pac man plug and play tv game

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
59
image.php


Τί γνώμη έχετε για το pac man plug and play tv game που κυκλοφόρησε το 2003 από την Jakks pacific? Κατα τη γνωμη σας αξίζει η συλλογή τους ή όλες αυτές οι κονσόλες plug and play είναι προσβολή για τα πρωτότυπα arcades?

Ξέρετε αν γίνεται να του κάνεις καμια hackerιά όπως στο c64 to tv?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω αγορασει το αντιστοιχο που περιεχει καμια 20αρια παιχνιδια Atari 2600 (και εχει το σχημα του joystick του) και απογοητευτηκα πολυ απο το emulation που προσεφερε.
 
Έχω ακούσει ότι τέτοιες υλοποιήσεις έχουν 4 way joystick με απότέλεσμα παιχνίδια όπως το bosconian να μην έχουν την αυθεντική αίσθηση και να είναι πιό δύσχρηστα ισχυεί?

Εγώ που το έχω δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα αλλά δεν έχω παίξει το αυθεντικό arcade για να έχω μέτρο σύγκρισης.
 
To PacMan το οποίο έχω, ΔΕΝ έχει πιστή μεταφορά του παιχνιδιού. Κατά τ'αλλα, είναι καλή φάση...
 
Έχω αρκετά από αυτά τα χειριστήρια...

Όπως ήδη αναφέρθηκε, η εξομοίωση δεν είναι πάντα η καλύτερη, κάποια είναι 4way, καποια είναι χαμηλής ποιότητας κατασκευής.

Ωστόσο, για το κόστος τους και τη φορητότητα που προσφέρουν...είναι εξαιρετικά.

Είναι ιδανικά για να πάρετε μαζί σας σε σπίτια φίλων, σε διακοπές, στο εξοχικο΄κλπ κλπ...
 
Κατα την αποψη μου, ειναι απλες εμπορικες υλοποιησεις, που ομως εχουν και ενα καλο σκοπο. Το να μαθαινουν οι νεοτεροι, αλλα και ολοι αυτοι που δεν ειχαν την δυνατοτητα να τα γνωρισουν, ή με καποιο τροπο κατασκευασουν-αποκτησουν ακομα και σημερα ενα απο αυτα.

Τωρα τα σχετικα με προσβολες και τετοια, τα θεωρω αηδιες. Σε καμια περιπτωση δεν κατασκευαστηκαν με σκοπο να αντικαταστησουν τα προτοτυπα. Ουτε καν να συγκριθουν μαζι τους. Αντιθετως δε, να υπενθυμισουν στους νοσταλγους το παρελθον.

Και οπως λεει και ο Γιοκαρινης....νοσταλγος του ροκ εντ ρολ......
 
Πάντως, αν θυμάμαι καλά, όταν είχα ενδιαφερθεί να αγοράσω ένα, είδα οτι λειτουργούσε μόνο με μπαταρίες, και αυτός ήταν ένας σοβαρός λόγος που δεν το πήρα...

Μιλάω γενικά για όλα τα παιχνίδια αυτού του τύπου...
 
Plink είπε:
Έχω αρκετά από αυτά τα χειριστήρια...Όπως ήδη αναφέρθηκε, η εξομοίωση δεν είναι πάντα η καλύτερη, κάποια είναι 4way, καποια είναι χαμηλής ποιότητας κατασκευής.

Ωστόσο, για το κόστος τους και τη φορητότητα που προσφέρουν...είναι εξαιρετικά.

Είναι ιδανικά για να πάρετε μαζί σας σε σπίτια φίλων, σε διακοπές, στο εξοχικο΄κλπ κλπ...
Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ να αγοράσω κάτι τέτοιο τί γνώμη έχεις για αυτό ? http://www.jakks.com/node/1157 . Από την αναζήτηση που έκανα φαίνεται να είναι το πιο "ποιοτικό" από όσα κυκλοφορούνε τόσο σαν μοχλός όσο και σαν εξομείωση των games που έχει. Πού μπορώ να το βρώ ? (Το amazon Αμερικής που το έχει δεν στέλνει Ελλάδα...)
 
Πίσω
Μπλουζα