Oι περιπετειες του Τομ Σογιερ [Huckleberry Finn And His Friends]

joe

RetroMasteR
Joined
28 Απρ 2008
Μηνύματα
1.441
Αντιδράσεις
262
Μια σειρα που προβαλε το Μεγκα (δεν νομιζω να κανω λαθος και να ηταν σε κρατικο) την πρωτη περιοδο λειτουργιας του. Η μουσικη ηταν καρφωμενη στο κεφαλι μου απο τοτε.

 
Μουσικαρα! Με εστειλες για βρουβες και λοιπα κηπευτικα!!!

Φυσικα και παιζοταν σε κρατικο παλιοτερα!!

UBER KUDOS!
 
Οοοο! Θυμάμαι να το βλέπω στην κρατική τηλεόραση μικρή! Δεν λεγόταν όμως "οι περιπέτειες του Χωκ Φιν??" :xm: Εχω μια σύγχυση..8)
 
Βρε παιδια, οι περιπέτειες του Χακ Φιν λεγοταν η σειρα, το λεει και το βιντεο.

Ο Τομ Σωγιερ, είχε ένα σημαντικό μεν μερίδιο στην ιστορία, άλλα συνέχιζε και πολύ πιο πέρα με τις περιπέτειες μόνο του Χακ, όταν το έσκασε από την χήρα ( γι' αυτό και δεν μου άρεσε)
 
Εχεις δικιο Λορενα.

Θυμαμαι ενα επεισοδιο με εναν στοιχειωμενο (?) μυλο μεσα σε ενα χωραφι με σιταρι που ζουσε ενας γερος. Δεν θυμαμαι τι ακριβως κακο πηγε να κανει στα 2 παιδια.

Θυμαται κανεις τον ακριβη Ελληνικο τιτλο btw? (ισχυει το Περιπετειες του Χακ Φιον που λεει η Λορενα?)
 
IMDB

Wiki

O Ian Tracey που επαιζε τον Χακ Φιν ασχολειται ακομα με την ηθοποιια

Ο Sam Snyders δεν ειναι πλεον ηθοποιος, ασχολειται ομως με τον χορο

Η σειρα κυκοφορησε σε DVD το 2007 και μαλλον δεν μου γλυτωνει
 
H σειρα προβαλλοταν το 1982 (αν δεν με απατα η μνημη μου) απο την ΕΤ2. Ελληνικος τιτλος πρεπει να ηταν "οι περιπετειες του τομ σογιερ".Θυμαμαι χαρακτηριστικα που εβλεπα ενα επεισοδιο απο την 3 ιντσων tv μου μεσα στον σκαραβαιο του πατερα μου(εν κινηση!).Νομιζω οτι προβαλλοταν Κυριακη.
 
Ο τιτλος ηταν σιγουρα ''Οι περιπετειες του Τομ Σωγιερ''. Πιθανοτατα να εγινε η αλλαγη γιατι ο Χωκ Φιν δεν ηταν τοσο γνωστος χαρακτηρας στην Ελλαδα. Νομιζω πως και σε αλλες χωρες εγινε η αλλαγη αυτη. Πραγματικα δεν θυμαμαι την πρωτη προβολη στην κρατικη αν και θα επρεπε να το περιμενω, αφου το Μεγκα στηριχτηκε σε πολυ υλικο απο τοτε.
 
Υπάρχει και σειρά κινουμένων σχεδίων η οποία όμως δεν προβλήθηκε ποτέ στην Ελλάδα. Ήταν Ιαπωνικής παραγωγής.

Π.χ. οι τίτλοι και ένα απόσπασμα στα γαλλικά όπου προβλήθηκε νομίζω το '81.




Είχα δει κάποτε πολλά επεισόδια στο youtube (στα αραβικά !!), δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα.

Και υπάρχει και δεύτερο anime με τον Χωκ Φινν.

Και τώρα που το συλλογίζομαι, επειδή τα επεισόδια είναι πολλά αναρωτιέμαι πώς η ΕΡΤ δεν πρόβαλε αυτό αντί για την άγνωστη τότε Candy...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
FORD231 είπε:
Ένα μικρό απόσπασμα από την παιδική εκπομπή της ΕΡΤ
(οι περιπέτειες του Τομ Σόγιερ)



μεταδόθηκε το 1987
Τέλεια σειρά - πολύ-πολύ αγαπημένη!

Ευχαριστούμε πολύ FORD231 για το απόσπασμα!
 
Ωωωω .... πολύ ωραία σειρά !!! Ο Χώκλμπερι Φιν ήταν φίλος του Τωμ Σώγιερ !!! Παρόλο που στο μυθιστόρημα "Τωμ Σώγιερ" κάνει την εμφάνισή του, εντούτοις, μετά από κάμποσα χρόνια, ο [τρισμέγιστος] Μαρκ Τουαίν του αφιέρωσε δικό του, ξεχωριστό μυθιστόρημα με τις δικές του περιπέτειες !!!



Mark Twain, photo by A. F. Bradley

New York, 1907


Mark Twain

Και αυτές τις περιπέτειες τις είδαμε σε μια ωραιότατη, καλογυρισμένη μίνι σειρά στις αρχές των 80ς !!!

Τα χαρακτηριστικά του Χώκλμπερι Φιν : Η "καλώς εννοούμενη" αλητεία ... Αλλά, κυρίως, το γεγονός ότι έκανε παρέα με έναν μαύρο, με τον οποίο περιπλανιόταν στην Αμερική !!! Κι αν αυτό σάς φαίνεται "συνηθισμένο" .... σκεφθείτε ότι το μυθιστόρημα γράφτηκε περί το 1885, εποχή που, ακόμη, στην Αμερική οι μαύροι ήταν άνθρωποι .... Γ' κατηγορίας !!! Οπότε, ήταν αδιανόητη η φιλία μεταξύ ενός λευκού και ενός μαύρου !!! Όχι, όμως, στο "ανατρεπτικό" μυαλό ενός συγγραφέα και ανθρώπου όπως ο Μαρκ Τουαίν .....

Λοιπόν, στο θέμα μας .... Από τη σειρά, δυστυχώς, δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα !!! Το μόνο που μού έχει μείνει είναι η σκηνή όπου ο Χώκλμπερι και ο μαύρος [νομίζω λεγόταν Τζο] έπλεαν με μια σχεδία στο ποτάμι [πιθανόν στον Μισσισσίπι] και η σχεδία τους πήγαινε να πέσει καταπάνω σε ένα παλιό ποταμόπλοιο !!! Νομίζω ότι η τεράστια ρόδα του ποταμόπλοιου "τραβούσε πάνω της" τον τον μαυρούλη φίλο του Χώκλμπερι !!! Και εκείνη τη στιγμή .... τέλος επεισοδίου !!! Κι από τότε, έμεινε χωρίς απάντηση η παιδική απορία : "τι έγινε στο επόμενο επεισόδιο, σώθηκε ο μαυρούλης" ?????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα