Pixel 022 - Μαϊος 1986

Στο τευχος αυτο θα βρειτε το κλασσικο αφιερωμα στο διασημο Friday 13

Ενα παιχνιδι που εχει μεινει αξεχαστο στην μνημη μου!!

Θυμαμαι την τσατιλα μου οταν διαβασα πως στον commodore 64 ακουγοταν

στην αρχη του παιχνιδιου μια κραυγη,ενω σε εμενα δεν ακουγοταν τιποτα!

(ειχα τοτε ZX Spectrum+)

Αποκομενος απο τον εξω κοσμο εψαχνα ωρες τον jason μεχρι που ειχα ξεχασει

πως επρεπε να παμε οικογενειακος στην εκκλησια για να παρουμε το

Αγιο Φως........Στον δρομο ολα στριφογυριζαν στο μυαλο μου...

Δεν ηταν στην αποθηκη χμμ ουτε εκκλησια χμμμ ουτε στον αχυρωνα....

θα τον βρω.........στο νεκροταφειο...ναι ναι εκει θα ειναι............

Οπως καταλαβαινετε ημουνα στην κοσμαρα μου..Σε ενα κοσμο ομως

τοσο ωραιο και τοσο συναρπαστικο!!! :eek:

Billy περιμενω τα σχολια σου για το τευχος!!!!
 
Όντως η κραυγή all the money! Zήτω το SID!

Πρωτοποριακό παιχνίδι σε πολλά επίπεδα.
 
Να ένα ακόμα τεύχος που δυστυχώς εγώ το έχω σε μετρια κατάσταση...

Μιά και μιλάμε για "Παρασκευή και 13", θυμάμαι ότι η Αmstrad version είχε και αυτή, την περίφημη "κραυγή" (ευτυχώς, το παιχνίδι δεν ήταν Spectrum port) - άλλωστε η Amstrad version είναι αυτή πάνω στην οποία έγινε το review (κάποια στιγμή πρέπει να παίξω και την Commodore version, αν και είμαι σίγουρος ότι ηχητικώς, θα "φάω ήττα"...).

Πολύ καλό παιχνιδάκι, αποτελεί μάλιστα το πρώτο Special review του Pixel, οπότε έχει και "ιστορική" αξία... (τώρα θυμήθηκα ότι ο μικρός μου ξάδερφος φοβόταν πολύ να παίξει αυτό το παιχνίδι - ιδιαίτερα το βράδυ !! :D ).

"Must read" αποτελεί και το άρθρο περί πώλησης της Sinclair στην Αmstrad (διαβάστε για τις πρώτες αντιδράσεις και τον "ελληνικό αντίκτυπο", μέσα απο την press-conference που ακολουθεί).

Στο τεστ του μήνα έχουμε ένα κομπιουτεράκι το όνομα του οποίου δεν χρειάζεται ιδιαίτερες συστάσεις. Ο πρότελευταίος υπολογιστής της ένδοξης σειράς "Apple II", αφήνει πολύ καλές εντυπώσεις, τόσο ως "μικρός, κομψός και φορητός", όσο και λόγω του ποιοτικού software που παραδοσιακά είναι διαθέσιμο για αυτήν την σειρά - και δεν μιλάμε μόνο για επαγγελματικό software.

Πράγματι, ως πορωμένος gamer, είχα δεί στο "πρόσωπο" του Apple IIc (πρόσβαση στον οποίον είχα μόνο απο δύο γνωστούς μου) άλλη μία ευκαιρία να "βάλω χέρι" σε αμερικάνικο ψυχαγωγικό software, και τουλάχιστον εν μέρει, κάτι κατάφερα, αν και θα ήθελα περισσότερα (άπληστος όπως πάντα :D )

Στα game reviews τώρα, έχουμε κάποια πολύ γνωστά παιχνιδάκια που όλοι κάποτε παίξαμε, όπως το arcade-adventure Τhree weeks in paradise (πάλι με τον Wally), και το αρκετά πρωτότυπο Bounder (λίγο εκενυριστικό μέχρι να το "μάθεις"). Τώρα για τους πιό "ψαγμένους", υπάρχει και το Hardball, που μπορεί στους έλληνες να είναι μάλλον αδιάφορο, αλλά το όλο παιχνίδι (γραφικά, ήχος, κλπ) ήταν πολύ καλά στημένο.

Οι μουσικόφιλοι "σπεκτρουμάδες" θα την καταβρούν με το SpecDrum, ενώ όσοι αρέσκονται στο κουτσομπολιό και την "ίντριγκα", ας διαβάσουν τα "microτσιμπήματα", αλλά και το πρώτο γράμμα της αλληλογραφίας στην σελίδα 17.

Α, και φυσικά μην διανοηθείτε να παρακάμψετε το κόμικ !! ...ο Χρήστος Δόγας σε μεγάλα κέφια !! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα