O Mανώλης ο Ντελμπεντέρης (1991 ΕΤ2)

tsalk

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.719
Αντιδράσεις
920

Ο Μανώλης ο Ντελμπεντέρης


Πρεμιέρα : 31 Iανουαρίου 1991 ΕΤ-2

Retrodb : http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F_%CE%9C%CE%B1%CE%BD%CF%8E%CE%BB%CE%B7%CF%82_%CE%BF_%CE%9D%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%AD%CF%81%CE%B7%CF%82

Κοινωνική σειρά βασισμένη στο μυθιστόρημα του Αργύρη Εφταλιώτη. Προβλήθηκε το 1991 σε 15 επεισόδια των 45 λεπτών

Σενάριο: Τάσος Ραμσής

Σκηνοθεσία: Γιώργος Πετρίδης

Παραγωγή: Άρης Χατζόπουλος

Μουσική: Λουκάς Θάνος

Η σειρά προβλήθηκε 2-3 φορές σε επανάληψη με την τελευταία να είναι τον Μάιο του 2011.

Πρωταγωνιστούν: Λευτέρης Ελευθεριάδης (Μανώλης) , Ελένη Ερήμου (Φλώρα) , Τάσος Ραμσής (Μπατάλιας) , Κωνσταντίνα Ανδριοπούλου (Δροσούλα) , Βασίλης Τσάγκλος (Νυφίτσας) , Τζόλυ Γαρμπή (Ντελμπεντέραινα) , Δέσποινα Νικολαϊδου, Γιώργος Μούτσιος , Θάνος Κανέλλης , Γιώργος Κοζής, Κωνσταντίνα Κούτσιου , Ελένη Κρίτα , Κώστας Ντίνος , Βασίλης Παπανίκας , Φώτης Πετρίδης , Στάθης Σαμαρτζής , Γιώργος Σαπανίδης , Λάζος Τερζάς, Φραντζέσκα Αλεξάνδρου, Δημήτρης Βερύκιος, Ζωή Βουδούρη

Από το αφιέρωμα του περιοδικού Ραδιοτηλεόραση στην σειρά

attachment.php


attachment.php
 
Ωραίο αφιέρωμα! Βλέπω πως η Ραδιοτηλεόραση προσεγγίζει σιγά σιγά και τις πιο πρόσφατες σειρές! Ευχαριστούμε πολύ , Άλκη! :)
 
Πολύ καλό το αφιέρωμα, Άλκη. Αν και θα μπορούσαν να βάλουν περισσότερο φωτογραφικό υλικό.
 
Το μοναδικό κομμάτι αυτής της σειράς που αξίζει είναι το τραγούδι της. "Σ' αγαπώ κι εσύ αργείς, δεν με χάρηκε κανείς". Και η ερμηνεία της υπομονετικής αρραβωνιαστικιάς Δροσούλας.

Γιατί απ' όλες τις άλλες απόψεις ... Κρίμα τα γυρίσματα στην Αγγλία που ήταν και τρελή πολυτέλεια εκείνη την εποχή :(
 
Η Δροσουλα, προσεχε και ενα κοριτσακι, που αποδειχτηκε στο τελευταιο επεισοδιο, απο δυο μενταγιον που ειχαν μεσα το ιδιο σημειωμα που φορουσαν ενα το παιδι και ενα ο Μανωλης, οτι ηταν η κορη του Μανωλη. Δεν θυμαμαι με ποιους μεγαλωσε αυτο το παιδι.

Παντως καποια στιγμη αρρωστησε και ενας αντρας, φωναξε γιατρο απο μακρια να το γιατρεψει. Ο ιδιος αντρας ηταν ερωτευμενος με την Δροσουλα που προσεχε το κοριτσι, και την ενιωθε την μικρη τοσο πολυ σαν κορη του, ωστε οταν ηρθε η δασκαλα να μαθει γραμματα στα παιδια, πρωτος προτεινε να δινει ενα μεριδιο μισθου για την δασκαλα (για το "παιδι" του, οπως ειπε στους συγχωριανους του).

