Palm IIIc

Shock

Retired Admin
Joined
13 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.315
Αντιδράσεις
230
Έτυχε το 3ο μου PDA να είναι το Palm IIIc. Το αγόρασα πριν 10 χρόνια και κάτι μήνες στην τιμή των 150.000 δραχμών.

Βασικά είχα σκοπό να πάρω το μικρότερο της σειράς αλλά αυτή η έγχρωμη οθόνη με μάγεψε.

Επεξεργαστής ο Motorola 68328 με 8 ΜΒ Ram που για την εποχή του ήταν αξιοπρεπής χωρίς να βάζει φωτιά στα ρολόγια.

Για να γράψεις εφαρμογή υπήρχαν 2 τρόποι. Ο πρώτος να χρησιμοποιήσεις τον codewarrior σαν IDE μαζί με τις βιβλιοθήκες για C programming και ο δεύτερος κάποιο runtime σε συνδυασμό με μια VisualBasic, όχι της Microsoft αλλά αντίστοιχη.

Τα προγράμματα τα πέρναγες μέσω σειριακής από το dock μέσω ενός ειδικού προγράμματος. Από κει και πέρα υπήρχαν διάφορα interfaces π.χ για GPS που κουμπώνανε στο expansion αλλά η μπαταρία πέθαινε στο μισό χρόνο.

Η οποία μπαταρία αντέχει ακόμα και σήμερα μιας και το χρησιμοποιούν τα παιδιά για να παίξουν παιχνίδια!

Η Palm πλέον δεν υπάρχει, αγοράστηκε πριν λίγους μήνες από την HP η οποία έκανε την καλύτερη κίνηση από τότε που αγόρασε την Compaq.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Album
 
To κάτω μέρος της οθόνης είναι κάποιο είδος touchpad ή/και μπορείς να γράψεις χαρακτήρες με κίνηση του stylus όπως στο κανονικό χαρτί;

Η τιμής της ήταν τσουχτερή για τότε, πάντως. Αυτό δεν παύει να την κάνει εξαιρετική για την εποχή της!
 
αν θυμαμαι καλα, τα εγχρωμα μοντελα της Palm οταν ειχαν χαμηλη μπαταρια, εδειχναν μονο ασπρομαυρη εικονα για περισοτερη εξοικονομηση μπαταριας...

πραγματι ηταν φοβερα μηχανηματα. δυστυχως ηταν too much για μενα τοτε :(
 
Ήταν αντικείμενα διακαούς πόθου εκείνη την εποχή. Δυστυχώς, μέχρι να έχω την δυνατότητα να αποκτήσω ένα PDA, τα Windows CE είχαν υποσκελίσει τα palm. Θυμάμαι, ότι ειδικά, τα ασπρόμαυρα μοντέλα, κρατούσαν για βδομάδα+ προτού χρειαστούν φόρτιση!!
 
@Ethaniel

Το δικό μου δεν κάνει κάτι τέτοιο. Βέβαια ήταν (αν δεν κάνω λάθος) το πρώτο έγχρωμο Palm που σημαίνει ότι μπορεί να έβαλαν αυτή τη λειτουργία αργότερα.

Το φοβερό πάντως είναι η οθόνη του, χαμηλής ανάλυσης μεν αλλά τη φχαριστιέσαι ακόμα και σήμερα. Η φωτογραφίες είναι με ντάλα ήλιο κι όμως φαίνεται πολύ καλά.
 
Shock είπε:
χαμηλής ανάλυσης μεν αλλά τη φχαριστιέσαι ακόμα και σήμερα. Η φωτογραφίες είναι με ντάλα ήλιο κι όμως φαίνεται πολύ καλά.
Ναι αγόρι μου ναι. Εχεις δίκιο, δεν ξέρεις τι λές! :D :D:D

Παραθέτω από wiki:

The Palm IIIc was the first colour PDA made by Palm, Inc. It ran Palm OS 3.5, the first Palm OS version to have native colour support and supported paletted 8-bit colour modes. The machine has a TFT LCD that is bright indoors, but almost unusable outdoors. The Palm IIIc features the classic III-series connector, 8MB of RAM and a 20MHz DragonBall EZI CPU. The unit also has a lithium ion rechargeable battery and a slightly modified version of the original Palm III chassis.
Προφανώς εννοείς ότι η φωτογραφική σου μηχανή βγάζει καλές φωτογραφίες με ντάλα ήλιο :p :p.
 
Lol,αυτο εψαχνα να κανω quote.

Τελικα ειμαστε κακοι!
 
Θες να μου πεις ότι δεν είναι usable? Δεν φαίνεται κανονικά η εικόνα?

Τι απαιτήσεις ποια έχετε εσείς οι extreme users?

Και καλά ο Rygar αλλά και ο Aardvark? lol
 
Ναι η εικόνα βγήκε πολύ καλή αφου έβαλες τις τέλειες ρυθμίσεις στη μηχανή. Εδώ το Galaxy είναι unusable με νταλα ήλιο! Που εχει οθόνη ελσεντέ τεφετέ όλεδ, κι εσύ μιλάς για μια μπακατέλα 12 ετίας. Είσαι ενα αφελές μικρό αγόρι! :p :p:D

Aardvark είπε:
Lol,αυτο εψαχνα να κανω quote.Τελικα ειμαστε κακοι!

μουχαχαχαχαα!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποιες τέλειες ρυθμίσεις βρε κακεντρεχή άνθρωπε? Μια απλή φωτογραφία είναι.

Και μπακατέλα το Palm IIIc ?

Βέβηλος ΚΑΙ Ιερόσυλος!
 
Πίσω
Μπλουζα