PC Engine Japanese Best Games?

Plink

RetroMasteR
Joined
26 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
13
Λοιπόν, μέσα στα πρόσφατα αποκτήματα ήταν ένα turbografx 16 με την κατάλληλη NEO Flashcard....

Το μηχανηματάκι μου έχει τραβήξει την προσοχή...(κάτι ξέρει τελικά το gtsamour)...

Από χθες βράδυ δοκιμάζω διάφορα παιχνίδια, έχω ξεχωρίσει ήδη μερικά.

Θέλω από όσους ασχολούνται να μου προτείνουν μερικά από τα γιαπωνέζικα παιχνίδια να δοκιμάσω...

Για να δούμε προτάσεις...
 
Πρώτα από όλα το Strip Fighter II! :p

joking, αναμονή για σοβαρότερη απάντηση
 
gtsamour είπε:
βρε μην μου λέτε τα προφανή :p

Μόλις γέμισα την κάρτα μου και πάω σε λίγο να τα δω...

Μέχρι στιγμής από γιαπωνέζικα έχω ξεχωρίσει:

Daimakaimura

Galaga 88

Bikkuriman world

Gradius

Puzznic

Shinobi

και το Son Son II φαίνεται καλό.
 
Θέλει και ερώτημα; Φυσικά τα Cho Aniki και Ai Cho Aniki! :D



Είναι τόσο απίστευτα gay και αστεία που απλά δεν πρέπει να τα χάσετε!
 
Το Daimakaimura μην περιμένεις να σου παίξει, είναι Super Grafx παιχνίδι. Δεν αρκεί μια απλή Turbo Grafx 16

Παίζει σε αυτό

Τα

1941: Counter Attack

Aldynes

Battle Ace

Daimakaimura - aka Ghouls n' Ghosts

Madouou Granzort

παίζουν μόνο σε Super Grafx.

Plink εύχομαι να πήρες την NTSC (μαύρη) ΤurboGrafx16 γιατί αν πήρες την PAL (γκρί) καλό κουράγιο (μαύρες λωρίδες πάνω κάτω και πιο αργό gameplay).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gtsamour είπε:
Το Daimakaimura μην περιμένεις να σου παίξει, είναι Super Grafx παιχνίδι. Δεν αρκεί μια απλή Turbo Grafx 16

Plink εύχομαι να πήρες την NTSC (μαύρη) ΤurboGrafx16 γιατί αν πήρες την PAL (γκρί) καλό κουράγιο (μαύρες λωρίδες πάνω κάτω και πιο αργό gameplay).
Δυστυχώς έχεις δίκιο, τα είχα δοκιμάσει στον emulator πριν τα βάλω στην κάρτα.

Η κονσόλα είναι PAL (γκρι) αλλά δεν είναι ενοχλητικό το θέμα με τις λωρίδες...

το θέμα της ταχύτητας όμως νομίζω ότι είναι εμφανές...δεν παίρνει μοντά 50/60hz?
 
Δεν το έχω ψάξει επί τούτου για μόντα 50/60Ηz, αλλά δεν έχω δεί πουθενά κάτι σχετικό.

edit

κάτι διάβασα εδώ αλλά it doesn't look good. Δεν είναι απλά τα πράγματα όπως στις άλλες κονσόλες...

Μάλλον χρειάζεται να αλλάξεις έναν κρύσταλλο από 17,73Ηz που είναι στην PAL κονσόλα, σε έναν με 21,47Hz για να την κάνεις NTSC. Εννοείται πως ακόμα και αν αυτό γίνει, για να έχεις έγχρωμη εικόνα θα χρειαστείς RGB μόντα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gtsamour είπε:
Δεν το έχω ψάξει επί τούτου για μόντα 50/60Ηz, αλλά δεν έχω δεί πουθενά κάτι σχετικό.
edit

κάτι διάβασα εδώ αλλά it doesn't look good. Δεν είναι απλά τα πράγματα όπως στις άλλες κονσόλες...

Μάλλον χρειάζεται να αλλάξεις έναν κρύσταλλο από 17,73Ηz που είναι στην PAL κονσόλα, σε έναν με 21,47Hz για να την κάνεις NTSC. Εννοείται πως ακόμα και αν αυτό γίνει, για να έχεις έγχρωμη εικόνα θα χρειαστείς RGB μόντα.
Βρήκα και εγώ στο http://www.mmmonkey.co.uk/console/pce/region.htm

κάποια στοιχεία, αλλά όπως το λες δεν είναι καθόλου απλό και δεν προτίθεμαι να το δοκιμάσω....
 
Αυτό είναι για να μπορέσεις να παίξεις κάρτς άλλης περιοχής (πχ τα Ιαπωνικά σε Αμερικανική κονσόλα ή το ανάποδο) γιατί τα παιχνίδια έχουν διαφορετικό pinouts στις δυο περιπτώσεις. Αφού έχεις το προγραμματιζόμενο cart της ΝΕΟ είναι σαν να το έχεις κάνει ήδη αυτό μια που το cart σε ρωτά όταν πάς να το προγραμματίσεις, σε τι κονσόλα σκοπεέυεις να το βάλεις ώστε ρυθμίζεται ανάλογα.

