Pixel 076 - Απρίλιος 1991

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Σκανάρισμα: billy

Αριθμός σελίδων: 120

Μέγεθος Αρχείου: 34,7 ΜΒ

 
Ωραίο! Σιγά - σιγά συμπληρώνονται όλα τα pixel
 
μπράβο ρε παιδιά! εκπληκτική δουλειά!
 
Eυχαριστώ για τα καλά σας λόγια !! :)

...πάμε τώρα για το κατεβατό:

- Στα previews βλέπουμε "δυνατούς" επερχόμενους τίτλους όπως Super Monaco G.P., Pro Tennis Tour 2, Zarathrusta, Hard Drivin' 2, κ.α.

- Απο ειδησούλες έχουμε πολλές και ενδιαφέρουσες, όπως εκείνη για μία μελλοντική γενιά παιχνιδιών, που θα μπορούν να "μοιράζονται" δεδομένα. Την ιδέα είχε ρίξει στο τραπέζι η Bullfrog, αλλά δεν μάθαμε τι έγινε και δεν προχώρησε το πρότζεκτ αυτό. Πάντως υπήρχε ήδη το φαινόμενο σε διάφορα παιχνίδια της εποχής (κυρίως RPGs), να μπορούν να φορτώνουν το ένα τα saves του άλλου.

Ιn other news, επίκειται η κυκλοφορία του Life & Death 2 - μόνο που αυτή τη φορά θα χρειαστεί να κατακρεουργήσετε κάνετε λεπτές εγχειρήσεις σε εγκεφάλους. Οπως γράφει και η είδηση, το παιχνίδι ενδύκνειται *και* για ζόμπι.

Επίσης υπάρχουν νέα περί CDTV software (όπου θα διαβάσετε μεταξύ άλλων και για το Case of the Cautious Condor), ενώ έχουμε και σούπερ-είδηση για την ανανεωμένη έκδοση του κλασσικού και αγαπημένου Elite.

- Ειδικό θέμα με τις επιλογές των συντακτών του Pixel (του αντιπροσωπευτικότερου περιοδικού για home-micros στην Ελλάδα), για τα καλύτερα games-και-όχι-μόνο, στην Ευρώπη του '90.

- Στα reviews τωρα, έχουμε το Challenge of the Gobots (θα θυμάστε την σειρά απο τα δορυφορικά κανάλια), όπου παίρνετε τον ρόλο του Leader-1 σε μία προσπάθεια να σώσετε τους φίλους σας.

Επίσης παρουσιάζεται το Toyota Celica GT Rally, ένα racing game που προσπαθεί να δώσει έναν αέρα ρεαλισμού στην εξομοίωση του αυτοκινήτου, καθώς και το Team Yankee, ένα tank simulator με σενάριο παρμένο απο το ομώνυμο βιβλίο (με θέμα που θα έκανε περήφανο και τον ίδιο τον Τομ Κλάνσυ). Το παιχνίδι είναι πάντως αρκετά καλό - αν και προσωπικά είχα περισσότερη αδυναμία στο M1 Tank Platoon.

- Αdventure review, και παρουσίαση του The Secret of Monkey Island απο τον μαίτρ Ανδρέα. Πραγματικά απο που να πρωτοαρχίσει κανείς με αυτό το παιχνίδι. Ενα 100% hit του είδους απο την Lucasfilm games, με φοβερό χιούμορ και γρίφους απο τον Ron Gilbert & την ομάδα του. Ενα παιχνίδι που αγαπήθηκε με πάθος και στην Ελλάδα. Υπάρχει άραγε κανείς λάτρης των adventures που *δεν* ασχολήθηκε μαζί του;

- Σε ένα αρκετά ενδιαφέρον θέμα, παρουσιάζονται τα στάδια της δημιουργίας ενός computer game - και στην συγκεκριμένη περίπτωση, του εθιστικότατου Night Shift, ενώ σε ένα εξίσου ενδιαφέρον άρθρο πoυ ακολουθεί, ο Αντρέας μας δίνει πολύτιμες συμβουλές για να μπορέσουμε να δημιουργήσουμε το δικό μας adventure.

- Στο Play the game του μήνα, ο Theo Develegas κάνει "φύλλο και φτερό" το πολύ καλό Midnight Resistance. Eνα άρθρο που πρέπει οπωσδήποτε να διαβάσουν όσοι είχαν άχτι να τελειώσουν το παιχνίδι αυτό.

- Υπάρχουν βέβαια και παρουσιάσεις pc games, με εκείνη του Prohibition να ξεχωρίζει για δύο λόγους: Πρώτον διότι θα σας φέρει στο νού το αρχικό review σε παλιότερο τεύχος του Pixel, και δεύτερον διότι θα σας κάνει να ξεράσετε μόλις δείτε τις εικόνες με τα απαράδεκτα χρώματα της CGA.