Τελευταιο επεισοδιο που το κοριτσι ειναι πια μεγαλο, ο Μανωλης αποκαλυπτει πως ειναι κορη του, και ευχαριστει την Δροσουλα που φροντιζε τοσα χρονια το παιδι του, και της κανει προταση γαμου (νομιζω δηλ). Η Δροσουλα αρνειται, και μενει με τον "αντρα" της και το "παιδι" τους.

Λυπηθηκα που εχασα το επεισοδιο της αρρωστιας του παιδιου, και την αγωνια εκεινου του αντρα να τρεξει στο διπλα χωριο να φερει τον γιατρο (μου την ειπε η μανα μου σε στυλ : εχασες το καλυτερο :( ) . Ειχα δει μονο το παιδι να αρρωσταινει, να το γιατροπορευουν οι γριες με ξορκια και βοτανα και η δασκαλα να αντιλαμβανεται την σοβαροτητα της καταστασης και να τον προτρεπει στον αντρα (ποιος ηταν αυτος τελος παντων...) να φερει γρηγορα γιατρο.
 
@Λορένα αυτός που λες είναι ο Μπατάλιας, ο φίλος του Μανώλη που στην αρχή της σειράς είναι ερωτευμένος με τη Δροσούλα. Πριν προλάβει όμως να βρει το θάρρος να της μιλήσει, του εξομολογείται ο Μανώλης ότι σκοπεύει να τη ζητήσει σε γάμο, λίγο πριν φύγει για την Αγγλία. Ο Μπατάλιας υποχωρεί, οι αρραβώνες γίνονται και ο Μανώλης φεύγει.

Ρίχνει όμως μαύρη πέτρα πίσω του και στην Αγγλία μπλέκει σ' ένα σωρό άλλες ιστορίες. Αποκτά την εξώγαμη κόρη του, την οποία θρασύτατα στέλνει στο χωριό και την μεγαλώνει η μητέρα του με την αρραβωνιαστικιά του (δεν θυμάμαι με τι παραμύθι τους την έστειλε, πάντως ότι ήταν κόρη του δεν το είπε) και σκοπεύει μάλιστα να παντρευτεί μία πλούσια κοπέλα, την Φλώρα.

Στο μεταξύ η Δροσούλα Πηνελόπη, φροντίζει τη μητέρα του (η οποία πεθαίνει στα χέρια της), φροντίζει την κόρη του κι έχει μόνιμο συμπαραστάτη το άλλο κοροϊδο :p τον Μπατάλια που ωστόσο δεν της λέει τίποτα για τον έρωτά του.

Ευτυχώς, όντως στο τέλος φτύνουν κι οι τρεις (αρραβωνιαστικιά, κόρη και φίλος) τον Μανώλη που επιστρέφει καραβοτσακισμένος και συνεχίζουν τη ζωή τους ως κανονική πια οικογένεια (που και πριν βέβαια ήτανε, άσχετα που δεν το είχανε παραδεχτεί).

Έψαξα να βρω το τραγούδι και δεν τα κατάφερα. Θυμάμαι όμως ακόμα την όμορφη μελωδία του και τους στίχους του

"Έφυγες νωρίς, πήγες μακριά

Γέμισε με δάκρυα η κάμαρα

Έρημο νησί, αρμύρα, σιωπή

(εδώ κάτι χάνω)

Μια βάρκα στην ακτή αιμορραγεί.

Σ' αγαπώ κι εσύ αργείς

Δεν με χάρηκε κανείς

Σ' αγαπώ κι η ξενιτιά

Θα σου πάρει την καρδιά"
 
Ευχαριστω για την ενημερωση retrofan :) Εχω και μια ακομη..

