αλλά δίπλα από ένα κοντινό νεκροταφείο (με συνέπειες που μπορούμε να φανταστούμε). Ο Dekker έκανε το λάθος να παρουσιάσει την τελική αυτή σκηνή στους παραγωγούς, χωρίς να έχει ολοκληρωθεί ακόμη και πριν προσθέσει τα ειδικά εφέ. Οι παραγωγοί το απέρριψαν και τον ανάγκασαν να το ξαναγράψει εντελώς. Αυτό το φινάλε μπήκε μόνο στα οικιακά φορμά στην έκδοση Director's Cut που περιείχε μόνο αυτή τη σκηνή. Στο Blu Ray που κυκλοφόρησε πρόσφατα υπάρχουν πάντως και τα δύο φινάλε.

Όπως και να το κάνουμε φίλοι μου, δεν πρέπει να υπάρχει τόσο καλογυρισμένο B-movie στον αιώνα τον άπαντα, και η αγαπημένη μας (λέμε τώρα) Sony που αγόρασε την Tristar πριν χρόνια, έφτιαξε σε συνεργασία με την Scream Factory ένα Blu Ray δισκάκι εξαιρετικότατο και must αγορά για τους λάτρεις των σπλάτερ των '80s

DSCN4047 (Medium).JPG

DSCN4045 (Medium).JPG

DSCN4046 (Medium).JPG
 
Πίσω
Μπλουζα