Nintendo 64 PAL Games List

Δεν είδα όλο το video, ούτε καταλαβαίνω τι λέει αλλά ελπίζω να έχει την κανονική έκδοση του Τurok και όχι την Γερμανική...
 
Imgema είπε:
Δεν είδα όλο το video, ούτε καταλαβαίνω τι λέει αλλά ελπίζω να έχει την κανονική έκδοση του Τurok και όχι την Γερμανική...
Χαχα..γενικά όλα του τα παιχνίδια όπως κυκλοφόρησαν στην Γερμανία είναι.. κάποια έχουν και γερμανικούς τίτλους.. (πχ το Knockout Kings 2000 εκεί λεγόταν Box Champions 2000).

Όταν φτάνει στο Turok όμως το έχει 2 φορές..λέει και Uk version :p
 
Οπότε εντάξει, είναι κομπλέ.
 
Αυτά είναι! Ωραίος ο παίκτης.
 
Το retrocollect.com πριν λίγα χρόνια που παρουσίασε τα pal games του Ν64, τα χώριζε ανάλογα με την σπανιότητα σε 5 κατηγορίες..

Πολύ κοινά, κοινά, όχι και τόσο κοινά, σπάνια, πολύ σπάνια..

Οπότε είπα να αναφέρω τα πολύ σπάνια για να δούμε αν συμφωνούμε!

Κριτήριο σπανιότητας ίσως να μην είναι να βρεις απλά το cartridge.. αλλά ολόκληρο το παιχνίδι με box/manual..

Πολύ σπάνια λοιπόν τα παρακάτω 20..

1) Aidyn Chronicles

2) Airboarder 64

3) BattleTanx: Global Assault

4) Fighting Force 64

5) Gex 3

6) Hercules

7) Knockout Kings 2000

8) Madden NFL 99

9) Major League Baseball

10) Mortal Kombat Mythologies

11) NBA Pro 99

12) NFL Quarterback Club 2000

13) Off Road Challenge

14) PGA European Tour

15) Resident Evil 2

16) Rocket: Robot on Wheels

17) San Francisco Rush 2049

18) Snowboard Kids 2

19) StarCraft 64

20) Top Gear Hyper Bike

Εγώ από αυτά μόνο ένα έχω..το Resident Evil 2..

Όπως αναμενόταν στη λίστα είναι τα 3 games που βγήκαν μόνο Αυστραλία.. δηλαδή τα 9, 18, 19.

Λίγο περίεργα για σπάνια μου φαίνονται το NBA Pro 99 και το PGA European Tour..

Πάντως αρκετά από αυτά, δεν έχει τύχει να τα δω σε κάποια λίστα πώλησης στην Ελλάδα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα

4) Fighting Force 64

5) Gex 3

6) Hercules

10) Mortal Kombat Mythologies

11) NBA Pro 99

15) Resident Evil 2

17) San Francisco Rush 2049

20) Top Gear Hyper Bike

 


τα εχω πετυχει και αγορασει απο Ελλαδα, δεν μπορει να ειναι εξαιρετικα σπανια.
 
mike είπε:
Τα
4) Fighting Force 64

5) Gex 3

6) Hercules

10) Mortal Kombat Mythologies

11) NBA Pro 99

15) Resident Evil 2

17) San Francisco Rush 2049

20) Top Gear Hyper Bike

 


τα εχω πετυχει και αγορασει απο Ελλαδα, δεν μπορει να ειναι εξαιρετικα σπανια.
Δεν θα διαφωνήσω.. πάντως το άρθρο με τις σπανιότητες λογικά αναφέρεται σε παιχνίδια με box/mamuals.. Αν τα βρήκες ολοκληρωμένα εδώ..μια χαρά! Άψογος!

Από αυτά που ανέφερες στην Ελλάδα δεν θυμάμαι να έχω δει καν τα Hercules, San Francisco Rush 2049, Top Gear Hyper Bike.


Από τα υπόλοιπα, δεν θυμάμαι να έχω δει
Aidyn Chronicles, Madden NFL 99, NFL Quarterback Club 2000 και τα 3 games από Αυστραλία φυσικά..
 
Είναι δύσκολο να υπάρχουν 20 σπάνιοι τίτλοι για το Ν64. Ορισμένα από αυτά είναι αρκετά κοινά, όπως το Battletanx. Θα προσέθετα πάντως στη λίστα το αυστραλιανό Paper Mario....
 
Το 2010 είχε δημοσιεύσει και μια λίστα το Amazon με τα 20 πιο σπάνια παιχνίδια στο Ηνωμένο Βασίλειο!

Για να την δούμε!

Αρκετά σωστή αυτή η λίστα..

Από το τέλος προς την αρχή!

