Pandora’s Box Arcade Version

milntov

Retro Member
Joined
12 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.543
Αντιδράσεις
1.445
Και ενα θεμα για την πλακετα Pandora’s Box μιας και δεν υπαρχουν πληροφοριες στο retromaniax.
Και οι αναλυσεις που υποστηριζει μιας και εγινε και ερωτηση σε αλλο θεμα αλλα μαλλον δεν γνωριζει καποιος να απαντησει εκει.

High-Definition Digital Output 720P / 1024X768 / 640x480 /
384x224(CRT)

Pandora’s Box 6 Arcade Version Mainboard User Manual

 
Υπαρχουν ενα θεος ξερει ποσα διαφορετικα και ασχετα μεταξυ τους πραγματα που τα εχουν βαφτίσει pandora's κατι.

Εδω το ιδιο πραγμα απο εκδοση σε εκδοση και καμια φορα εχουν διαφορες, αλλαγες, διορθωσεις σε παλια bugs, νεα bugs κλπ...

Συνεπως επειδη ενα απο αυτα λεει οτι κανει κατι, δεν παει να πει οτι ολα απο αυτα το κανουν.

Συν οτι ενίοτε παραγγελνεις κατι και σου στελνουν κατι αλλο.

Αν συνυπολογισεις οτι τα περισσοτερα εχουν κακο εως κακιστο emulation και σε αρκετα δεν μπορεις να επεμβεις και να προσθεσεις παιχνιδια, προσωπικα πιστευω οτι το ρισκο να αγορασεις πατατα και να τα κλαις τα λεφτα σου ειναι σημαντικο.
 
E αμα η pandora εχει προβληματα στα 2d παιχνιδια που το mame τα τρεχει καλα εδω και 20+ χρονια τι να την κανεις?Kαι στο κινητο καλυτερα θα τρεχουν.Την βαζουν και σε arcade καμπινες με υποδοχη για jamma πλακετες και crt arcade monitor αλλα αμα εχει ενεργοποιημενο το bilinear filtering η καποιο αλλο φιλτρο θολουρας για τα pixels χωρις την επιλογη on-off με την αναλυση 284x224 της pandora παλι δεν θα ειναι οπως το αυθεντικο arcade.

Αυτο ισως ειναι καλυτερο για καμπινες.

MiSTerCade: FPGA JAMMA

 
Το MiSTerCade ειναι η μερα με την νυχτα. Open source hardware emulation, απο ανθρωπους που αγαπανε το hobby μας.

Απλα, αν ο στοχος σου ειναι κυριως arcade παιχνιδια, τοτε να ξερεις οτι δεν θα εχεις αμεσα διαθεσιμα τα χιλιαδες παιχνιδια του mame. Αυτη ειναι η βασικη λιστα και εδω εχει καποια hacks κλπ, δεν ξερω πολλες λεπτομερειες.
 
Δυστυχώς, τα pandora's boxes είναι ο πιο εύκολος τρόπος να κάνεις emulation σε arcade καμπίνα με παλιό monitor.

Η δική μου καμπίνα έχει μία πιο παλιά pandora S5. Το μαμίσιο setup και τα παιχνίδια ήταν για πέταμα, κουτσά στραβά κατάφερα να της αλλάξω το setup με ένα που μου δώσανε που μοιάζει με retropie και έχει πολύ περισσότερο πράμα μέσα αλλά το emulation είναι... άστα. Πολλά κλασσικά παιχνίδια δεν φορτώνουν καν και είναι η πρώτη φορά που είδα graphics bugs στο Street Fighter 2. Θα έλεγα πως το arcade emulation είναι χειρότερο από ότι το 1999 στο πρώτο μου PC, όταν άρχισα να ασχολούμαι με το άθλημα.

Τώρα για πιο καινούρια μοντέλα Pandora που σε αφήνουν να προσθέσεις και roms δεν ξέρω. Εγώ απογοητευτικα γενικά με το ότι δεν είναι εύκολο να συνδέσεις ένα PCάκι στην Jamma και να τελειώνει το θέμα εκεί.
 
Κάπου είχα διαβάσει πως το Pandora Box το γνήσιο το βγάζει μια συγκεκριμένη εταιρία και τα παιχνίδια παίζουν κανονικά. Τα υπόλοιπα είναι κινέζικες φτηνές απομιμίσεις. Τώρα αν είναι αλήθεια αυτό δεν είμαι σίγουρος.
 
Πίσω
Μπλουζα