Olivetti PCS 42 E

Hamtaro

Retro Member
Joined
7 Αύγ 2009
Μηνύματα
148
Αντιδράσεις
64
Ίσως η εταιρεία που κατασκεύασε τους ποιο κομψούς υπολογιστές να είναι η Olivetti - Ιταλικό Design γαρ. (Το Olivetti Echos είναι κατά τη γνώμη μου το ποιο όμορφο laptop που έχει σχεδιαστεί ποτέ)

Είχα την τύχη να έχω ένα μηχάνημα Olivetti, συγκεκριμένα ένα μοντέλο της σειράς PCS.

Πρόκειται για το Olivetti PCS 42 E με επεξεργαστή 486 DX/33 ο οποίος μετέπειτα αναβαθμίστηκε σε 486 DX2/66. Φέτος το μηχάνημα κλείνει 20 χρόνια ζωής.

Προβολή συνημμένου 111133

Το πληκτρολόγιο αν και δεν είναι μηχανικό είναι μία απόλαυση στη χρήση καθώς είναι αποτέλεσμα όλης αυτής της τεχνογνωσίας της Olivetti στις γραφομηχανές. Λεπτομέρεια: Τα πλήκτρα στο αριθμητικό πληκτρολόγιο έχουν διαφορετική κλίση από τα αλφαριθμητικά πλήκτρα.

Προβολή συνημμένου 111134

Το εμπρός κάλυμμα του κουτιού αφαιρείται πολύ εύκολα χωρίς βίδες

Προβολή συνημμένου 111135

Για να αφαιρεθεί το υπόλοιπο κάλυμμα χρησιμοποιούνται 2 λεβιέ αριστερά και δεξιά του κουτιού. Δυστυχώς όσο εύκολο είναι το άνοιγμα του κουτιού τόσο δύσκολο είναι το κλείσιμο αφού το κάλυμμα ποτέ δεν ταιριάζει με την πρώτη πάνω στις ράγες που υπάρχουν στον υπολογιστή.

Προβολή συνημμένου 111136 Προβολή συνημμένου 111137

Το πίσω μέρος του κουτιού, έχουν προστεθεί κάρτες ISA modem, δίκτυου και μία Sound Blaster 16

Προβολή συνημμένου 111132

Το δεξί μέρος του κουτιού ανασηκώνεται για να έχουμε πρόσβαση στους σκληρούς δίσκους και τη μνήμη RAM και τα υπόλοιπα drives.

Προβολή συνημμένου 111131

Τα συνοδευτικά εγχειρίδια και δισκέτες και μία φωτοτυπία από το προσπέκτους με τα τεχνικά χαρακτηριστικά:

Προβολή συνημμένου 111125 Προβολή συνημμένου 111126 Προβολή συνημμένου 111127 Προβολή συνημμένου 111129 Προβολή συνημμένου 111128

Ο υπολογιστής σε λειτουργία, σε περιβάλλον Windows 3.11. Η οθόνη λόγω έλλειψης χώρου βρίσκεται κάπου στο πατάρι, αλλά κάνω τη δουλειά μου μια χαρά και με μία απλή TFT.

Προβολή συνημμένου 111130

Πλοήγηση στο Internet:

Προβολή συνημμένου 111124 Προβολή συνημμένου 111123 Προβολή συνημμένου 111122

Ναι, υπάρχουν ακόμα site που είναι συμβατά με Netscape για Windows 3.1 χωρίς να καταφύγουμε στο Internet Archive!
 
Mπραβο πανεμορφο σε τελεια κατασταση,τσιλικο και με τις δισκετουλες του. :thumbup:


To browsing στο νετ ολα τα λεφτα για 20ετιας μηχανημα.
 
Δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο το olivetti αλλα μονο που το βλεπω ετσι ομορφο που ειναι και σε τετοια τελεια κατασταση που το εχεις φιλε σε δεινω χιλια μπραβο :thumbup:
 
Ωραίο μηχανάκι, κι ακομα πιο ωραίες οι φωτό με το Netscape ;) . Η πρώτη μου επαφή με Olivetti ήταν το 1988 με ενα Prodest PC1, ένα από τα πιο όμορφα μηχανάκια που έχω δει ποτέ μου.
 
Πίσω
Μπλουζα