Pac-Mania

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
71
picture.php


picture.php


ΠΑΙΞΤΕ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το παιχνιδάκι είναι τόσο καλό...που πραγματικά δεν με νοιάζει αν είναι port ή όχι! :)
 
Φοβερό παιχνίδι! Πρώτη φορά το έπαιξα στην καμπίνα και μετέπειτα στο αμιγκάκι (όπου ήταν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ) και όχι στο 6128. Κάποτε το έπαιξα σε emulator για 6128 και πρέπει να ομολογήσω ότι μονο από τα γραφικά απογοητευτηκα εντελώς, καθώς είχα και στο μυαλό μου αυτό που είχα δει στην Α500 μου το 90.
 
Πράγματι Rygar,αν το είχες δεί πρώτα στα ηλεκτρονικά και μετά στην Amiga, σίγουρα περίμενες κάτι καλύτερο από πλευράς γραφικών...όμως ο Amstradakoς μία χαρά τα κατάφερνε,τόσο από λεπτομέρεια γραφικών όσο και από gameplay που δεν είχε σε τίποτα να ζηλέψει τα μεγαλύτερα μηχανήματα! :)
 
το παιχνίδι είναι playable, αλλά λίγο χρώμα θα μπορούσαν να βάλουν, έστω και στα sprites...

ο wally έχει δίκιο!

στην amiga ήταν top!! #)

οι μουσικούλες επίσης αξέχαστες!
 
Το pacmania ήταν ο λόγος που σύνδεσα κασετόφωνο στον 6128! Το είχε ένας γείτονας σε 464 και πού μυαλό τότε να το μεταφέρω σε δισκέττα... Μετά απο περίπου 6 μήνες που άρχισα να καταλαβαίνω γαλλικά (που ΟΛΟΙ οι κάτοχοι amstrad λίγο-πολύ καταλαβαίνουμε λόγω του απειρου γαλλόφωνου λογισμικού!) μέσα στα μενού του discology, βρήκα την πολυπόθητη tape->disc transfert! Περιττό να πω οτι του ξήλωσα όλα τα παιχνίδια του γείτονα. Φυσικά δεν του είπα οτι γίνεται και το αντίθετο για να μη με χώσει με τις ώρες να του μεταφέρω απο δισκέττα σε κασέτα :diablotin: (/me megalo tsoglani!)
 
Rygar είπε:
και πρέπει να ομολογήσω ότι μονο από τα γραφικά απογοητευτηκα εντελώς
Δεν το έγραψα καλά βρε παιδιά! Η λέξη "εντελώς" αλλάζει ...εντελώς το νόημα. Εννοούσα ότι μόνο τα γραφικά με απογοήτευσαν, τα υπόλοιπα ήταν σουπερ (για 6128 πάντα)....
 
...σάλο είχε προκαλέσει στα τοπικά arcades η "έλευση" ενός νέου pacmanοπαίχνιδου !! (είχε φροντίσει να μας προειδοποιήσει έγκαιρα και το Pixel απο την στήλη "arcade" :D ).

Φυσικά και εγώ (όπως και όλοι) δεν γινόταν να το χάσω !!

Ως port, τα γραφικά του είναι λεπτομερή μεν, αλλά έχουν "κληρονομήσει" την εκνευριστική μονοχρωμία. Ευτυχώς το gameplay είναι πολύ καλό και αποζημιώνει τον παίκτη, ενώ και οι μελωδίες που ακούγονται είναι πολύ καλές μεταφορές της αυθεντικής μουσικής του arcade.

Εννοείται ότι το πήρα αργότερα και στην Amiga μου, για να βγάλω το άχτι μου και να χορτάσω χρώμα !! :D
 
Στην Amiga το παίζω ακόμα και είναι μαζί με το Pang ένα από τα αγαπημένα παιχνίδια της γυναίκας μου!! :)

το παράπονό μου όμως θα το ξαναπώ... Samurai Warrior και Split Personalities...δεν θα σχολιάσει κανεις??? :( ( μου έρχεται να βάλω τα κλάματα!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τα πρώτα παιχνίδια που έπαιξα στον ST μου...

Το μόνο αρνητικό ήταν το μικρό μέγεθος της οθόνης που έπαιζες...

Stanfromgreece, τι άλλο να πω! :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα