Nosferatu the Vampyre - Nosferatu: Phantom der Nacht (1979)

perlastar

RetroJunkie™
Joined
30 Αύγ 2013
Μηνύματα
2.077
Αντιδράσεις
1.087
Αυτή είναι μία από τις αγαπημένες μου ταινίες και την αναφέρω με αφορμή το ότι την είδα χθες σε έναν κινηματογράφο που προβάλλει παλιές ταινίες τρόμου. Πάντα μου άρεσε, αλλά το να τη βλέπεις στον κινηματογράφο είναι πραγματικά μαγεία. Ριμέικ της γνωστής ταινίας Νοσφεράτου του βουβού κινηματογράφου (1922). Σκηνοθέτης ο Herzog και πρωταγωνιστής ο αξέχαστος Klaus Kinski, ο οποίος παρά το εκρηκτικό ταμπεραμέντο του ήταν πραγματικά ένας πολύ ταλαντούχος ηθοποιός και η ερμηνεία του ως Κόμης Δράκουλας είναι υπέροχη, καθώς έχει αυτό το χαρακτηριστικό των μεγάλων ηθοποιών που μπορεί να παίζουν έναν πολύ κακό ρόλο, αλλά ταυτόχρονα σου βγάζουν έναν πόνο και δεν μπορείς να τους μισήσεις. Είναι δραματικές φιγούρες που σε κάνουν να νιώσεις και να καταλάβεις και τη δική τους θέση. Επίσης υπέροχη η σκηνοθεσία, μαγευτικά τα τοπία και πολύ ατμοσφαιρική η μουσική. Η ταινία είναι αρκετά καλλιτεχνική θα έλεγα. Κυρίως η αρχή, που δείχνει στη σειρά τα πτώματα σε συνδυασμό με υπέροχη μουσική, είναι για μένα από τις καλύτερες σκηνές ταινιών τρόμου. Επίσης, για εσάς τους άντρες πανέμορφη είναι εδώ στον συμπρωταγωνιστικό της ρόλο η Isabelle Adjani!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλή ταινία αν και αρκετά ποιοτική για τα γούστα μου... :p Προτιμώ πάντως την πρωτότυπη του Φ. Μορνάου. :)
 
Η πρωτότυπη είναι όντως υπέροχη και μου αρέσει πολύ, αλλά εγώ προτιμώ αυτήν. Είναι σαν να με μαγεύει!
 
Εξαιρετικη ταινια.Οι γερμανοι ως επι το πληστον στις ταινιες τρομου εχουν μια πνιγηρη ατμοσφαιρα και πολλες φορες αρρωστημενη.Η σκηνη με τους αρουραιους στην πολη ειναι σκηνη ανθολογιας.Η μουσικη ατμοσφαιρικη απο τους kraut rockers Popol Vuh οι οποιοι ευθυνονται για ολο το σαουντρακ.Η αρχικη σκηνη ειναι γυρισμενη στο μουσειο μουμιας στο Guanajuato του Μεξικου.
 
Την είχα δει τότε που ήταν φρέσκια (του Herzog, όχι του Murnau... είμαι αρχαίος αλλά όχι και τόσο). Μου άρεσε πολύ όπως και όλες του Herzog με τον Kinski, παρόλο που ο πρωταγωνιστής κυριαρχούσε τόσο πολύ που μερικές φορές έμοιαζαν να είναι η ίδια ταινία. Πάντως στην τελική σκηνή πολύ το λυπήθηκα το καημένο το βαμπιράκι.
 
Deathshadow είπε:
Εξαιρετικη ταινια.Οι γερμανοι ως επι το πληστον στις ταινιες τρομου εχουν μια πνιγηρη ατμοσφαιρα και πολλες φορες αρρωστημενη.Η σκηνη με τους αρουραιους στην πολη ειναι σκηνη ανθολογιας.Η μουσικη ατμοσφαιρικη απο τους kraut rockers Popol Vuh οι οποιοι ευθυνονται για ολο το σαουντρακ.Η αρχικη σκηνη ειναι γυρισμενη στο μουσειο μουμιας στο Guanajuato του Μεξικου.
Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες μου έδωσες Deathshadow! Πολύ θα ήθελα να το δω αυτό το μουσείο της μούμιας :D
 
Πολύ καλή ταινία (αν και προτιμώ την αυθεντική του Μουρνάου). Συμφωνώ με τον Ελέφαντα, για τις ταινίες συνεργασίας Κίνσκι/Χέρτζογκ
 
Η φαμιλια εξεδραμε προς σχολικες αποκριατικες εκδηλωσεις και τσακωσα την ευκαιρια να χαμηλωσω τα φωτα, να βαλω λιγο brandy (α ρε Ευρωπη γιναμε!) και να ακουσω με ηρεμια το υπεροχο soundtrack της ταινιας απο τους Popol Vuh...

Stin ygeia sas :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ατμοσφαιρικη μεταφυσικη εκδοχη του Nosferatu με ορισμενα dark κωμικα στοιχεια των οσων ελαβαν χωρα στα γυρισματα της ταινιας το 1922: Shadow of the Vampire (2000). Εξαιρετικη μουσικη, φωτογραφια, μεγαλη εμφαση σε λεπτομερειες και ειδικα στον κομβικο ρολο που ειχε μαζι με τον Murnau και ο παραγωγος της, Albin Grau, ο οποιος οραματιζοταν οτι η ταινια θα ηταν η πρωτη σε μια σειρα αποκρυφιστικων ταινιων (προσεξτε τα συμβολα που χρησιμοποιουνται στο Nosferatu) της εταιρειας του Prana Films. Η εταιρεια αναγκαστηκε να κλεισει οταν η χηρα του Μπραμ Στοκερ κατεθεσε μηνυση οτι ειχαν βασισθει στο «Δρακουλα» χωρις την αδεια της. Αξιζει απο καθε αποψη να δει κανεις την ταινια του E. Elias Merhige με τους εξαιρετικους Dafoe, Malkovich, Izzard και Udo Kier (παιζει τον Grau).69D5CA33-3B6E-4B4D-A7A8-53242A87263C.jpeg04A3BD81-FFD3-4378-B484-1999E4AC1A64.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα