Pixel 006 - Ιανουάριος 1985

Η πρωτη μου επαφη με τον amstrad 464 ηταν το καλοκαιρι

του 86 στις διακοπες!!!!

Το καλοκαιρι εκεινο ηταν το ποιο γεματο απο ηλεκτρονικα παιχνιδια!!!!

Την ιδια χρονια ειχα αγορασει τον αγαπητο ZX Spectrum+

οποτε ηξερα πολλα παιχνιδια τα οποια τα εβλεπα για πρωτη φορα

σε ενα αλλο μηχανημα Αmstrad 464 με πρασινο μονιτορ!!!

Θυμαμαι ακομα καθαρα ποσο μου εκανε εντυπωση τα πρασινα και μπλε

κουμπια και αυτο γιατι ημουν μαθημενος στο μαυρο keyboard του ZX

Τις ωρες που δεν παιζαμε με τα micro τις γεμιζαμε με Nitendo game and watch.Ολοι ειχαμε απο ενα και καναμε ανταλαγες.....Παρεα με τραγουδια οπως Suzana (Μεγαλο hit τοτε)samurai κλπ!!!

Το τευχος αυτο αν μπορουσα να το κρατησω σφιχτα στην αγκαλια μου

θα το εκανα πιστέψτε με!!!!!!!
 
Με ένα καλό ποσό μπορώ (όσο το έχω ακόμα) να σου κλείσω ένα ραντεβουδάκι μαζί του. ;)

(για μία βραδυά μόνο όμως, μην έχεις ελπίδες για τίποτα παραπάνω, είναι λίγο τσουλάκι...) :D
 
Oρίστε που καταντήσαμε κυρίες και κύριοι !!

...δεν μπορούσα ποτέ να φανταστώ τον ambu σε ρόλο "προαγωγού" των Pixel, αλλά να που το είδαμε και αυτό !! :D

...να σοβαρευτώ όμως λίγο, και να περάσω σε κάποια σχόλια για την ύλη του περιοδικού...

Ηρθε λοιπόν το πλήρωμα του χρόνου !! ...επιτέλους, το τεύχος απο το οποίο τόσους μήνες υπήρχαν διαθέσιμες μόνο μερικές σκαναρισμένες σελίδες, τώρα μπορούμε να το απολαύσουμε ολόκληρο !! Μάλλιασε η γλώσσα μου να λέω "μπράβο" στους ambu & Maddog, αλλά θα το ξαναπώ άλλη μία, διότι το αξίζουν: ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ !!

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα απο την αρχή:

- Με το "καλημέρα σας" ο Αλέξης Αργύρης τα λέει έξω απο τα δόντια στα "νέα του Pixel" για το νομοσχέδιο της πληροφορικής.

- Σε αυτό το τεύχος ξεκινάει το γνωστό σε όλους "Εδώ Λονδίνο" με έναν απο τους πιό αγαπημένους μας συντάκτες, τον Βασίλη Κωνσταντίνου ("Κωνσταντινίδη" τον γράφουν κατά λάθος - το είδατε; :D ).

Περιττό βέβαια να πούμε ότι -επιβάλλεται- να το διαβάσετε...

- Παρουσίαση του Plus 1 για τον Electron.

- Στο microcinema, έχουμε την μεταφορά του γνωστού βιβλίου του Τζωρτζ Οργουελ (που παρουσιάστηκε στα βιβλία του προηγούμενου μήνα) στην μεγάλη οθόνη.

- Και βέβαια, το "κλού της βραδυάς": To test του Amstrad 464, ενός υπολογιστή που απο την πρώτη στιγμή που εμφανίστηκε στην Αγγλική αλλά και στην Ελληνική αγορά, άρχισε κυριολεκτικά να "σαρώνει" τα πάντα στο πέρασμά του. Αν θέλετε να μάθετε γιατί αυτός ο υπολογιστής χαίρει τέτοιας μεγάλης εκτίμησης, ο Δημήτρης Τσουροπλής τα αναλύει όλα με το νι και με το σίγμα. :D (άραγε ο Αλέξης Αργύρης προόριζε το αντίστοιχο review που έκανε, για το CΓΟ; )

- Στα reviews έχουμε δύο πολύ καλά "ατού": Το πολύ ωραίο One-on-One (ένας απο τους "παππούδες" των basket games), και το υπέροχο Tornado Low Level της Vortex (Κώστας Παναγής). Ενα πραγματικά πολύ εθιστικό παιχνιδάκι που μου είχε χαρίσει αρκετές ώρες διασκέδασης.

- Και τέλος έχουμε το πρώτο μέρος τυυ αφιερώματος στα περιφερειακά των διάφορων μοντέλων μικροϋπολογιστών. Ιδανικό για τους αιώνια αναποφάσιστους. :D
 
Όντως το μέγεθος και η επιβλητικότητα του 464 στο εξώφυλλο του παρόντος τεύχους, συνυπολογίζοντας και την ύπαρξη του έγχρωμου μόνιτορ, με είχε κάνει να αισθανθώ μειονεκτικά βλέποντας το Σπεκτρουμάκι μου. Ένα άλλο σημείο, αγκάθι για όλους τους Spectrum users ήταν το θέμα του ήχου. Αχ αυτά τα 3 κανάλια ήχου και το ένα θορύβου, μου είχαν κάτσει κόμπος στο στομάχι! Η ύπαρξη γεννήτριας ήχου στο 128άρι μοντέλο ήταν και ο λόγος που τελικά το πήρα, μια και η δυνατότητα αγοράς κάποιου μοντέλου της Amstrad δεν υπήρχε, λόγω υψηλής τιμής του μοντέλου με το έγχρωμο monitor.

Να εξομολογηθώ κάτι; Ο 464 με το έγχρωμο μόνιτορ και τα πολύχρωμα πλήκτρα του αποτελεί ακομα και σήμερα ένα απωθημένο και ένα φετίχ για μένα!!!!!

Αχ, αυτά τα PIXEL και τα αθάνατα εξώφυλλά τους. Πραγματικά έργα τέχνης!
 
Αστα αυτα Pookie(1) πες οτι θες να κλεισεις ραντεβου με το Pixel No 6:D

ambu βαλε τα πραγματα στην θεση τους.....Μετα απο εσενα(Σαν δεν ντρεπεσαι παντρεμενος ανθρωπος)!!! ειναι η σειρα μου τωρα!!! :D
 
Akmakas ντροπή παντρέυεσαι σε δυό μέρες!!!!

Α πα πα τι πράγματα είναι αυτά; Απαράδεκτα φταίει αυτό το Internet που σε έχει διαφθείρει, μακριά από τα κουμπιούταιρ, έχουν το σατανά μέσα τους!!!!

Α πα πα!!!!!!!
 
Μακριά...

χώρια που έχουν και ένα σωρό ιούς, μπορεί να κολλήσει τίποτα κανείς :D
 
Ναι, ναι έχουν οιούς!!!

Περιτονίτιδα, ανωμαλίτιδα, παιδεραστίτηδα, πορνοκολίτιδα, σου κάνουν το κεφάλι ζελέ και στο τέλος θα μπλέξεις και με σατανιστές!!!!

Α πα πα μακριά και ξορκισμένα!!!!!! ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!!
 
Αυτό αποδείκνύει ότι είσαι παράδειγμα ανθρώπου ρετρό!!!!

Απο το 2006 είναι το Post mannnnnnn!!!

(Χωρίς παρεξήγηση, καλαμπούρι κάνουμε)))
 
Πίσω
Μπλουζα