Pixel 046 - Ιούλιος / Αύγουστος 1988

AEON

Retromaniax Founder
Διαχειριστές
Joined
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.797
Αντιδράσεις
1.769
Σκανάρισμα: akmakas

Αριθμός σελίδων: 152

Μέγεθος Αρχείου: 27.9 ΜΒ

Ανάλυση: 100dpi



Clash of the Titans!
 
To πρόβλημα στο link αποκαταστάθηκε. Παρακαλώ πολύ όσοι στέλνουν σκαναρισμένα τεύχη να είναι της μορφής Pixel_issue_xx.rar όπου xx ο αριθμός του τεύχους και όχι Pixel_No_xxx.rar. Τόσα τεύχη έχουν ανέβει μέχρι τώρα με την ίδια μορφή, έπρεπε ήδη να είχε γίνει συνήθεια...
 
Εντάξει μην βαράς....... :)
 
thanks

mrabo eisai foberos an mporeseis anebase ta ola.ti moy thymhses...amstrad 6128 & amiga 500 me pixel paraia gia panta....an kai eimai 35 den mpoew na ksexasw aytes tis omorfes stigmes kai oras gaming......keep going....yparxoyn kai sto monastiraki polla teyxh
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μερικά Pixelοσχόλια για το παρόν τεύχος:

- Διαβάζοντας τα "γεγονότα-φήμες-σχόλια", έχουμε μεταξύ άλλων και μία αναφορά στο επερχόμενο Armageddon Man. Αν και η κάλυψη του θέματος μου είχε θυμήσει τότε την αντίστοιχη του Defender of the Crown μερικά χρόνια πριν, το τελικό προϊόν δεν θα έλεγα ότι ήταν και τόσο ξεχωριστό. Σίγουρα ήταν ένα ενδιαφέρον strategy game (που κυκλοφόρησε και στα οκτάμπιτα), αλλά μέχρι εκεί.

- Στο "Εδώ Λονδίνο", ο B.Kωνσταντίνου σχολιάζει "επί παντός επιστητού". Eχουμε μέχρι και σχόλιο για τον πρωτοεμφανισθέντα (τότε) ιό, τον "Italian" (o γνωστός μας "ping-pong").

- Μία πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη του συντονιστή εξαγωγών της Ocean, Μiles Rowlands, απο τον Κώστα Βασιλάκη.

- Συγκριτικό τεστ μεταξύ των δεκαεξάμπιτων γιγάντων Amiga & ST, απο τον Λεκό (εδώ περιττεύουν τα σχόλια, διότι μάλλον θα ανάψουν τα αίματα... :D ).

- Νέα στήλη "Software File", με τους πιό δημοφιλείς αντιπροσώπους κάθε game genre. Aυτόν τον μήνα, φιλοξενούνται τα ποδοσφαιρικά παιχνίδια, όπου βέβαια έχουμε και τίτλους που ξεχωρίζουν, όπως το International Soccer, την σειρά των Match Day, αλλά και το Gary Lineker's Superstar Soccer (να μην ξεχνάμε ότι το Kick Off δεν είχε ακόμα κυκλοφορήσει).

- "Flintstones, meet the Flintstones..." ...να και ένα ακόμα παιχνιδάκι με θέμα απο το γνωστό καρτούν. Δεν πρόκειται για κάτι το ιδιαίτερα εντυπωσιακό, αλλά η ώρα περνάει ευχάριστα αν αποφασίσετε να ασχοληθείτε μαζί του.

Το Live Ammo είναι ένα ακόμα compilation απο την Ocean, αυτή τη φορά με "πολεμικά" παιχνίδια.

Στην συνέχεια έχουμε το Cybernoid. Ενα εξαιρετικό shoot'em up του Raffaele Cecco, με κάποια επιπλέον χαρακτηριστικά που το κάνουν να ξεχωρίζει, μιά και απαιτεί και κάτι παραπάνω εκτός απο τα αντανακλαστικά σας (π.χ. σε κάθε οθόνη πρέπει να διαλέγετε το όπλο που σας "εξυπηρετεί" κάλυτερα ανάλογα με την περίσταση, και επιπλέον να προσπαθείτε να συλλέγετε το cargo απο τα πειρατικά σκάφη).

Το Fernando Martin's Basket Master είναι κατά την γνώμη μου το καλύτερο one-on-one μπασκετάκι του Αμστραντ - και ειδικά δε το διπλό, μπορεί να αποτελέσει αφορμή για μεγάλα "δράματα"... :D

Tέλος, έχουμε και ένα ακόμα καλό shoot'em up στα πρότυπα του Νέμεσις, το Sarcophaser.

- Στο special review του μήνα έχουμε το Bard's Tale, το φοβερό RPG του C64, που τώρα βρίσκει τον δρόμο του και προς τα 16-bits (παρουσιάζεται η ST version). Μαζί με τα Ultima, Wizardry, και Might & Magic, αποτελεί ένα RPG-πρότυπο της "παλιάς σχολής". Δεν νοείται RPGάς που να μην το έχει παίξει (και ας μην το έχει τελειώσει - μιά και δεν ήταν και τόσο εύκολο ;) ).

