Null Modem Καλώδιο

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.930
Αντιδράσεις
1.172
:headbangdude: Νιώστε :headbangdude:
CC314-06_LR.jpg


:bow:





Το παρόν νημάτιο αποτελεί φόρο τιμής στο καλώδιο που μας βοήθησε στα πρώτα δικτυακά gaming βήματα μας.

Πρώτη απευθείας καλωδιακή σύνδεση για μένα ήταν στο Lords of the Realm 2, όπου κυριολεκτικά έλιωσα στο διπλό. Όταν ο ένας υπολογιστής "είδε" τον άλλον, ήξερα ότι ανοίγει ένα νέο κεφάλαιο στη ζωή μου...
 
Εμενα εχει στοιχειωσει τα πρωτα επαγγελματικα μου βηματα στο προγραμματισμο οταν εγραφα interfaces μεταξυ εφαρμογων και σειριακων τηλεφωνικων κεντρων. pay-tv, fiscal εκτυπωτων κτλ

Σε καποια φαση αρχισα να χρησιμοποιω ASCII χαρακτηρες στη καθημερινη μου ομιλια :)

ACK
 
Eγω το γνωρισα λογω δορυφορικης οταν εψαχνα για αναβαθμιση του "Παππου" Ηumax 5400z.

Respect.
 
Εμένα πάλι το καλώδιο αυτό (βασικώς όχι αυτό καθεαυτό αλλά το 9πιν-->9πιν fem και ο αντάπτορας) υπήρχε στην κατοχή μου πολλάάάάάάά χρόνια χωρίς να ξέρω πως και από που το είχα αποκτήσει...

Δεν το είχα χρησιμοποιήσει ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ (δεν έπαιζα δικτυακά παιχνίδια) και απορούσα γιατί το έχω και που το βρήκα (μάλλον από κάτι καλώδια που είχαν για πέταμα στην παλιά δουλειά φαντάζομαι) μέχρι που ήρθε η μαγική εκείνη μέρα (μη φανταστείτε πριν 2 μήνες) που απέκτησα την..................................Amiga 500!!!!!!!

Πλέον μπορώ να μεταφέρω τα adf σε δισκετούλες!!!!

Κάτι ξέρω εγώ που δεν πετάω ούτε..........ΒΙΔΑ!!!! :) :)
 
Εγώ θυμάμαι να γράφω κάτι προγράμματα σε Assembly x86, για σειριακή επικοινωνία. Για παιχνίδια μέσω RS-232 θυμάμαι ότι συνδέαμε τα pc για να παίξουμε Doom2 multi, πίσω στο μακρινό 1995.
 
Eγώ το δοκίμασα πρώτη φορά πριν από κανένα χρόνο. Το πήρα μαζί με μερικά άλλα αντικείμενα από από ένα τύπο που πούλαγε διάφορα, και είπα να το δοκιμάσω στα retro pc μου. Doom2 και Need for Speed 1 ήταν τα μόνα που δοκίμασα, και γούσταρα απίστευτα που δούλεψε τόσο απλά!
 
Πωπω...μεγάλες εποχές. Θυμάμαι οι πρώτοι πειραματισμοί στην Amiga ήταν με Stunt Car Racer και Powerdrome. Η αρχή του "LAN gaming". :)
 
Leon είπε:
Πωπω...μεγάλες εποχές. Θυμάμαι οι πρώτοι πειραματισμοί στην Amiga ήταν με Stunt Car Racer και Powerdrome. Η αρχή του "LAN gaming". :)
Από 10 μέτρα καλωδίου και κάτω.:ρ
 
Μεταφορά αρχείων απο PC σε PC σε DOS με Norton Commander....

Ωραίες εποχές....
 
Πίσω
Μπλουζα