Δεν μετατρέπει την κονσόλα PAL σε NTSC ή το ανάποδο.
 
gtsamour είπε:
Αυτό είναι για να μπορέσεις να παίξεις κάρτς άλλης περιοχής (πχ τα Ιαπωνικά σε Αμερικανική κονσόλα ή το ανάποδο) γιατί τα παιχνίδια έχουν διαφορετικό pinouts στις δυο περιπτώσεις. Αφού έχεις το προγραμματιζόμενο cart της ΝΕΟ είναι σαν να το έχεις κάνει ήδη αυτό μια που το cart σε ρωτά όταν πάς να το προγραμματίσεις, σε τι κονσόλα σκοπεέυεις να το βάλεις ώστε ρυθμίζεται ανάλογα.Δεν μετατρέπει την κονσόλα PAL σε NTSC ή το ανάποδο.
A μάλιστα.

Να σου πω την αλήθεια δεν το διάβασα....είδα πόσο πολύπλοκο φαινόταν από τις φωτογραφίες και βαρέθηκα....

Παντως ακόμα και πιο αργό να είναι εγώ το απολαμβάνω χεχεχε

ααα..και πόσο τέλειο είναι το Chew Man Fu!!!!
 
Η TG16 είναι φοβερή κονσόλα και τα παιχνίδια της είναι μαγικά με έντονα ωραία χρώματα. Απορώ πως στην Ευρώπη πέρασε σχεδόν απαρατήρητη.

Όπως η NeoGeo φημίζεται για τα beatem up της, η TG16 φημίζεται για τα shoot em up της. Έχει πάρα πολλά.

Μην παραλείψεις να παίξεις αυτό
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gtsamour είπε:
Μην παραλείψεις να παίξεις αυτό
χεχε το έχω ήδη τιμήσει δεόντως!

Πολύ καλή δουλεια!!

Βασικά δεν έπαιξα καθόλου το original απευθείας αυτό έβαλα.

Να σε ρωτήσω..η κάρτα σου κάνει κολλήματα?

2 φορές που την έγραψα μέχρι τώρα, κάποια παιχνίδια...3-4 κάθε φορά δεν φορτώνουν...

Λες να φταίνε τα ρομς?
 
Τι να σου πω, δεν έχω δοκιμάσει και άπειρα παιχνίδια αλλά πέραν των Super Grafx παιχνιδιών που σου έγραψα παραπάνω, τα άλλα φόρτωναν. Δε φαντάζομαι να βάζεις τίποτε roms με στο τέλος του ονόματος, αυτό σημαίνει bad dump και φυσικά μάλλον δε θα παίζει. Επίσης μην δοκιμάζεις αυτά με [h] (hacks), μπορεί να παίζουν σε emulator αλλά στην ίδια την κονσόλα ποιός ξέρει....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gtsamour είπε:
Τι να σου πω, δεν έχω δοκιμάσει και άπειρα παιχνίδια αλλά πέραν των Super Grafx παιχνιδιών που σου έγραψα παραπάνω, τα άλλα φόρτωναν. Δε φαντάζομαι να βάζεις τίποτε roms με στο τέλος του ονόματος, αυτό σημαίνει bad dump και φυσικά μάλλον δε θα παίζει. Επίσης μην δοκιμάζεις αυτά με [h] (hacks), μπορεί να παίζουν σε emulator αλλά στην ίδια την κονσόλα ποιός ξέρει....
 


όχι θεωρητικά τα ρομς είναι σωστά...ούτε με
ούτε με [h].


Ίσως να τρώει κάνα κόλλημα η κάρτα επειδή και τις δύο φορές την τίγκαρα...



Θα δοκιμάσω και με άλλα ρομς.
 
gtsamour είπε:
Η TG16 είναι φοβερή κονσόλα και τα παιχνίδια της είναι μαγικά με έντονα ωραία χρώματα. Απορώ πως στην Ευρώπη πέρασε σχεδόν απαρατήρητη.
Χθες βράδυ είχα χρόνο να ασχοληθώ κάνα 2,5ώρο χεχε

Μαρέσει ακριβώς για το λόγο που αναφέρεις...εντονα όμορφα χρώματα...

Τα παιχνίδια είναι σαν να παίζεις καρτούν.

Με έχει εντυπωσιάσει το χιούμορ στη σχεδίαση χαρακτήρων και των παιχνιδιών.

Μέχρι τώρα μου έχουν αρέσει πάρα πολύ

R-type

Bikkuriman world

Bomberman (Ϊσως η καλύτερη έκδοση που έχω παίξει!)

Galaga 90...(εξαιρετική έκδοση, ξεπερνάει της amiga που θεωρούσα την καλύτερη)

Bloody wolf

Bonk's Adventure (γέλασα απίστευτα με αυτό το παιχνίδι)

Chew Man Fu (φοβερό puzzle και δύσκολο!)

P-47 Freedom Fighter

Vigilante (Προσπαθείς να σώσεις τη Madonna...8))
 
Έχει και πολύ καλό Street Fighter II Champion Edition. Δοκίμασέ το.

Τέλειο R-Type και μακράν το καλύτερο WonderBoy In Monsterland (Bikkuriman World) που έχει βγεί ποτέ σε κονσόλα.

Τώρα μένει να πάρεις και το Super CDROM addon και μια SuperCDROM card v3.00 (αυτά θα είναι πιο δύσκολο να τα βρείς). Γι'αυτά υπάρχει φτιαχτό cdrom που περιέχει 100 roms από carts και τα επιλέγεις από λίστα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα