OH!CALCUTTA (Γυμνό μιούζικαλ με τον Σπύρο Μπιμπίλα,1986)

johnalepou

Human RetroDatabase
Joined
28 Αύγ 2006
Μηνύματα
3.362
Αντιδράσεις
530
OH!CALCUTTA

του Kenneth Tynan

Σκηνοθεσία Βασίλη Πλατάκη

Θέατρο Βεάκη, 1986-87

Ηθοποιοί:Αλέκα Μακρή, Σάββας Πασχαλίδης, Μαρία Σκεντέρη, Σπύρος Μπιμπιλας, Άγγελος Μουρίκης, Αναστασία Μπάσα, Άντρος Κρητικός, Αριάνα Χωρέμη.
 
Kι εδω τιθεται το μεγα ερωτημα, εαν στην Τεχνη καθαγιαζονται τα παντα...

Ρητορικα το εθεσα. Μην παρει φωτια το θεμα!
 
Μου εκανε εντυπωση και εψαξα το καστ στη RetroDB. :)

Περα απο τον Σπυρο Μπιμπιλα που εχει συμμετασχει σε απειρες δουλειες οι υπολοιποι δεν εχουν καν λημμα - πλην των Αλέκα Μακρή, Αριάνα Χωρέμη (που εκανα καποιες δουλειες το 80 και φαινεται να επαιξαν απο ενα επεισοδιο στις Ιστορίες του Αστυνόμου Μπεκα)

Edit

Kαι ο Άγγελος Μουρίκης που φαινεται να επαιξε σε καποιες βιντεοκασετες
 
Ναι, ισως γνωστοι ηθοποιοι να ειχαν προβλημα με τη γυμνη εμφανιση που απαιτουσε ο ρολος, και οι λιγοτερο γνωστοι - εως παντελως αγνωστοι - να βρηκαν την ευκαιρια μεσω αυτης της παραστασης, να καταταγουν στην πρωτη κατηγορια, κατι που τελικα αποδειχτηκε ματαιο!
 
Μώρε μπράβο . Είχαμε τέτοιες τάσεις από παλιά ! ...
 
bambinella 100 είπε:
Kι εδω τιθεται το μεγα ερωτημα, εαν στην Τεχνη καθαγιαζονται τα παντα...
Ρητορικα το εθεσα. Μην παρει φωτια το θεμα!
Τα πάντα καθαγιάζονται στο όνομα της τέχνης, αρκεί το δημιούργημα.... να αποτελεί τέχνη! Διότι ορισμένες φορές τη γελοιότητα και την χυδαιότητα την ονομάζουμε έτσι εσφαλμένα. Αυτά....
 
Aχ, το' ξερα εγω οτι δε θα τελειωνε με την ερωτηση μου και μονο!
 
Και το καστ αυτο ειχε κανει τοτε εξωφυλλο και φωτογραφηση στο PLAYBOY

Πάντως όσον αφορά την τέχνη που λέτε,εγώ βλέπω ότι η ΝΥΧΤΑ ΣΤΗ ΜΕΣΟΓΕΙΟ του Άγγελου Τερζάκη που πόσταρα παράλληλα με αυτό το θέμα έχει 18 εμφανίσεις (το είδαν περίπου 18 άτομα δηλαδή),ενώ ο γυμνός Μπιμπίλας 120. Χαχαααα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τεχνη, ξετεχνη, το γυμνο πουλαει και μονο ως λεξη.
 
Wally ο Άντρος Κρητικός είχε παίξει και στους ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΥΣ,έκανε τον γκόμενο της Αφρούλας (Μαρία Φιλίππου)

bambinella 100 είπε:
Τεχνη, ξετεχνη, το γυμνο πουλαει και μονο ως λεξη.

Ήδη το παρόν θέμα είναι στην 4η θέση θέασης στην κατηγορία θέατρο χεχε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να ᾽στε καλά παιδιά για το γέλιο που μου χαρισατε απὀψε! Εκπληκτικά καλτ φωτογραφίες και χωρις χαλάουα και άλλες πολυτέλειες. Διακρίνω και μουστάκια! Το θεμα δεν ειναι βεβαια το γυμνο αλλά το ολο κονσεπτ το οποιο φαίνεται ξεκαρδιστικό.

Επι του θέματος τώρα, η παράσταση τι πραγματεύεται;
 
Wally είπε:
Μου εκανε εντυπωση και εψαξα το καστ στη RetroDB. :)
Περα απο τον Σπυρο Μπιμπιλα που εχει συμμετασχει σε απειρες δουλειες οι υπολοιποι δεν εχουν καν λημμα - πλην των Αλέκα Μακρή, Αριάνα Χωρέμη (που εκανα καποιες δουλειες το 80 και φαινεται να επαιξαν απο ενα επεισοδιο στις Ιστορίες του Αστυνόμου Μπεκα)

Edit

Kαι ο Άγγελος Μουρίκης που φαινεται να επαιξε σε καποιες βιντεοκασετες
Για ρίξε μια ματιά και σήμερα. ;)
 
@Mandrake

Thanx! Ειναι εντυπωσιακη η ταχυτητα με την οποια εμπλουτιζεται η RetroDB!!
 
Ότι μπορούμε κάνουμε. :)
 
καλα που υπαρχουμε και μεις οι δεινοσαυροι να δινουμε ντητειλς..ετσι herc?

θυμαμαι ειχε γινει ενα σουσουρο και ψιλοπανικουλης δια το τολμηρον του θεαματος..

το δε ονομα της προερχεται απο παραφραση/λογοπαιγνιο απο το (γαλλιστι)oh,quel cul tu as(οι γαλλομαθεις καταλαβαν..)που με τη σειρα του προερχεται απο εναν πινακα ζωγραφικης με αναλογο θεμα,θηλυκου γενους..

δε νομιζω οτι θα συνεισφερω ξανα στα θεατρικα του φορουμ..

[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:rofl:

don, σε ευχαριστώ για το καινούργιο συκώτι που έφτιαξα!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...και ο ανδρος κρητικος εμφανιστηκε στους τελευταιους εγγονους.στο ρολο ενος βασανιστη,που εκτελει ο καφετζοπουλος

παιζοταν στην αμερικη πολλα χρονια τελη της 10ετιας του60.και μεταφερθηκε μετα και στο σινεμα.σπονδυλωτες ιστοριες ερωτικου περιεχομενου με δυνατους διαλογους που αποσπουν την προσοχη του θεατη απο το γυμνο.στα κειμενα ηταν διαφοροι με πιο γνωστο τον σαμ σεπαρντ.[εχω διαβασει το βιβλιο στα ελληνικα,με φωτογραφιες της παραστασης]

...δεν αντεξα στην περιεργεια και ειδα την κινηματογραφικη εκδοχη του εργου.μαγνητοσκοπημενη παρασταση του 1972 διαρκειας 2 ωρων.με το γυμνο να περιοριζεται σε 2-3 χορευτικα, και οχι στα σκετς που οι ηθοποιοι ειναι υπερ του δεοντος ντυμενοι.και ασφαλως και δεν εχει σχεση με την καλκουτα της ινδιας.ο τιτλος βγηκε απο καποια αρχικα λεξεων γαλλικης προτασης,που δεν θεωρω απαραιτητο να την μεταφρασω στα ελληνικα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα