Pixel 008 - Μάρτιος 1985

[Δευτέρα, 12 Ιουνίου, το Σωτήριον Ετος 2006 AC (After Crash). Αναλαμβάνω την επίπονη (και ολίγον τι βαρετή) "αποστολή", να ξαναγράψω όπως-όπως μερικά απο τα... αδικοχαμένα σχόλια & αναμνήσεις για τηλεοπτικές σειρές κλπ. Αντε και ο Θεός βοηθός.]

- Στις microειδήσεις, έχουμε αναφορά για τα πρώτα προβλήματα της Acorn, αλλά και το "καταραμένο" C5 (διαβάστε και τα σχετικά σχόλια του Κωνσταντίνου στο "Εδώ Λονδίνο", μιά και τα λέει όπως πάντα έξω απο τα δόντια. Εκεί υπάρχουν επίσης και οι πρώτες ειδήσεις για τον επερχόμενο γίγαντα, Αtari ST).

- Κάλυψη της έκθεσης "Μηχανοργάνωση '85" απο τον Χρήστο Κυριακό.

- "Τerminator - Ο Εξολοθρευτής", με τον ήρωα ταινιών δράσης των 80s, Αρνολντ Σβαρτσενέγκερ.

- Το αφιέρωμα στα ΜSX συμβατά συνεχίζεται, με μία πρώτη παρουσίαση τεσσάρων μοντέλων. Οπως γνωρίζουμε βέβαια, τα MSX, με όσα και αν ήταν τα πλεονεκτήματα της συμβατότητας που προσέφεραν, δεν "έπιασαν" στην ελληνική αγορά (όυτε αυτά, ούτε τα εντυπωσιακότατα MSX-2 που ακολούθησαν - τα οποία έφτασαν "πολύ αργά"). Σε ορισμένες χώρες της ευρώπης είχαν διαφορετική υποδοχή, αλλά αυτό είχε να κάνει περισσότερο με συγκυρίες (θυμάστε τι λέγαμε για χώρες όπως η Ρωσία κλπ) και όχι γιατί τα MSX είχαν κάτι το "συγκλονιστικό" στο hardware ή στην τιμή τους, που θα τα έκανε best seller.

Oσο για το ψυχαγωγικό software, είχαμε και εδώ μία ιδιάζουσα περίπτωση. Ο μεγαλύτερος όγκος του (ένα 70 με 80%) ήταν Ιαπωνικό, με αποτέλεσμα να πρέπει να γίνει η ανάλογη μετάφραση για την αγορά της Ευρώπης. Αυτό, στα πιό "περίπλοκα" παιχνίδια μπρούσε να αποδειχθεί χρονοβόρο, οπότε οι μεταφορές εστιάζονταν σε παιχνίδια δράσης και shoot'em ups, που είχαν ελάχιστο κείμενο για μετάφραση (υπήρχαν βέβαια και εξαιρέσεις...).

- Στα reviews, ξεχωρίζει σίγουρα το Match Day. Επιτέλους ένα ποδοσφαιράκι που μπορούσε σταθεί αξιοπρεπώς δίπλα στο δημοφιλές Ιnternational Soccer του C64. Σίγουρα ένα απο τα πιό πολυπαιγμένα ποδοσφαιράκια - τουλάχιστον μέχρι την άφιξη του Kick Off. Δεν σας κρύβω ότι ακόμα και εγώ που δεν συμπαθώ το ποδόσφαιρο, έπαιζα που και που ένα διπλό, για χάρη της παρεάς. :)

- Οι εκτυπωτές, εκείνη την περίοδο τουλάχιστον, δεν με ενδιέφεραν. Αν αργότερα με ρώταγε κανείς τι περιφερειακό θα αγόραζα για τον Amstrad μου, μάλλον θα προτιμούσα ένα ποντίκι (το AMX, που το είχα βάλει και στο μάτι).

Παρ' όλα αυτά το αφιέρωμα στους εκτυπωτές είναι πολύ ενδιαφέρον, και μόλις ο telamonas.stokos σκανάρει και τις δύο σελίδες που λείπουν, θα είμαστε "κομπλέ" !!
 
The Lost Pages

Εμμ βεβαια...το χει τρελλανει το "εργαλειο" ο φιλος μου ο Akmakas - ειδε ο scanner τον alphacom στη σελιδα 82 και εκανε σαλτο μορταλε :D





in Pixel Project we trust !! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...φίλε telamonas, και πάλι ένα μεγάλο αυχαριστώ που ανταποκρίθηκες στην παράκλησή μου !!

Το τεύχος 8 είναι πλέον (και επίσημα) 100% ολοκληρωμένο. :)
 
Σας ευχαριστω πολυ παιδια. Σε αυτο το τευχος, βρηκα επιτελους ενα εκ των δυο listings μου που ειχαν δημοσιευτει ως πιτσιρικι στο PIXEL (και που ποτε δεν προνοησα να κρατησω για future retro reference).