- PC reviews, και κάνουμε αρχή με το sequel του φοβερού hit "Ιmpossible Mission". Aκολουθεί το "Gunship" της Microprose, το οποίο προσωπικά το θεωρώ το καλύτερο combat helicopter sim της εποχής. Το είχα ξεσκίσει στον Amstrad, διάφοροι φίλοι μου σε C64 και PC, ενώ αργότερα το προμηθεύτηκα και σε Amiga format. Θαυμάσιο παιχνίδι.

Εν συνεχεία το Macadam Bumper, το ήδη πασίγνωστο φλιπεράκι απο τα οκτάμπιτα.

- Στην στήλη των arcades, ξεχωρίζει το Vigilante, το "sequel" του γνωστού και πολυαγαπημένου μας Kung-Fu Master (του οποίου οι μεταφορές στα οκτάμπιτα home, δυστυχώς δεν ήταν καλές).
 
Στο συγκριτικό τεστ ο Λεκο φέρθηκε έξυπνα...Ουσιαστικά δεν βγήκε κανείς νικητής από το Review παρά μόνο έδωσε κάποια στοιχεία επάνω στις δυνατότητες των μηχανημάτων...Χε χε Θυμάμαι που είχα εκνευριστεί τότε γιατί περίμενα χρόνια ένα επίσημο γραπτό κείμενο που να επαλήθευε την ανωτερότητα της Amiga γκρρρ
 
Τα γραπτά κείμενα είναι το manual της Amigoύλας φίλε akmakas. Αν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο έπρεπε να δεις το hardware reference manual. Copper, blitter, hd sprites. paula, dma programming και άλλα 10 βιβλία πάνω στο intuition, "unix" semaphores, devices, plug n play (autoconfig) και χίλια δυο πράγματα. Μια βόλτα στον Παπασωτηρίου της εποχής και έβρισκες μια βιβλιοθήκη βιβλία για Amiga για κάθε πτυχή της.

Αχ άλλες εποχές.
 
Shock….Θα σε βάλω σε πειρασμό… :diablotin: Μήπως είναι καιρός να ξανά αποκτήσεις μια Amiga???Νομίζω πως το τεύχος αυτό

σου άνοιξε την όρεξη!!! :D
 
Μα έχω!

Μια Α500 και μέχρι πριν 2 χρόνια είχα 2 1200 (σφραγισμένες στο κουτί τους).

Επείσης έχω έναν 1040STFM, έναν C64, έναν specy με τις γομολάστιχες και σε λίγες μέρες θα έχω έναν.....

η συνέχεια σε άλλο thread.
 
Τι τι τι τι????? 2 Amiges 1200 Σφραγισμένες!!! Στο κουτί τους...!!!:eek:

(Ο akmakas ίδρωσε)

Τι δηλαδή τσιλικαδούρα? Μοσχομυρίζουν τα άσπρα πλαστικούλια?Μέσα σε ροζ ζελατίνα…..Φαντάζομαι την μια την έδωσες ε?:animrolleyes:

Τι άλλο περιμένεις…???? :diablotin:
 
Δυστυχώς φίλε μου τις έδωσα και τις 2. Ήταν δύσκολη εποχή και είχα πουλήσει σχεδόν ότι είχα. Αυτοκίνητο, ένα κάρο synths (άλλη τρέλα) και είχα μείνει ταπί. Θυμάμαι την μια την είχε πάρει ένας που είχε έναν παρακμιακό τηλεοπτικό σταθμό. Μπήκε μέσα στο σπίτι και μπροστά μου ανοίξει τη συσκευασία (σφραγισμένη) πετάει τα πάντα και κρατάει μόνο την A1200. Εγώ να έχω πάθει ένα μικρό shock. "Ανθρωπε μου" του λέω "έχεις καταλάβει τι παίρνεις?".Δεν τον ενδιέφερε η A1200 όπως εμάς, ο τύπος ήταν επαγγελματίας και ήθελε να κάνει τη δουλειά του.
 
Τέτοια βάναυση συμπεριφορά (που λέει ο λόγος) σε Amiga δεν μπορώ να την δεχτώ. Μονο που διάβασα τι έγραψες φίλε shock σπάραξε η καρδιά μου. Ακου εκεί πέταξε κουτία και manual...
 
Shock άλλο κακό να μην σε βρει φίλε και πάντα να σε πηγαίνουν όλα καλά...

Τι να έχουν γίνει τώρα οι Amiges!!!!!!!:animeek:
 
Θα είχε φάει φάπα ο τύπος σβουριχτή ,αλήθεια ποιος είναι έχει ακόμα τον σταθμό??
 
Μαζί σου rigardie....Θα φωνάξω και τον shadowdancer να πέσει φάπα με το κουτάλι!!! :D
 
Πίσω
Μπλουζα