Pixel 030 - Φεβρουάριος 1987

AEON

Retromaniax Founder
Διαχειριστές
Joined
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.797
Αντιδράσεις
1.768
Σκανάρισμα: akmakas / AA+

Αριθμός σελίδων: 172

Μέγεθος Αρχείου: 57.5 ΜΒ

Ανάλυση: 100 dpi

 
Απίστευτα νοσταλγικό το τεύχος αυτό. Και εξηγούμαι: Τις απόκριες είχα κάτσει σπίτι να ετομάσω κάποιες γυμνασιακές μου εργασίες, όταν οι δικοί μου επέστρεψαν απο την βόλτα τους (μαζί και το ζωντόβολο η αδερφή μου με τις σερπαντίνες και ένα πλαστικό ρόπαλο ανα χείρας). Ο πατέρας μου αφήνει το Pixel στο γραφείο μου, λέγοντας: "βγήκε νέο τεύχος του περιοδικού που διαβάζεις για υπολογιστές". Εννοείται ότι παράτησα οτιδήποτε είχε να κάνει με μαθήματα, και έπεσα με τα μούτρα στην ανάγνωση του τεύχους. Και μόνο ο τίτλος-κράχτης "Computer Games: Η έκρηξη" ήταν αρκετός για να ανεβάσει την αδρεναλίνη μου στα ύψη !!

Ξεκινάω λοιπόν (σαν τότε), την ανάγνωση...

- Θυμάστε τα φοβερά "Αγιοβαλεντίνικα" αυτοκόλλητα του Pixel; Και που δεν τα έβλεπες κολλημένα: απο βιβλία και τετράδια, μέχρι στα πλαϊνά των μόνιτορς των υπολογιστών μας !! Νοσταλγία στο maximum. :)

- Στην σελίδα 18, έχουμε τις πρώτες εικόνες του παιχνιδιού-σταθμού: Defender of the Crown. Πολύ μικρές (και ασπρόμαυρες) για να μας δώσουν να καταλάβουμε το μεγαλείο των γραφικών της Amiga, αλλά αρκούσαν για να βάλουν "φωτιά στα μπατζάκια μας" !! (το special review φυσικά στο τεύχος 32, απο τα πρώτα που είχε σκανάρει παλιότερα ο akmakas).

- Ακόμα δύο previews δημοφιλών παιχνιδιών: To πολύ καλό Ace of Aces, και το ολίγον τι περίπλοκο Super Huey 2.

- Κυκλοφορεί interface της Dktronics (με ενσωματωμένο το γνωστό τσιπάκι ήχου) που δίνει μία νέα "νότα" στους "υπολογιστές-γραφομηχανές" της σειράς των PCW.

- Είδηση της κυκλοφορίας του 520 STFM !!

- Τα νέα της Αγγλικής αγοράς μικροϋπολογιστών απο τον Βασίλη Kωνσταντίνου, που βγάζει αρκετά "λαβράκια".

- Συνέντευξη Xαλκιόπουλου της "έτσι και τα δείτε θα τα παίξετε" All Services Sound, απο -ποιόν άλλο;- τον φοβερό Αυγουστίνο Τσιριμώκο (διαβάστε και το διήγημά του).

- Στήλη TelePixel, και sofware επικοινωνίας μέσω modem, απο τον Αντώνη Λεκόπουλο.

- Αφιέρωμα σε δημοφιλή joysticks της αγοράς: Aπο τα φτηνιάρικα Quickshot που σου μένανε στο χέρι στις "ζόρικες" στιγμές, μέχρι το κλασσικό joystick της Ατάρι, αλλά και το Competition Pro.

- Αν είστε οπαδοί των gadgets δείτε το Psion Organiser 2, ενώ ενδιαφέρον παρουσιάζει και το Electric Dream - μία (ακόμα) ελληνική κατασκευή.

- Για να πάμε τώρα λιγάκι και στα Game Reviews.

Ξεκινάμε με Tarzan: προσωπικά το είχα βρεί μάλλον μέτριο, αν και η μουσικούλα του ήταν "κολλητική". Δεν είχα αντέξει να το χαρτογραφήσω.

Xeno: Να ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνιδάκι, που ο τρόπος χειρισμού του, όπως πολύ εύστοχα παρατήρησε ο Αντώνης, θυμίζει το επιτραπέζιο χόκεϋ των λούνα-παρκ !! (θυμηθείτε και το μεταγενέστερο Shufflepuck Cafe). Κατά τη γνώμη μου, πολύ διασκεδαστικό - ειδικά στο διπλό.

Για το Orbix δεν μπορώ να σχολιάσω γιατί δεν έτυχε να το παίξω τότε (δεν το είχε κανείς σπεκτρουμάς φίλος μου), ενώ το Flyer Fox είναι (στην ουσία) ένα shoot'em up παιχνίδι, με ελάχιστο ενδιαφέρον.

Με το Kat Trap είχα ασχοληθεί αρκετά (είχα φαγωθεί να δω τις πίστες του και τα διάφορα όπλα). Ηταν αρκετά δύσκολο πάντως, και ειδικά στην ρίψη χειροβομβίδων, ήθελε κινήσεις ακριβείας.

- SPECIAL REVIEW: ACE.

Mαζί με το παλιό, καλό Fighter Pilot της D.I., πρόκειται για το παιχνιδάκι που με έκανε άρρωστο με τα flight sims ("μερίδιο ευθύνης" έχει φυσικά και ο Λεκό, με τo υπέροχo review του). Γνωστός λάτρης λοιπόν ο Λεκό του κάθε είδους παιχνιδιού εξομοίωσης (θυμηθείτε το TT Racer), εδώ "δίνει ρέστα" κάνοντας μία εξαντλητική παρουσίαση αυτού του πολύ καλού flight-sim.