Μαλιστα, αποδειχθηκε οτι και η ανθρωπινη μνημη βγαζει parity errors. Αυτο το προγραμματακι που βρηκα σε αυτο το τευχος δεν το θυμομουν καν και πιστευα οτι στη θεση του ειχε δημοσιευτει καποιο αλλο.

Και παλι ευχαριστω!
 
Κοιτα τωρα που θα με βαλεις σε πειρασμο να το πληκτρολογησω... :)
 
Να σου πω οτι το σκεφτηκα και εγω?

Μετα απο 3'' ηρθα στα συγκαλα μου.

Ελεος δηλαδη!
 
Δοκιμασες να κανεις OCR και να το περασεις σε κανα Basin ως text? ;)
 
Αυτο που εκανα ηταν να ψαξω μεχρι το 30 (στα προχειρα) για το 2ο listing μου που θα ορκιζομουν οτι εχω δει δημοσιευμενο (σε pixel).Και απετυχα παταγωδως....

Δυο τα τεινα:

α) θυμαμαι ο,τι να ναι (το πιθανοτερον)

β) ειναι σε μετεπειτα τευχος (πιο απιθανο)

γ) δεν ειδα καλα και το προσπερασα στο ψαξιμο

το γ) σε συνδυασμο οτι τα τεινα θα ητανε δυο και οχι τρια οπως βγηκανε υποδηλωνει καθολικο system breakdown (οχι μονο προβλημα σε ματια αλλα και στις πραξεις...). Σε συνδυασμο με το α) κανει τα πραγματα δραματικα.

Θα ξαναψαξω καποια στιγμη αναλυτικοτερα.
 
Μήπως το άλλο listing σου, δημοσιεύτηκε σε κάποιο PIXEL Junior;
 
DINO είπε:
Μήπως το άλλο listing σου, δημοσιεύτηκε σε κάποιο PIXEL Junior;
Τι ειναι το PIXEL Junior? Υπηρχε τετοιο πραγμα? Εγω pixel επαιρνα πιτσιρικας βαρια μεχρι το 30-40 (τουλαχιστον στο μυαλο μου ετσι το'χω και το εξηγω και ως: Αυτο το τευχος ηταν το 8. Ημουν 13-14. Για να το ειχα φτιαξει και να εψησα γονεις να το ταχυδρομισουν και να το δημοσιευσαν κλπ λογικα θα το ειχα κανα χρονο πριν (καλοκαιρια κυριως ειχα χρονο να κανω "development"). Ε κανα χρονο δυο μετα ηταν ο καιρος για Λυκειο. Αποκλειεται να ασχολιομουν με spectrum στο Λυκειο. Ειχα και μια φημη να διατηρησω στον κοριτσοκοσμο... θα κινδυνευα να χαρακτηριστω σπασικλας αν αντι να τις πηγαινω για χαμπουργκερς στα Μαμινο και για καφε στο Πινο στην Αγ. Παρασκευη συνεχιζα να παιζω με τις γομολαστιχες. Αρα δινω 2-2.5 χρονια, τα επομενα 24-30 τευχη ακομα διορια να το βρω)

Το Computer Για Ολους δεν ηταν παλαιοτερο? Μηπως δημοσιευε εκεινο καθολου προγραμματα αναγνωστων? Παιζει και να ειχε δημοσιευτει σε αντιστοιχο mag Αγγλιας απο αυτα τα ολιγασελιδα με δωρο κασσετα που κυκλοφορουσαν σε απειρια. Εκεινο τον καιρο διαβαζαμε ο,τι ναι απο οπου να'ναι και ομοιως στελναμε κατα ριπας οπου υπηρχε ενδιαφερον. Αν και οι πιθανοτητες θα ηταν PIXEL. ΘΥΜΑΜΑΙ ΜΠΛΕ ΕΝΘΕΤΟ γμτ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το PIXEL Junior, ήταν ειδική έκδοση του PIXEL, μικρότερο σε μέγεθος, και ήταν γεμάτο με listings... ;)
 
DINO είπε:
Το PIXEL Junior, ήταν ειδική έκδοση του PIXEL, μικρότερο σε μέγεθος, και ήταν γεμάτο με listings... ;)
wow! Ουτε που το ηξερα αυτο το περιοδικο!

Το δικο μου δεν θα ειναι εκει, αλλα κατεβαζω το νο1 as we speak απο περιεργεια!

(γμτ... την εχω ξαναπατησει ετσι... καποτε το RAM? NEA? Eλευθεροτυπια? καποιος τελος παντων εδινε το εξελληνισμενο Openoffice σε windows εκδοση με τον ελληνικο ορθογραφο (μεγαλη υποθεση για τοτε οταν προτουποστηριξαμε στο open office ελληνικο διορθωτη... χαρες και πανυγηρια) και ειχε και σε εκτυπωμενη μορφη σε ενα ενθετο το ονομα (μου) ως δημιουργου του λεξικου κλπ. Παλι δεν το ειχα κρατησει....). Πρεπει να οργανωθω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα