Pixel 036 - Σεπτέμβριος 1987

AEON

Retromaniax Founder
Διαχειριστές
Joined
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.797
Αντιδράσεις
1.769
Σκανάρισμα: akmakas

Αριθμός σελίδων: 153

Μέγεθος Αρχείου: 37.4 ΜΒ

Ανάλυση: 100dpi

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...πολλά, όπως πάντα, τα θέματα του Pixel:

- Το τεστ του φοβερού παιδιού της Acorn, του Αρχιμήδη, είναι σίγουρα το θέμα που κυριαρχεί στο συγκεκριμένο τεύχος. Με πρωτοποριακή τεχνολογία (βλέπε RISC), αλλά και έναν ιδανικό συνδιασμό ποιοτικού software (όπως π.χ. η παραδοσιακά καλή basic - κληρονομιά απο τον BBC) και ενός εξαιρετικού λειτουργικού παραθυρικού περιβάλλοντος, ο Archimedes ήταν γεννημένος για μεγάλα πράγματα. Δυστυχώς, εξίσου μεγάλη ήταν και η τιμή του !!

Κάπου μέσα στο review γίνεται και αναφορά στο Lander 3D demo του David Braben, το οποίο όπως όλοι γνωρίζουμε πολύ σύντομα κυκλοφόρησε επίσημα ως Zarch, και λίγο αργότερα και σε άλλους υπολογιστές εκτός απο τον Αρχιμήδη, ως Virus (απο τα πρώτα παιχνίδια που αναζήτησα όταν αγόρασα Αmiga). Βέβαια, εκτός απο το Zarch, άρχισαν σιγά-σιγά να δίνουν και να παίρνουν οι φήμες ότι θα κυκλοφορούσε και μία Archimedes version "εκείνου του παιχνιδιού", πράγμα που έβαλε φωτιά στα μπατζάκια μου...

- Ενα ακόμα αφιέρωμα στα monitors, αυτή την φορά απο τον Β.Τ.

- Τεστ του Mc Emulator, ενός hardware emulator για εξομοίωση Mac, στον ST.

- Στο Special Review, έχουμε το ταχύτατο εκείνο shoot'em up του ST, το Goldrunner, με την φοβερή μουσικούλα του Rob Hubbard και το speech - όχι μόνο στην εισαγωγή, αλλά και μέσα στο παιχνίδι.

- Στα υπόλοιπα reviews γίνεται επίσης ένας ψιλοπανικός. Δώστε βάση: Wizball !! ...το πολύ εντυπωσιακό, με υπέροχα γραφικά και ήχο παιχνίδι της Sensible Software. Το gameplay φαντάζει δύσκολο αρχικά, αλλά όσο παίζετε τόσο πιό βατό γίνεται (αν μάλιστα βρείτε κάποιο φίλο για να να κατευθύνει τον Catellite, τόσο το καλύτερο).

Trio Hit Pak της Εlite (εδώ να σημειώσουμε ότι κάποιο καιρό αργότερα είχαμε και το Ζ80 port του Cataball, το Hoppin' Mad).

Επιπλέον έχουμε το YΠΕΡΟΧΟ Academy, sequel του επίσης υπέροχου Tau Ceti, αλλά και ένα conversion του δημοφιλούς arcade "Prohibition", στον ST.

- H στήλη "Arcade", που ξεκινάει σε αυτό το τεύχος δεν χρειάζεται ιδιαίτερες συστάσεις. Και βέβαια τι καλύτερο για να ξεκινήσει κανείς, απο ένα review του θρυλικού ΟutRun, αλλά και του Xain'd Sleena (το οποίο παίξαμε και στους "μικρούς", ως "Soldier of Light").

- Kαι βέβαια οι σταθερές στήλες "Εδώ Λονδίνο" (διαβάστε για τον Transputer), διήγημα Ε.Φ. , και ευθυμογράφημα απο τον Δ. Γαζήλα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
AΠΙΣΤΕΥΤΟ !!

...Αντώνης Λεκόπουλος, Χρήστος Δόγας, και τώρα ΚΑΙ ο Βασίλης Τερζόπουλος !!

Ο γενειοφόρος Amstrad & ST user/hacker, ο άρχοντας του Dungeon Master, o πρίγκπας του Uninvited, είναι και αυτός μαζί μας !!

...υποκλίνομαι !!

Bασίλη, σε παραπέμπω και σε ένα thread στο insomnia (αν δεν το έχεις ήδη διαβάσει), όπου απο την σελίδα 7 και μετά εμφανίζεται και ο Αντώνης, και γίνεται το "έλα να δείς" !!
 
Καλωσόρισες αγαπητέ Βασίλη στην παρέα μας! Είναι ιδιαίτερη τιμή μας να σε έχουμε ανάμεσα μας!

Τα σχόλια σου για τα περιεχόμενα των τευχών στα οποία συμμετείχες, αλλά και οποιαδήποτε insights αναφορικά με το κλίμα της ένδοξης εκείνης εποχής θα ήταν κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτα!
 
Ευχαριστώ και χαίρομαι που σας βρίσκω!

Δεν είχα σκεφθεί οτι υπάρχουν άνθρωποι που θυμούνται και γράφουν για εκείνη την εποχή - ας είναι καλά ο γκούγκλης. Εγραψα ήδη δυο λόγια στο insomnia, αλλά ίσως εδώ είναι πιο... πρόσφορο το έδαφος.

Θα επανέλθω :)
 
Πολυ ωραια, μαζευομαστε ;)

Καλως ηρθες Βασιλη :)
 
Προσκυνω με την σειρα μου ακομη ενα ιερο τερας του περιοδικου PIXEL

Βασιλης Τερζοπουλος ειμαι συγκινημενος!!!!!
 
Σιγά μην είμαι και ημίθεος χαχαχα!

Ψυχραιμία παιδιά, που θα έλεγε και ο Κηλαϊδόνης :)

Με την ευκαιρία: Γειά σου Τελαμώνα - ποιος να το φανταζόταν, όταν πρόσφατα συναντηθήκαμε σε άλλο... context - ελπίζω να πήρες το mail μου :)
 
Χε χε....οπως ελεγε και ο Κηλαϊδόνης αρχιζει το ματς αθανατη φωτο

του τευχους 34 Ιουνιος 87!!Κατι αναλογο βλεπω να γινεται και εδω!!!
 
Καλώς όρισες Βασίλη.

Έχω φάει αμέτρητες ώρες στο πληκτρολόγιο του Amstrad μου γράφοντας τα σπασίματα και τις χακεριές σου. :) :) :)

PS: Τυχαίνει να γνωρίζω και τον Κώστα Βασιλάκη το άλλο ιερό τέρας συντάκτη/χακερα του SPECTRUM ο οποίος δεν νομίζω να ξεφύγει και αυτός από τα δίχτυα του forum. Του έχω στείλει ήδη mail. :cool: :cool:

Που είσαι Κώστα; :rolleyes: Ε :rolleyes: ;;;
 
Τι να πω b_t ... εμεινα καγκελο ... :eek:

Ελπιζω να τα πουμε συντομα - και εδω και εξω - stay tune γιατι τα "παιδια" του Greek Retro Maniax δεν αστειευονται, το Pixel Project προχωραει ακαθεκτο μεχρι ολοκληρωσης.

:)
 
stee, με τον Κώστα ελάχιστες φορές είχαμε συναντηθεί - πιο πολύ τον αδελφό του θυμάμαι (Γιώργο). Είναι μάλλον θέμα ηλικίας :D

Τελαμώνιε, θα τριγυρνάω, μη φοβού!
 
Πίσω
Μπλουζα