NOS A1200 πρόβλημα?

SnakeEyes

RetroWannaBe
Joined
13 Mαϊ 2010
Μηνύματα
90
Αντιδράσεις
0
Κανονικά αυτή τη στιγμή θα έπρεπε να μοιράζομαι μαζί σας τον

ενθουσιασμό μου για την NOS Amiga 1200 που παρέλαβα σήμερα

από το amigakit

(ναι καλά βλέπεται NOS! Στο site δε φαίνεται να

υπάρχει stock, παρόλα αυτά αφού τους έστειλα ένα email και τους

ρώτησα αν θα ξαναβγάλουν με ενημέρωσαν μετά από λίγο ότι υπάρχει μία διαθέσιμη, μπαίνω στο site και όντως είχαν εμφανίσει μία διαθέσιμη!)

αφού λοιπόν σήμερα ήρθε η amiga την ανοίγω να την δοκιμάσω...

αρχικά φαίνεται καινούρια αλλά με μία πιο προσεκτική ματιά σε ορισμένα

πλήκτρα διακρίνω κάποια γδαρσίματα! ελπίζω να είναι όντως καινούρια.

Αυτό που με προβληματίζει τώρα είναι ότι απο τη στιγμή που την

ανοίγω και ανάβει κανονικά το power μέχρι τη στιγμή που εμφανίζει την ένδειξη

να βάλω τη δισκέτα (δεν έχει δίσκο) περνάνε 30 περίπου δευτερόλεπτα αδράνειας.

Τι μπορεί να συμβαίνει? έχω άλλη μία παρόμοια με δίσκο όμως που την πήρα από μέλος του forum και δεν έχει τέτοιο θέμα ακόμα και όταν την ξεκινάω με δισκέτα στο drive τη διαβάζει αμέσως.
 
φίλε είχα το ίδιο πρόβλημα και εγω καποτε με μια 1200 οσο και να το έψαξα δεν βρήκα άκρη.. μάλιστα πολύ γνώστες της αμιγκα σε πολύ υψηλό επίπεδο μου είπαν οτι είναι νορμαλ αυτο που κάνει... και μάλλον έτσι είναι.. και ρομς που ειχα αλλάξει τα ίδια έκανε και πάλι.. οπότε μην αγχώνεσαι...
 
101% φυσιολογικό είναι αυτό, είναι τα 30sec καθυστέρησης του kickstart που περιμένει/ψάχνει για σκληρό δίσκο. Αν βάλεις και σε αυτή δίσκο θα ανοίγει όπως η άλλη που έχεις. Το έχουν και οι Α4000 αυτό btw... αν δεν βάλεις δίσκο μια λύση είναι να βρεις ένα idekiller να βάλεις στο IDE για να μην καθυστερεί...
 
αυτό παίδες ομολογώ ότι δεν το ήξερα...η 1200 μου είχε ανεκαθεν σκληρο
 
εντάξει δεν με πειράζει αν είναι φυσιολογικό, αρκεί που δεν είναι κάποιο πρόβλημα στο

hardware. Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.
 
Αυτό συμβαίνει μόνο στις rom 3.1 στις 3.0 ανοίγει αμέσως. Το είχα και εγώ αυτό το θέμα
 
και ρομς 3.0 να βάλει τα ίδια θα του κάνει.. το έχω δοκιμάσει και εγώ
 
Amigo σε περιμενω με την NOS σου στο Gathering...
 
δεν εχω 1200.. μονο 600 500 και 500plus.. 8ετε να φέρω τίποτε άλλο? καλώδια χειριστήρια? οτι θετε
 
Πίσω
Μπλουζα