Night of the Demon (1980)

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας RIO
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
22.545
Αντιδράσεις
76.242
Μια πολύ χαμηλού προυπολογισμού παραγωγή των αρχών της δεκαετίας του '80, που μου είχε κάνει εντύπωση για το αιματηρό φινάλε της. Μια ομάδα φοιτητών φτάνει σε μια ορεινή περιοχή, με σκοπό να ανακαλύψει αν ενα πλάσμα που κατα τις περιγραφές φέρνει σε πιθηκάνθρωπο, είναι πραγματικό. Η ταινία είχε συμπεριληφθεί στην περίφημη λίστα των video nasties. Ο λόγος ήταν οι σκηνές προς το τέλος, όταν το πλάσμα συναντά τους άτυχους νεαρούς ταξιδιώτες. Μια δυσεύρετη ταινιά τρόμου, που απευθύνεται στους λάτρεις των παλιών φτηνών ταινιών του είδους...

http://www.imdb.com/title/tt0081229/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διάβασα αρκετά καλά λόγια για το συγκεκριμένο. Οι διάλογοι και τα εφέ είναι για γέλια αλλά έχει υπερβολικό gore και είναι ευχάριστο, λένε.

Θα κοιτάξω να το βρω...
 
ταινια πολυ χαμηλου μπατζετ,με κακη ερμηνεια των ηθοποιων με πολυ φτινιαρικα εφε αλλα την γουσταρω τρελα.Για την ακριβεια χθες βραδυ την ξαναειδα για εκτη φορα.Πολυ αιμα πολυ gore και πολυ cult.Must have για ολους τους φιλους αυτων των ταινιων και μια παραλαγη του bigfoot σε πιο gore εκδοση.Και μην ξεχναμε οτι η προβολη της καποτε απαγορευτηκε σε αγγλια,νορβηγια και γερμανια.Και αν δεν κανω λαθος ακομα και σημερα η κανονικη εκδοση της ταινιας δεν πωλειται και απαγορευεται στην αγγλια.
 
Μήπως εχει δει κανείς την ομώνυμη ταινία του 1957;

Έχω τις 2 βερσιόν της και δεν ξέρω ποιά είναι καλύτερη να δω.

Στην original λένε δεν έδειχνε το δαίμονα, ενώ μετά από απαίτηση του παραγωγού, κόψανε τη διάρκεια και βάλανε έξτρα σκηνή που δείχνει το δαίμονα. (και μετονομάστηκε σε Curse of the demon)

Πολλοί λένε ότι μοιάζει εντελώς άσχετη αυτή η σκηνή με την υπόλοιπη ταινία.
 
filmmusic είπε:
Μήπως εχει δει κανείς την ομώνυμη ταινία του 1957;
Έχω τις 2 βερσιόν της και δεν ξέρω ποιά είναι καλύτερη να δω.

Στην original λένε δεν έδειχνε το δαίμονα, ενώ μετά από απαίτηση του παραγωγού, κόψανε τη διάρκεια και βάλανε έξτρα σκηνή που δείχνει το δαίμονα. (και μετονομάστηκε σε Curse of the demon)

Πολλοί λένε ότι μοιάζει εντελώς άσχετη αυτή η σκηνή με την υπόλοιπη ταινία.
Αν θυμάμαι καλά το Curse of the Demon είναι ο τίτλος που χρησιμοποιήθηκε στην αμερικάνικη αγορά κι είναι 15-20 λεπτά μικρότερη. Αν δεν κάνω κάποιο λάθος νομζω και στην british version και στην american version εμφανίζεται ο δαίμονας προς το τέλος. Από όσο ξέρω ο Tourneur ήθελε να δημιουργήσει μια ταινία στα χνάρια παλιότερων ταινιών του βασισμένη στον ψυχολογικό τρόμο μαζί με κάποιες σπερματικές, ελλειπτικές εμφανίσεις του δαίμονα. Αν ήταν απόφαση του παραγωγού η εμφάνιση του δαίμονα δεν το ξέρω. Δες οπωσδήποτε την british version, αλλά και η american version δεν διαφέρει τόσο πολύ στο συνολικό αποτέλεσμα, καθώς οι σκηνές που κόπηκαν περιορίζουν κάπως το τελικό αποτέλεσμα αλλά το γενικό feeling είναι το ίδιο. Θα σου έλεγα να ψάξεις γενικότερα ταινίες του Jacques Tourneur που κατά τη γνώμη μου ήταν ένας τρομερά επιδραστικός σκηνοθέτης. Ειδικά η τριάδα Cat People, I Walked With a Zombie και The Leopard Man είναι εκπληκτική, όπως και το Out of the Past που είναι ένα από τα καλύτερα film noir. Θα σου πρότεινα ακόμη τα Experiment Perilous και Circle of Danger. Βέβαια το παλιό Night of the Demon δεν έχει καμία σχέση με την ταινία του 1980, το οποίο θα σου αρέσει μόνο είσαι φανατικός λάτρης του gore. Ειδικά έχει μια φοβερή και τρομερή σκηνή που πρέπει να είσαι συνηθισμένος για να την αντέξεις
 
Απ'ότι είδα να λένε, μόνο στην κομμένη version τον βλέπουμε το δαίμονα (Curse of the demon), ενώ στην άλλη όχι (night of the demon).

Τελοσπαντων, τη βάζω τώρα κιόλας, την uncut, και θα επανέλθω μετά με τις διασαφηνίσεις...

βασικά αυτό είδα:

The film's production was turbulent due to clashing ideas between producer Hal E. Chester on one side and Jacques Tourneur and writer Charles Bennett on the other. Planned to not show a literal demon, producer Chester inserted a monster over the objections of the writer, director and star Dana Andrews. To accelerate the pace, the film was trimmed down to 83 minutes (and retitled Curse of the Demon) in the US where it played the second half of a double feature with films like The Revenge of Frankenstein (1958).

εκτός αν εννοεί πια όπως το λες. Ότι και στις 2 βάζει το δαίμονα (ενώ αρχικά δεν θα τον έβαζαν), αλλά απλώς στην αμερικάνικη κόψανε τη διάρκεια..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορεί να είναι έτσι όπως λες, δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά. Έχει κάποια χρόνια που την έχω δει την ταινία και μπορεί να μπερδεύω τις δυο version
 
Την είδα. Αρκετά καλό ήταν αλλά να πω την αλήθεια το περίμενα πιο ατμοσφαιρικό.

Και τον έδειχνε τελικά και το δαίμονα και η uncut version. Κρίμα!
 
Πίσω
Μπλουζα