Pixel 074 - Φεβρουάριος 1991

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Σκανάρισμα: billy

Αριθμός σελίδων: 120

Μέγεθος Αρχείου: 34,2 ΜΒ

 
Για να δούμε τι θα δούμε στο νέο τεύχος...

- Πολλά και όμορφα παιχνίδια στα previews, για άλλη μία φορά. Μιλάμε για τίτλους όπως 4D Sports Driving, Prince of Persia, Lemmings, Obitus, αλλά και ορισμένα racing games της Gremlin.

Eπίσης ρίχτε μία ματιά και στα "Νέα του Software", όπου θα εντοπίσετε μέχρι και τίτλους όπως το Solar Jetman !!

- Είδηση κυκλοφορίας του Super Famicom (Super NES), της εξαιρετικής αυτής δεκαεξάμπιτης κονσόλας.

- Αφιερώματα στις "νέες τεχνολογίες" των multimedia, και virtual reality. To μέλλον είναι εδώ !!

- Τα αποτελέσματα του διαγωνισμού για τις εντυπωσιακότερες φάσεις με γκόλ στο Kick Off 2 (όπου για κάποιον περίεργο λόγο, ο Aλκης *δεν* είναι μέσα στους νικητές !! Φήμες θέλουν τη δισκέττα με τις φάσεις που έστειλε, να χάθηκε μυστηριωδώς στο ταυχδρομείο - αν και κάστα απο ισχυρούς μάγους του πασίγνωστου Adventurer's Club, άφησε να διαρρεύσει η πληροφορία ότι ο Αλκης ήταν τόσο απασχολημένος με το να προσπαθεί να λύσει 5 adventures ταυτόχρονα εκείνη την περίοδο, που τελικά αμέλησε να ταχυδρομήσει την δισκέττα. Ως εκ τούτου, τα "ακραία καιρικά φαινόμενα" στα οποία αναφέρθηκαν τα δελτία καιρού τον μήνα Φεβρουάριο, δεν οφείλονταν όντως στον καιρό, αλλά στα spells, τις κατάρες, και τους κεραυνούς που εκτόξευε απο το υπόγειο/dungeon του σπιτιού του, o Αλκης !!)

Πάντως μέσα στα ονόματα των νικητών βλέπουμε και εκείνο του Σπύρου Γιαλυψού, τον οποίο είδαμε και στις "κόντρες στο στούντιο", στο Computer Show.

- Παρουσίαση του Deluxe Music Construction Set, ενός μάλλον παλιού (για την εποχή εκείνη) μουσικού προγράμματος για Amiga.

- Theo Develegas, και παρουσίαση του Sculpt Animate 4D, ενός δυνατού προγράμματος δημιουργίας & κίνησης τρισδιάστατων γραφικών. Επίσης έχουμε ένα αφιέρωμα στα HDTV πρότυπα για τις τηλεοράσεις, και πάλι απο τον Τheo.

- Αφιέρωμα Computer Show: Μία νέα εκπομπή, μόνο για home users & υπολογιστές (ακατάλληλη για joysticks κάτω των 13ών microswitches). Τώρα οι τρελλοί πιξελάδες (Λεκό & Γιωργάκης) ΚΑΙ στην τηλεόρασή σας !! Τα λόγια φυσικά περιττεύουν, αφού το Computer Show ήταν μία εκπομπή που όλοι οι πιξελάδες απολαύσαμε. Κρίμα πάντως που δεν ακολούθησαν και άλλοι κύκλοι εκπομπών - αν και έγινε μία μικρή προσπάθεια για "αναβίωση" (αρκετά αργότερα), απο τους συντάκτες του PC Master στο συνοδευτικό DVD του περιοδικού.

- Παρουσίαση Chrono Quest 2, του adventure του μήνα, απο τον Α. Adventurινάκη. Πιό εύκολος χειρισμός αυτή τη φορά, φοβερά γραφικά, αλλά και εκπληκτικός ήχος (και με speech παρακαλώ !!)

- Στα game reviews ξεχωρίζουν τα James Pond, Μasterblazer (ένας άξιος διάδοχος του παλιού, καλού Ballblazer), αλλά και το Nitro ("θα γκρεμιστούν σπίτια πάλι", παραπονιούνται οι τηλεοπτικοί συντάκτες του Computer Show).

- Special Review: CAPTIVE

To φοβερό αυτό rpg πέρασε με επιτυχία το "ultimate test" που ονομάζεται "Β-Τ", ώστε να ανακυρηχθεί ο άξιος (αν και ανεπίσημος) "συνεχιστής" της παράδοσης του πασίγνωστου hit του ST, Dungeon Master.