Απο έκδοση σε έκδοση έχουμε αρκετές διαφορές, με καλύτερη αυτή του commodore ("καλό κομπιουτεράκι, δε λέω", σχολιάζει ο αμίμητος Λεκό !!), όπου έχουμε και speech. Στον spectrum το παιχνίδι ήταν ελαφρώς υποδεέστερο, ενώ στον amstrad ήταν και κομματάκι αργό (γέλασε κανείς; :D ). Οι εκδόσεις για PC και PCW που ακολούθησαν είναι μάλλον οι λιγότερο δημοφιλείς, αν και είναι αρκετά playable.

Εστω και αν δεν σας αρέσουν αυτού του είδους τα παιχνίδια, επιβάλλεται να το παίξετε αν θεωρείτε τον εαυτό σας retro-gamer και φανατικό Pixelά !!

- Τέλος, έχουμε δύο γερές δόσεις γέλιου με το ευθυμογράφημα του Δ. Γαζήλα, και το κόμικ του X. Δόγα "Αητός χωρίς φτερά" !!

Απολαυστικότατοι όπως πάντα.
 
Ρε billy,τι να πω δηλαδη,μια αξια ειναι το εκαστοτε τευχος που ανεβαινει και μια δευτερη ο σχολιασμος-αναλυση που ακολουθει απο μεριας σου...!

Eυγε..! :thumbup:
 
Γεια σου ρε Billy!

Υποθετω θα θυμασε το Ace στα 64αρια στην εκδηλωση της ΜΕΜΟΧ ;)
 
Manos:

Thanx φίλε. Περιμένω και εγώ με τη σειρά μου να διαβάσω το επόμενο απο εκείνα τα φοβερά σου adventure reviews. Ελπίζω να μην αργήσει !!

Wally:

Σύντροφε Aμπελοgardian, δίκιο έχεις (για να μην σου πω ότι πρέπει να το είχα δεί να "φιγουράρει" και σε άλλες βιτρίνες με Commodore μηχανάκια). Ο λόγος που του έδειχναν τέτοια προτίμηση, ήταν μάλλον επειδή είχε ένα πολύ εντυπωσιακό demo mode, που έδειχνε τις δυνατότητες του παιχνιδιού !!

Μία ακόμα retro-ανάμνηση είναι και η ακόλουθη:

Τις επόμενες τρείς-τέσσερις μέρες μετά το διάβασμα του εν λόγω τεύχους, βλέπω στο δρόμο ένα παιδί με το οποίο μέναμε στην ίδια πολυκατοικία.

Του λέω, "σήμερα πάω να πάρω το ACE". Και μου απαντάει, "Α, το είδα. Δεν είναι τίποτα σπουδαίο" !!

Ενιωσα μεγάλη απογοήτευση τότε, αλλά όπως ανακάλυψα αργότερα, ο φίλος μου αυτός είχε δεί το παιχνίδι σε amstrad !! (όπου οφείλω και πάλι να παραδεχτώ ότι ήταν αρκετά κατώτερο απο την κορυφαία εμπειρία του commodore)...
 
Billy...με έκανες να νιώσω πως βρίσκομαι στα τέλη του 80...Τα review σου αποτελούν σταθερή αξία για όλους μας..
 
...thanx akmakas :)

Περιμένω φυσικά να διαβάσω και τα δικά σου κορυφαία reviews, και αναμνήσεις/σχόλια !! ;)
 
Γραφω μονο και μονο για να την σπασω στο σερι των mods.

Μονο ο Τelamonas λειπει. :D

.

.

.

.

Για τον billy και τα reviews εχω ξαναγραψει ποσο αψογα ειναι. :thumbup:
 
Αν είστε οπαδοί των gadgets δείτε το Psion Organiser 2

Θυμήθηκα ξανά αυτό το τεύχος, διότι πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου αυτό:

IMG_20240111_131133.jpg IMG_20240111_132548.jpg
IMG_20240111_133556.jpg

Είναι λίγο ταλαιπωρημένο, καθώς έβγαζε τίμια τα λεφτά του για πολλά χρόνια, σε μία αποθήκη, συνδεδεμένο μέσω RS-232, με ένα barcode scanner.
Τώρα βέβαια τι θα βρω να το κάνω εγώ, είναι ένα άλλο θέμα... :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μου φαίνετε σαν χθες που διάβασα το συγκεκριμένο τεύχος!
Το ACE στον SPECTRUM ήταν πολύ ανώτερο από του AMSTRAD.

Το PSION ORGANISER το θυμάμαι αλλά δεν κατάλαβα ποτέ τι έκανε.
 
Το PSION ORGANISER το θυμάμαι αλλά δεν κατάλαβα ποτέ τι έκανε.

Χονδρικά είναι ένας μίνι υπολογιστής με CPU, RAM, ROM, EEPROM, firmware, πληκτρολόγιο, οθόνη, ένα beeper και μια θύρα RS-232 για την επικοινωνία του με τον "έξω κόσμο", όπως σύνδεση με printers, scanners και άλλους υπολογιστές.

Το software πακέτο περιλαμβάνει μία database, μία programming language παρόμοια με την BASIC, ένα calculator και ένα ημερολόγιο/ρολόι/ξυπνητήρι!

Ήταν πάρα πολλά αυτά που προσέφερε, στην παλάμη του ενός χεριού, ειδικά για το έτος 1986.
 
Πίσω
Μπλουζα