Pixel 026 - Οκτώβριος 1986

133ch0r1nG για την ακρίβεια! :D

Major kudos to akmakas, όπως πάντα άλλωστε! :thumbup: :thumbup:
 
Παίδες ετοιμάστε τους ρέτρο καφέδες,και για τους καπνιστές ρέτρο τσιγάρα...

Billy περιμένουμε τον σχολιασμό σου για αυτό το τεύχος..Χμμμ έχω αγωνία να διαβάσω τα περι MSX!! :D
 
Αλλη μία εξαιρετική δουλειά απο τον akmakas, ένα τεύχος πλούσιο σε ύλη και με πολλές "γενναίες" δόσεις νοσταλγίας...

- Γεγονότα-Φήμες-Σχόλια: Αντιδράσεις για κάποια απο τα σχόλια Κανελλόπουλου στο προηγούμενο τεύχος, ενώ αρκούντως απολαυστικές είναι οι αντιδράσεις του κόσμου στο προηγούμενο Special Review του Pixel (εμ βέβαια, όταν γίνεται Special Review το καλύτερο παιχνίδι απο καταβολής computer games, αυτά είναι αναμενόμενα... :D )

- Κάλυψη του PCW show στο Λονδίνο (η φωτογραφία Sugar - Kαραϊωσηφίδη όλα τα λεφτά).

- Αφιέρωμα στα πρώτα τρία χρόνια επιτυχημένης πορείας του αγαπημένου μας Pixel. Iδιαίτερα νοσταλγικό !!

- Συνέντευξη Ακη "Μicropolis" Kαραϊωσηφίδη ("διάδοχος" του Μακρή της Compumak) απο τον Αυγουστίνο Τσιριμώκο, όπου γίνεται αναφορά και στην νεοϊδρυθείσα Amstrad Hellas.

- "Συμπληρωματικό" Τεστ Spectrum +2 (βλέπε προηγούμενο τεύχος), αυτή την φορά απο τον Αντώνη Λεκόπουλο.

- Ενα πολύ ενδιαφέρον αφιέρωμα στον ρόλο των υπολογιστών στο "σπίτι του αύριο", απο τον Αυγουστίνο Τσιριμώκο. Διαβάστε το οπωσδήποτε.

- Για τους πιό απαιτητικούς αμστραντόβιους, στην στήλη "Θέμα" έχουμε ένα πρόγραμα Monitor, ενώ στο "Τεστ Περιφερειακών" υπάρχει ένας ελληνικός EPROM Programmer για Spectrum.

- Κόμικ του Χρήστου Δόγα για μία γερή δόση γέλιου ("του γούκου ο γιός" :D ...πάλι "έγραψε" ο Χρήστος!! ...ή μάλλον, "ζωγράφισε" :D ).

- Software Reviews, και πρώτο-πρώτο στην λίστα, το αρκετά καλό Contamination. Eνα παιχνίδι που είχα "τιμήσει" δεόντως στον Amstrad μου (και το οποίο έχω ακόμα). Η ειρωνεία είναι ότι όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι με το CPC emulation, υπήρχε διαθέσιμη στο internet μόνο η γαλλική έκδοση του παιχνιδιού, αλλά ευτυχώς πριν μερικούς μήνες ο Nich Cambell εδέησε να ανεβάσει και την αγγλική, ώστε να μπορέσω να ξαναζήσω τις αναμνήσεις μου στο ακέραιο.

Επίσης έχουμε το Miami Vice (τότε μου είχε φανεί εκνευριστικά δύσκολο και ιδιότροπο σαν παιχνίδι), και το μάλλον αδιάφορο Knight Rider. Αν και όπως φαίνεται απο το μέτωπο των ΤV-licences δεν πάμε και τόσο καλά, ακολουθούν μερικοί πολύ ενδιαφέροντες τίτλοι, όπως το Virgin Atlantic Challenge, αλλά και το sequel του γνωστού Cauldron, το Cauldron 2, όπου πλέον τα πράγματα έχουν αντιστραφεί - έχετε δηλαδή υπό τον έλεγχό σας τον Κολοκύθα και προσπαθείτε να νικήσετε την γριά Mάγισσα. Θα δυσκολευτείτε αρκετά - τουλάχιστον μέχρι να συνηθίσετε τα controls.

Tέλος, έχουμε το Whirlynurd ένα μάλλον μέτριο παιχνιδάκι απο τον Chris Gray, τον άνθρωπο που λίγο αργότερα μας έδωσε το πραγματικά εξαιρετικό Ιnfiltrator (τεύχος 29).

- SPECIAL REVIEW: ΑRT STUDIO.