Aυτό νομίζω πως τα λέει όλα. Ο δε Γιωργάκης κόλλησε άσχημα με το παιχνίδι αυτό, σε σημείο που να έχει ξεχωριστή επικοινωνία με "ομοιοπαθούντες" αναγνώστες, μέσα απο τις σελίδες της αλληλογραφίας.

Αντε, και καλό μας "κάψιμο" !! (εμ, με τέτοια παιχνίδια...)

- Στην στήλη "ARCADE", παρουσιάζονται αυτή τη φορά δύο πολύ δυνατά hits της εποχής: To Blood Bros (το οποίο λάτρεψαν οι fans του Cabal, και-όχι-μόνο), και φυσικά το τρομερό Final Fight (ξύλο και άγιος ο Θεός !! Πόσους και πόσους ψηφιακούς αλητάμπουρες δεν σαπακιάσαμε, με τα φοβερά μπουκέτα και τις λαβές του Haggar ? ...αμέτρητους !! :D )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχμ

θυμαμαι οταν εβλεπα φωτογραφιες με το virtuality, νομιζα οτι προκειται για μηχανημα που διαβαζει εικονες απο τον εγκεφαλο και δημιουργει παιχνιδια πανω σε αυτο. Αυτη μου η εντυπωση προηλθε μετα απο παρανοηση που ειχε ενας συμμαθητης και φυσικα το θεωρουσα πολυ τρομακτικο :D

Φυσικα μου ειχε κανει εντυπωση και το διθυραμβικο review-υμνολογια-εκθειαση του captive.

99% βαθμολογια!!!

Το μισησα μονο και μονο επειδη τολμουσε να εχει υψηλοτερη βαθμολογια απο τα τοτε αγαπημενα μου παιχνιδια (δε θυμαμαι ποια). Επισης με αγχωσε η αναφορα οτι εχει 65535 πιστες.

Φυσικα και ειναι απο τα πιο νοσταλγικα μου τευχη, με αυθεντικο αρωμα εποχης. Χιλια ευχαριστω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Chronoquest II! Από τα καλύτερα παιχνίδια!

Πολύ προχώ για την εποχή, το screenshot με τη γυμνόστηθη κοπέλα!

Να'σαι καλά billy!
 
DINO είπε:
Chronoquest II! Από τα καλύτερα παιχνίδια!Πολύ προχώ για την εποχή, το screenshot με τη γυμνόστηθη κοπέλα!
Χαχα !! Ναί, έτσι είναι...

Kαι ακόμα πιό προχώ είναι ότι έδειξαν την επίμαχη σκηνή και στο Computer Show, όπου είδαμε και το animation του... γδυσίματος !! :D (κάτι αντίστοιχο είχαν δείξει και απο Larry 3)
 
Aπο τα αγαπημενα μου τευχη για 3 λογους,το Captive Που θαυμαζα αυτα που διαβαζα για το "βαθος" του παιχνιδιου κανοντας Αααα :eek: και ηξερα οτι δεν προκεται να το χαρω στον 6128, 2ο το Αrcade της δεκαετιας Final Fight αυτο το φχαριστηθηκα και 3ον και σπουδαιοτερο Virtual Reality!!!!!!!!!!!!!! !!!! !!!

Πολυ μου αρεσε αυτο το στησιμο του εξωφυλλου απο το πιξελ,απο τις καλυτερες εποχες του.
 
Το Βιρτουάλιτυ θυμάμαι πως είχε αναφερθεί στην στήλη Εδώ Λονδίνο γύρω στο καλοκαίρι του 89 και μου είχε κάνει εντύπωση, παρόλο που το είχα δει παλιότερα σε πρώιμο στάδιο, στα Απίστευτα κι όμως Αληθινά. Σ' εκείνο το επεισόδιο έλεγε πως με αυτά θα εκπαιδεύονταν οι αστροναύτες της ΝΑΣΑ.

Δεν περίμενα να τα δούμε ποτέ τα μηχανήματα που είχε αυτό το τεύχος στην Ελλάδα, αλλά μετά από λίγα χρόνια έφεραν το παιχνίδι με το αεροπλάνο σ' εκείνο το μεγάλο ουφάδικο κοντά στην Κάνιγγος.

Με λίγο ψάξιμο στο Ιντερνέτ βρήκα πως το παιχνίδι λεγόταν VTOL και η motherboard του μηχανήματος ήταν μια Amiga 3000.
 
Ειχε και το Βιλλατζ Σεντερ στο Μαρουσι, καθως και σε εκθεσεις-γιορτες :)
 
Ενδιαφέρον τεύχος. Μόλις το διάβασα. Ευχαριστώ παιδιά!!!
 
Πίσω
Μπλουζα