Pixel 084 - Ιανουάριος 1992

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.286
Σκανάρισμα: Pooky (απο τεύχος του bspus)

Αριθμός σελίδων: 132

Μέγεθος Αρχείου: 48.3 ΜΒ

 
Ιστορικό τεύχος !!

Ο "μακροβιότερος" αρχισυντάκτης του Pixel o Xρήστος Κυριακός φεύγει για τη θητεία του στο ναυτικό - αφού πρώτα όμως λύσει ένα τελευταίο adventure (και τι adventure !!) παρέα με τον "μαίτρ" Αντρέα.

Τα "ηνία" αναλαμβάνει πλέον ο γνωστός και μη εξαιρετέος Λεκό, αν και όχι για μεγάλο διάστημα, μιά και η ώρα της δικιάς του θητείας πλησιάζει. Το παλιό συντακτικό team του Pixel, αρχίζει σιγά-σιγά να διαλύεται...

Απο ύλη το τεύχος είναι πολύ πλούσιο: Eχουμε ένα αφιέρωμα στα παραδοσιακά επιτραπέζια RPGs, το special review του Utopia (πολύ καλό strategy της Gremlin), και ακολουθούν reviews μεταξύ των οποίων είναι και κάποιοι "αμφιλεγόμενοι" τίτλοι: το Tip Off της Αncο (το TV Sports Basketball παραμένει ο "βασιλιάς" του είδους στην Amiga) και το Pit Fighter, ένα fighting game που προσωπικά ποτέ δεν συμπάθησα...

Για άλλη μία φορά συγχαρητήρια στον άνθρωπο-αστραπή που ακούει στο όνομα pooky, και φυσικά στον bspus. :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω μείνει με το στόμα ανοικτό,με τον δαιμονιώδη ρυθμό που σκανάρει ο pooky πλέον !!!

Mαζί με τον bspus συνέθεσαν ένα ντουέτο μεγάλης προσφοράς !

My utmost respect guys,once again !!!
 
Pooky, αν χρειαστείς βιταμίνες κάποια στιγμή, με χαρά στις κερνάμε!!! :D

Keep on scanning!!!

Σας ευχαριστούμε πολύ, παιδιά!!!
 
Παιδιά ευχαριστώ πολύ, καμία προσφορά στο GRM δεν είναι αρκετή.

Αύριο ξεκινάω να σκανάρω νέο τεύχος. Πήρα το κολάι στα τεύχη με "ράχη" για το λόγο αυτό ήθελα να ξεκινήσω με δύσκολα τεύχη παρά με τα κλασσικά με τους συνδετήρες. Πραγματικά είχα ακούσει πόσο δύσκολο ήταν το σκανάρισμα τέτοιων τευχών, αλλά κανείς δεν θα καταλάβει το βαθμό δυσκολίας αν δεν το επιχειρήσει μόνος του.

Να αναφερθώ στο τεύχος νούμερο 84, μια και αποτελεί ένα από τα σημαδιακά τεύχη περιοδικών πληροφορικής για μένα.

Με τεράστια έκπληξη είχα δει τότε, αρχές του 1992, ότι το "cover story" του αναφερόταν σε μια από τις μεγάλες μου αγάπες. Τα παιχνίδια "ρόλων" που παίζονταν χωρίς τη χρήση υπολογιστή, με πραγματικούς παίκτες, ξενύχτια, άπειρα λίτρα μπύρα, Dungeon Master, ενίοτε μπόλικη καφρίλα (από τη μεριά των παιχτών) και όλα τα σχετικά. Τα παιχνίδια ρόλων τα είχα ξεκινήσει από τότε που τελείωσα το σχολείο και συνεχίζω μέχρι σήμερα, και είμαι σίγουρος ότι θα συνεχίσω μέχρι το τέλος της ζωής μου.

Τα παιχνίδια ρόλων έχουν την αίγλη ενός άλλου κόσμου, διαφορετικού από αυτόν που ξέρουμε και αισθανόμαστε. Έχουν την ικανότητα να εξιτάρουν τη φαντασία σε μεγάλο βαθμό, ενώ παράλληλα βοηθούν στο να αναπτύξουν οι παίχτες δημιουργική σκέψη, βρίσκοντας διάφορους τρόπους να ξεπεράσουν τα προβλήματα που συναντούν στη διάρκεια της περιπέτειας.

Θέλουν, όμως, άπειρο χρόνο από την πλευρά των παιχτών και για αυτό το λόγο οι περισσότεροι τα εγκαταλείπουν με το πέρασμα των χρόνων και την αύξηση των υποχρεώσεων.

Όπως και να έχει, είναι υπέροχη μια βόλτα στα plains των Forgotten Realms όποια εποχή του χρόνου και να διαλέξει κανείς, χωρίς καν να παίζει, ακόμα και με τη χρήση της φαντασίας του.

Και ξέρεις ότι είσαι καμένος από χέρι και δεν υπάρχει ελπίδα, όταν στη πραγματική σου ζωή, ενώ είσαι νευριασμένος σκέφτεσαι: "Cast Calm Spell on self".....................
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
/me casts "Bless" spell on Pooky.

Πάλι μας έφτιαξες την μέρα βρε! :)

(και μην έρθει κανένας DnD purist να μου πει ότι το Bless είναι για άλλη δουλειά, θα τα χαλάσουμε)
 
Καλα, οταν διαβασα αυτο το τευχος ηταν πραγματικη αποκαλυψη για μενα... ενιωσα οτι ανακαλυψα τον κοσμο μου και ετρεχα μανιωδως να ασχοληθω.

Τελικα πρωτοεπαιξα μετα απο 6 χρονια :Ρ
 
Μπράβο παιδιά. Πολύ καλή ποιότητα! Τέλειο τεύχος! Στη σελ. 14 "Computer επωλήθη ως... αντίκα" Πρωτάκουστο! Και που είσαι ακόμα...!
 
Τα λόγια είναι περιττά ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στα παιδιά για την μοναδική δουλειά τους!!!!
 
ευχαριστώ παιδιά...δώρα για το ανανεωμένο μου πισι είναι αυτά :)
 
Aυτό το τευχος είναι το μόνο που μου έχει απομείνει ,είχα σκανάρει μάλιστα τις πρώτες σελίδες ,αλλά ο χρόνος μου είναι περιορισμένος και είναι όντως πολύ δύσκολο.Μπράβο στον Pooky ,όχι μόνο για την φοβερή ποιότητα και την ταχύτητα του ,αλλά και γιατί...με έβγαλε από τον κόπο! :D :D:D
 
Πίσω
Μπλουζα