20) Castlevania: Legacy of Darkness

19) Vigilante 8: 2nd Offence

18) Top Gear Hyper Bike

17) Star Wars: Episode 1 - Battle for Naboo

16) Kirby 64: The Crystal Shards

15) San Francisco Rush 2049

14) Spacestation Silicon Valley

13) The Legend of Zelda: Majora's Mask

12) Rocket: Robot on Wheels

11) Turok 3: Shadow of Oblivion

10) Mario Party 2

09) Mystical Ninja 2

08) Resident Evil 2

07) Pokemon Stadium 2

06) Paper Mario

05) Banjo Tooie

04) Shadowgate 64

03) StarCraft 64

02) Conker's Bad Fur Day

01) Mario Party 3
 
Αναρωτιόμουν αν υπάρχει τρόπος να δούμε ποια games όντως έφερε η Nortec στην Ελλάδα..

Υπάρχουν λίστες κάπου?

Επειδή έχει σχολιαστεί στο θέμα ότι αρκετοί PAL τίτλοι δεν ήρθαν ποτέ..

Αν γνωρίζει κάποιος ας μας ενημερώσει.. είναι ενδιαφέρον..
 
borellus είπε:
Αναρωτιόμουν αν υπάρχει τρόπος να δούμε ποια games όντως έφερε η Nortec στην Ελλάδα.. Υπάρχουν λίστες κάπου?

Επειδή έχει σχολιαστεί στο θέμα ότι αρκετοί PAL τίτλοι δεν ήρθαν ποτέ..

Αν γνωρίζει κάποιος ας μας ενημερώσει.. είναι ενδιαφέρον..
Ο Geo αν δεν κανω λαθος προκειται να δημιουργησει καποια λιστα με τα παιχνιδια που ηρθαν επισημα με τις Itochu/Nortec. Λογικα με το καλο απο φθινοπωρο θα γινει και αυτο.

Απο εκει και περα, η nortec ειχε ανεκαθεν λαθος προσεγγιση και ιδεολογια στην εισαγωγη τιτλων. Εφερνε τους απολυτους "κραχτες" και επειτα κυριως παιχνιδια οπου προοριζοντουσαν για μικροτερες ηλικιες. Τα παιχνιδια οπου δεν ηρθαν απο τους ιδιους, ενω επρεπε και μπορουσαν ειναι τοσα πολλα, οπου χανεται το νοημα να αναφερθουν εξαρχης.

Ακομα και οι καλοι τιτλοι οπου τελικως υπηρξε διανομη απο τους ιδιους, ηταν τοσο περιορισμενη οπου επειτα απο λιγο καιρο δεν μπορουσες να τα βρεις στην αγορα. Γενικοτερα μιλαμε για το μελανοτερο πραγμα που συνεβει στην Nintendo στην Ελλαδα με μεγαλη διαφορα.

Τελος, ειναι χαρακτηριστικη η αναφορα του Pixel Next Generation, οπου "τολμησε" να παρουσιαζει Ευρωπαικους τιτλους οπου δεν εφερνε η nortec, με αποτελεσμα να λυθει η συνεργασια τους αν θυμαμαι καλα. Δυστηχως δεν εχω το συγκεκριμενο τευχος πολλα χρονια πλεον, αν το εχει καποιος στη βιβλιοθηκη του ας κανει το κοπο να μοιραστει την συγκεκριμενη σελιδα μαζι μας.
 
Getta Robo είπε:
Ο Geo αν δεν κανω λαθος προκειται να δημιουργησει καποια λιστα με τα παιχνιδια που ηρθαν επισημα με τις Itochu/Nortec. Λογικα με το καλο απο φθινοπωρο θα γινει και αυτο.Απο εκει και περα, η nortec ειχε ανεκαθεν λαθος προσεγγιση και ιδεολογια στην εισαγωγη τιτλων. Εφερνε τους απολυτους "κραχτες" και επειτα κυριως παιχνιδια οπου προοριζοντουσαν για μικροτερες ηλικιες. Τα παιχνιδια οπου δεν ηρθαν απο τους ιδιους, ενω επρεπε και μπορουσαν ειναι τοσα πολλα, οπου χανεται το νοημα να αναφερθουν εξαρχης.

Ακομα και οι καλοι τιτλοι οπου τελικως υπηρξε διανομη απο τους ιδιους, ηταν τοσο περιορισμενη οπου επειτα απο λιγο καιρο δεν μπορουσες να τα βρεις στην αγορα. Γενικοτερα μιλαμε για το μελανοτερο πραγμα που συνεβει στην Nintendo στην Ελλαδα με μεγαλη διαφορα.

Τελος, ειναι χαρακτηριστικη η αναφορα του Pixel Next Generation, οπου "τολμησε" να παρουσιαζει Ευρωπαικους τιτλους οπου δεν εφερνε η nortec, με αποτελεσμα να λυθει η συνεργασια τους αν θυμαμαι καλα. Δυστηχως δεν εχω το συγκεκριμενο τευχος πολλα χρονια πλεον, αν το εχει καποιος στη βιβλιοθηκη του ας κανει το κοπο να μοιραστει την συγκεκριμενη σελιδα μαζι μας.
Thanks..αρκετά ενδιαφέρουσες πληροφορίες!

Τελικά το παρελθόν θέλει σκάψιμο!
 
Πίσω
Μπλουζα