Kατά την γνώμη μου, το καλύτερο σχεδιαστικό πρόγραμμα για οκτάμπιτα μηχανήματα. Ο Αντώνης κάνει μία αναλυτικότατη περιγραφή των δυνατοτήτων του πολύ καλού αυτού προγράμματος, βασιζόμενος στην αρχική έκδοση για Spectrum, αλλά και στο conversion για τον Commodore. Φυσικά πολύ σύντομα κυκλοφόρησε και η έκδοση για Amstrad, όπου έγινε κυριολεκτικά το "έλα να δείς", μιά και το "φόρτε" του Amstrad ήταν ανέκαθεν τα πολλά χρώματα και τα καλά γραφικά, ενώ επιπλέον ήταν απαλλαγμένος απο τα γνωστά προβλήματα με τα attributes που είχαν οι Spectrum & Commodore. Δεν είναι άλλωστε τυχαίο που αργότερα στην σελίδα των Top-Ten, το Αrt Studiο σκαρφάλωσε στο νο1 των προτιμήσεων των Amstrad users!!
 
Μπραβο ρε Akmaka!

Kudos και στον Billy τον επισημο retro-caster
 
To retro-casting έχει γίνει αναπόσπαστο μέρος του retro-scanning!!

@billy, @akmakas

Well Done!!!!!
 
Μπράβο Akmakas για την επιστροφή σου... αλλά

και γιατί εξαιτίας σου, βλέπουμε και μία παρουσίαση των

περιεχομένων από τον Billy, καιρό είχαμε να δούμε μία.

Billy, μου έλλειψαν οι παρουσιάσεις που κάνεις στα pixel.

Πάντα συγκεκριμένες, καίριες με άψογο σχολιασμό και βέβαια

απευθείας στο ζουμί του κάθε τεύχους. Τέλεια λίστα περιεχομένων.

ΑΕΟΝ, σκέφτομαι μήπως τις παρουσιάσεις αυτές, τις έκανες

σε ένα αρχείο txt και τις εντάσαμε σε ένα DL file (ή μέσα στα

rar) εν είδη περιεχομένων και κριτικής του εκάστοτε τεύχους.
 
...ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια παιδιά, αλλά Ambu, το να συμπεριληφθούν σχόλια μέσα στο συμπιεσμένο αρχείο, είναι πιστεύω κομματάκι "too much" για τον κόσμο που κατεβάζει τα τεύχη - άλλωστε τέτοιου είδους retro-σχόλια μπορούν να γίνουν (και πολύ συχνά γίνονται) απο όλους ανεξαιρέτως τους GRM και δεν θα ήταν σωστό να συμπεριλαμβάνονται μόνο ενός μέλους, καθώς θα δημιουργηθούν λάθος εντυπώσεις.

Σε ευχαριστώ πολύ Αmbu, με τιμά η πρότασή σου, αλλά χωρίς παρεξήγηση είμαι της άποψης πως τα σχόλια θα ήταν προτιμότερο να παραμείνουν μέρος του forum. :)
 
Καθόλου άσχημη η ιδέα σου ambu dare…..Είναι γνωστό άλλωστε πως ο billy είναι άκρως απολαυστικός επάνω στα review του και πίστεψε με πως εγώ τουλάχιστον τα έχω σε doc αρχεία σε κάθε φάκελο του τεύχους μαζί με το avatar του στον δίσκο μου…well done billy!!!!!!Σε χάσαμε βρε!
 
Αγαπητέ φίλε billy.

Ξέρω πόσο ταπεινός (με την καλή έννοια) και χαμηλών τόνων είσαι. Σέβομαι την γνώμη σου για το θέμα των παρουσιάσεων. Εγώ απλά έριξα μία ιδέα στο τραπέζι πολύ απλά επειδή είμαι fan τους και επειδή κρίνω ότι είναι κάτι χρήσιμο σε κάποιον που πιάνει στα χέρια του τα τεύχη αυτά (είτε νέος είτε μετά από πολύ καιρό), για να δει ή να θυμηθεί τί υπάρχει μέσα σε αυτά.

Εν τέλη, εγώ προσωπικά θα τα κρατήσω σαν αρχειοθέτηση και θα τα προσθέσω στα δικά μου αρχεία rar. Για το αν θα συμπεριληφθούν τελικά βάσει της πρότασης που έκανα και σε αυτά του φόρουμ, αυτό είναι καθαρό δικό σου θέμα ("πνευματική" ιδιοκτησία) αλλά και του ΑΕΟΝ που οργανώνει το όλο project (εαν την αποδεκτεί και την υιοθετήσει να σε πείσει).

Δεν πιστεύω βέβαια, τα παραπάνω να σε αποτρέψουν από το να συνεχίσεις να γράφεις και στα επόμενα τέτοιες παρουσιάσεις. Δεν θα το ήθελα αυτό. Πραγματικά οι παρουσιάσεις και σχολιασμοί σου, είναι κάτι που περιμένω ίσως περισσότερο και από τα σκαναρισμένα τεύχη, αυτά καθ' αυτά. :cool:

Φιλικά πάντα, εάν και στο επόμενο δεν δω κάτι αντίστοιχο, θα μάθω που μένεις (έχω τα μέσα μην σε νοιάζει) και θα έρθω εγώ να σε "βοηθήσω" να την κάνεις. :D
 
...χε χε... ambu, πιστεύω ότι όντως είσαι ικανός να το κάνεις... και άλλωστε, η πείρα (κοινώς: η πολύωρη τηλεθέαση) με έχει διδάξει να μην τα βάζω με Κύλωνες. :D
 
Πίσω
Μπλουζα