Οταν ο Μανωλης ξεπεσε οικονομικα και ηταν και αρρωστος, εβλεπε σε οραμα μια κοπελα να τον καταριεται. Δεν ηταν η γυναικα του (Ερήμου). Ηταν μελαχρινη και φαινοταν οτι την ειχε κοροιδεψει ο Μανωλης, και μαλλον ειχε πεθανει κιολας. Προφανως ηταν καποια που της φερθηκε πολυ ασχημα. Ποια ηταν αυτη η κοπελα?
 
Νομίζω (με αρκετή σιγουριά) ότι ήταν η μητέρα της κόρης του, η οποία είχε όντως πεθάνει, στη γέννα της μικρής.

Με μεγαλύτερη αβεβαιότητα :xm: ...

Αν θυμάμαι καλά ο Μανώλης, φθάνοντας στο Λονδίνο, πέρα από τις εμπορικές του φιλοδοξίες και παρά τον αρραβώνα του, άρχισε να έχει "βλέψεις" και για έναν καλό γάμο. Τότε ήταν που πρωτογνώρισε την Φλώρα (Ερήμου), η οποία τον έφτυνε γιατί δεν ήταν ακόμα πετυχημένος. Κι ακριβώς βέβαια επειδή αυτή αδιαφορούσε, ο Μανώλης την έβαλε πείσμα. Πέρα όμως από την Φλώρα, έχω την εντύπωση πως γνώρισε και μια άλλη κόρη "καλής οικογενείας", φίλη ή τουλάχιστον γνωστή της Φλώρας, η οποία ήταν πολύ πιο δεκτική στη γοητεία του, γι' αυτό και το όλο πράγμα κατέληξε σε εγκυμοσύνη. Τώρα θα μου πεις, γιατί δεν κατέληξε και σε γάμο; :xm: Με τρελά περιθώρια λάθους κάτι πρέπει να παίχτηκε με την πραγματική οικονομική κατάσταση της οικογένειάς της (στα πρόθυρα πτώχευσης ή κάτι τέτοιο). Αυτό που χάνω τελείως είναι πώς βρέθηκε στα χέρια του το παιδί (δεν αποκλείω όμως και να το πήρε κρυφά, κοινώς να το έκλεψε, από ένα ανεξήγητο πατρικό ένστικτο που του ξύπνησε :) )

Κανένας άλλος να μας διαφωτίσει;
 
Βάζω το ίδιο σχόλιο που έχω και αλλού, ότι ο ηθοποιός λέγεται Τάσος Ράμσης, όχι Ραμσής, κι ας έχει αναγραφεί έτσι παντού. Επειδή τον ξέρω το λέω.
 
Αυτό που θυμάμαι είναι η μουσική που είχε στους τίτλους έναρξης,αλλά δεν ξέρω ποιο ορχηστρικό κομμάτι ήταν!Και θυμάμαι και μια σκηνή στους τίτλους αρχής με μια γυναίκα που κρατούσε ομπρέλα!
 
Ας δούμε τους τίλους αρχής της επιτυχημένης σειράς όπως τους κράτησε ο Βεροιώτης Ηθοποιός και σεναριογράφος Τάσος Ράμσης τον οποίο ευχαριστώ για όλα όσα έκανε ...:

[video=youtube_share;fah62kvqVOA]

 
Τους θυμάμαι αμυδρά τους τίτλους αρχής αν και μόλις 4 χρονών τότε.Εντύπωση μου είχαν κάνει οι μεγάλες ομπρέλες.
 
Πολύ ωραίοι οι τίτλοι της αξιόλογης αυτής σειράς. Ευχαριστούμε Νίκο τόσο εσένα, όσο θα ήθελα να ευχαριστήσω και τον συντοπίτη μου τον κ. Ράμση για την παραχώρηση του υλικού.
 
Τρέιλερ για την Κοινωνική (Ο Μανώλης ο Ντελμπεντέρης)
που προβλήθηκε το 1991.
Το τρέιλερ μεταδόθηκε το 1990 στην ΕΤ-2


https://youtu.be/ODpMG-mx-_s
 
Πίσω
Μπλουζα