Philips MSX 6450 κασετόφωνο και Spectrum

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Χρειαζομουν ενα μονοφωνικο κασετοφωνο για να συνεχισω το project της ψηφιοποιησης-ηλεκτρονικης διαφυλαξης Ελληνικων 8bit τιτλων.

Ετσι ο Shock μου εδωσε ενα Philips MSX 6450 κασετοφωνο.

Ομως δεν ξερω πως να το λειτουργησω αν και διαβασα το manual

Οταν ξεκιναω παταω το Load/Start, αναβει το Save λαμπακι και δεν ακουω τιποτα - ουτε απο τα ακουστικα, ουτε απο τα ηχεια του κασετοφωνου!

Παραθετω δυο φωτογραφιες

attachment.php


attachment.php


Μηπως το συγκεκριμενο κασετοφωνο συνεργαζεται μονο με MSX (περιμενει καποιο handshake με MSX) και ψαχνει συγκεκριμενου τυπου data/συχνοτητες?
 
Ωραιο κασετοφωνο!παντα το ειχα αποθυμενο!

Απο οτι βλεπω στο manual κανει για οποιοδηποτε υπολογιστη.Εχεις κανει ολα αυτα που λεει εδω?

Untitled.jpg
 
Το συγκεκριμένο είναι σίγουρα συμβατό με spectrum μιας και σε αυτό φορτώναμε τα παιχνίδια σε ένα zx+...πανέμορφο κασετοφωνάκι!
 
Κανω οτι λεει το manual αλλα ανοιγει παντα το κοκκινο led του Save και δεν ακουω τιποτα. Εικαζω οτι μπαινει αυτοματα σε κατασταση record οποτε απλα σβηνει την κασετα. Δεν εχω πλεον και αλλο κασετοφωνο για να δοκιμασω...
 
Wally είπε:
Κανω οτι λεει το manual αλλα ανοιγει παντα το κοκκινο led του Save και δεν ακουω τιποτα. Εικαζω οτι μπαινει αυτοματα σε κατασταση record οποτε απλα σβηνει την κασετα. Δεν εχω πλεον και αλλο κασετοφωνο για να δοκιμασω...
Χμμ!Μαλλον φαινεται για hardware προβλημα..δοκιμασες τουλαχιστον να βαλεις μια γραμμενη κασετα να δεις αν την σβηνει?Την προηγουμενη ψηφιοποιηση πως την εκανες?
 
Δεν εχω κασετοφωνο να δοκιμασω.

Την προηγουμενη ψηφιοποιηση την εκανα με χαλασμενο hifi deck που ενιοτε εβγαζε λαθος στροφες. Δεν το εχω προχειρο μιας και το εχω δωσει σε ενα φιλο να του αλλαξει λαστιχακια ΟΠΟΤΕ βρει καιρο :)
 
Αν θες μπορω να σου δανεισω εγω..εχω 2 δημοσιογραφικα (ενα SONY και ενα TAMASHI ) ελαχιστα χρησιμοποιημενα που λογικα θα κανουν δουλεια..στειλε μου πμ να συνεννοηθουμε..
 
Παιρνουν μεγαλη κασετα?
 
Nα σαι καλα! Θα σου στειλω PM ;)
 
Γρηγορη θα χρειαστω την βοηθεια σου πολλαπλως...
 
OΚ o,τι θες εδω ειμαστε ;)
 
Πίσω
Μπλουζα