- Προς μεγάλη ικανοποίηση των απανταχού segaκηδων, παρουσιάζεται το Thunder Force AC στην στήλη των arcades, ενώ στα console reviews έχουμε και ένα ακόμα παιχνίδι της κλασσικής σειράς Bomberman. Στο δε video review, την "παράσταση" κλέβει ο Ιντιάνα Τζόουνς και η τελευταία σταυροφορία !!

- SPECIAL REVIEW: TURRICAN 2

Ενα παιχνίδι-κόσμημα για κάθε Amiga user (και όχι μόνο), που καταφέρνει να ξεπεράσει ακόμα και τα πολύ υψηλά στάνταρντς του προκατόχου του, και που φυσικά "στέκεται" άνετα σαν σύνολο ακόμα και σήμερα. Την παρουσίασή αναλαμβάνει ο Γιωργάκης, ο οποίος με το γνωστό στυλ που τον διακρίνει πλέκει το "στόρυ" βάζοντας μέσα και κάποια ονόματα της φαντασίας του - π.χ. βαφτίζοντας τον κεντρικό ήρωα "Αnton Geo" (προφανώς απο το δικό του όνομα και του Λεκό).

To Turrican 2 έχει υπέροχο gameplay (με ορισμένα "δανεικά" στοιχεία), φανταστική μουσική, μπόλικα όπλα και κρυφά bonuses, χαώδεις "πίστες" για εξερεύνηση... πραγματικά θαυμάσιο απο όλες τις απόψεις. Ισως απο τα παιχνίδια που όποιος δεν έχει παίξει έστω μία φορά στη ζωή του, θα πρέπει να θεωρηθεί ότι έχει διαπράξει έγκλημα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μπράβο Βασίλη!
 
Thanks Σπύρο !!

Ηδη "γιορτάζω" το τεύχος αυτό, παίζοντας για εκατομμυριοστή φορά Turrican 2 !! :headbangdude:
 
Τι εποχες... μου ρθε να δακρυσω...

μαλιστα στο αρθρο για την κατασκευη του adventure, υπαρχει μια φωτογραφια με ιπποτη και πριγκηπισσα... ειχα φαγωθει να μαθω τι και απο που ηταν... μολις προσφατα εμαθα (και αποτελεσε το προηγουμενο μου avatar)

Παντως και μονο το οτι παρουσιαζε το θρυλικο MI καθιστα το τευχος συλλεκτικο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπραβο billy. Εξαιρετικη δουλεια :thumbup:
 
Ευχαριστούμε πολύ! :)

Συνήθως, τα σκαναρίσματα του billy, μου δίνουν ώθηση να προσφέρω και εγώ τον οβολό μου...

Ίδωμεν!
 
dino αναμένουμε φίλε!
 
Captain Kal είπε:
Κατάλαβα τι έχει να γίνει!!!!!
Ε, μα τι να κάνω...

Σαν παιδί και εγώ, πρέπει που και που να παίζω για να ξεσκάω. :D

bspus είπε:
Μπραβο billy. Εξαιρετικη δουλεια :thumbup:
Ευχαριστώ bspus, να 'σαι καλά !! :)

DINO είπε:
Ευχαριστούμε πολύ! :)
Συνήθως, τα σκαναρίσματα του billy, μου δίνουν ώθηση να προσφέρω και εγώ τον οβολό μου...

Ίδωμεν!
Χαχαχα !!

Αγαπητέ Dino, xαίρομαι ιδιαίτερα κάθε φορά που "ωθώ" τον κόσμο στο (θέαρεστο) έργο του σκαναρίσματος... :D (αυτός ήταν ο σκοπός μου απο την αρχή του project άλλωστε).

Εύχομαι καλή δουλειά !! :)

Μία επιπλέον σημείωση για όλους όσους θέλουν να προσφέρουν, σκανάροντας Pixel:

Mην ξεχνάτε όταν ξεκινήσετε να σκανάρετε κάποιο τεύχος να δηλώνετε καλού-κακού ποιό είναι, ώστε να μην τύχει και το ξεκινήσει ταυτόχρονα και κάποιος άλλος. ;)
 
Εξαιρετική δουλειά και εξαιρετικός σχολιασμός να σημειώσω!!

Ευχαριστούμε!!
 
Χαίρομαι ιδιαιτέρως !!

Να 'στε καλά. :)
 
Να 'σαι καλά ρε billy,σε ευχαριστούμε πολύ !!!!
 
Χαίρομαι ιδιαιτέρως !!

Ευχαριστώ με τη σειρά μου για τα σχόλια. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα