Pixel 023 - Ιούνιος 1986

AEON

Retromaniax Founder
Διαχειριστές
Joined
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.797
Αντιδράσεις
1.768
Τεύχος Τσερνομπίλ! (διαβάστε και θα καταλάβετε)

Σκανάρισμα: billy

Αριθμός σελίδων: 156

Μέγεθος Αρχείου: 31,9 ΜΒ

Ανάλυση: 100dpi



http://www.retromaniax.gr/files/Pixel_issue_23.zip
 
Aeon είπε:
Τεύχος Τσερνομπίλ!
...τι ιστορία και αυτή τότε !! ...σκέψου να γινόταν σήμερα κάτι ανάλογο.

Με τον πανικό και την καθιερωμένη πλέον "τρομολαγνεία" των media, το αντίκτυπο θα ήταν πολλές φορές μεγαλύτερο. Κυριολεκτικά, θα τρέχαμε και δεν θα φτάναμε !!

...ακόμα θυμάμαι τις συζητήσεις που γίνονταν τότε στο σχολείο περί θυροειδή αδένα, ιωδίου, κλπ...
 
Xαχα..είχαμε μάθει απ' έξω τους χρόνους ημίσιας ζωής του ραδιενεργού Καίσιου, ενώ κάναμε μήνες (ίσως και χρόνια) να ξαναφάμε χορταρικά.

Ημισχετικό: παραπέμπω και στην κάλτ 80s ταινία με Τσάκωνα "Ο άνθρωπος που γύρισε από το Τσερνομπίλ". Ατελείωτο γέλιο με κωμικοτραγικούς διαλόγους και περιστατικά που αψηφούν όλους τους κανόνες της φυσικής!
 
Χμ, δεν πρέπει να το έχω αυτό το τεύχος. Θα το κατεβάσω οπωσδήποτε για να δω ποιος έχει γράψει το θέμα για τα Adventure Games αλλά και τι λέει το άρθρο.

Ευχαριστώ για τον κόπο σου φίλε μου, η προσπάθεια σου είναι πραγματικά αξιέπαινη :)
 
Να' σαι καλά !!

Ηταν η πρώτη περίοδος των σκαναρισμάτων και το αποτέλεσμα δεν ήταν το καλύτερο δυνατό, αλλά σιγά-σιγά το βελτιώσαμε... :)

Παλιότερο σχόλιο σχετικά με το αφιέρωμα στα adventures, εδώ.

To κάνω επιτόπου και copy-paste:

...μερικά highlights:

- Test των δημοφιλών PCW8512 και 1040ST (το τελευταίο απο τον Spectrum & ST user, Αντώνη Λεκόπουλο :D ).

- Aφιέρωμα στα adventures (του adventurer Στάθη Εθυμίου, της "Προ-Τσουρινακικής" περιόδου !!).

- Πολλά και ενδιαφέροντα game reviews, συμπεριλαμβανομένων και των Bomb Jack, Mugsy's Revenge, αλλά και του φοβερού Turbo Esprit της Durell (ύπαγε οπίσω μου Grand Theft Auto !!).

- "Επί του πιεστηρίου" μία είδηση που η μετέπειτα εξέλιξή της θα συντάρασσε την αγορά των compatibles: O Sugar μπαίνει στο παιχνίδι των PC (με το μοντέλο που θα γίνει αργότερα γνωστό ως "Amstrad PC 1512").

...καλή ανάγνωση !! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα