Pixel Soccer

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Eνα ποδοσφαιρακι απο τα παλια ,καποιοι θα το εκτιμησουν δεοντως.




Pixel Soccer - Kickstarter Video


Pixel Soccer
 
Ποιο αργο απο την καθυστερηση το βλεπω μακαρι να μην ειναι ετσι η τελικη εκδοση αν κυκλοφορησει τελικα αλλα χλωμο το βλεπω.
 
Αργο να θυμιζει το Match Day που ηταν σαν να βλεπεις Slow Mo ,lol.
 
Eλπίζω να φτάσει το στόχο, αλλα πολλά λεφτά μου φαίνονται. Τέλοσπάντων, στο trailer είναι όντως αργό, αλλά θυμίζει τόσο πολύ sensible και γουστάρω ! Τα γραφικά του δείχνουν τέλεια, τα παικτάκια είναι όλα τα λεφτά, με λεπτομέρειες που δεν είχαμε στο sensi, μεγαλύτεροι παίκτες σε μέγεθος, ωραία φαλτσάκια, μπόλικο editing...Μακάρι, δείχνει να είναι στο σωστό δρόμο και με έχει ψήσει να το δοκιμάσω.
 
Μου φαίνεται πολύ κάτω του μετρίου, πέραν των γραφικών που όντως είναι ό,τι πρέπει για αυτό που θέλει να δείξει. Είναι τρομακτικά δύσκολο να φτιάξεις καλό παιχνίδι ποδοσφαίρου και δεν είναι τυχαίο που η συντριπτική πλειοψηφία των παιχνιδιών του είδους στα home computers δεν αντέχονταν.
 
Λόγω της φύσης του παιχνιδιού, νομίζω πρώτα θα πρέπει να το παίξουμε και να κρίνουμε το gameplay, για να βγεί ένα πρώτο συμπέρασμα. Αναφέρουν διάφορα implementations και προσθήκες στο kickstarter page, που σίγουρα θα αλλάξουν την εικόνα ενός pre-alpha trailer που είδαμε.
 
Εννοείται. Απλά επειδή έχω δουλέψει σε παιχνίδι ποδοσφαίρου, μπορώ να σου πω τα προβλήματα που βλέπω από την αρχή και δύσκολα θα διορθωθούν χωρίς ριζικό επανασχεδιασμό.

-Η κάμερα δεν κεντράρει στην μπάλα, κλασσικό λάθος που έκαναν πάρα πολλά παιχνίδια με αυτή την απεικόνιση και οδηγεί στο ελαφρώς σπαστό scrolling.

-Δεν υπάρχει εξισορρόπηση της διαγώνιας κίνησης με αυτήν της κάθετης/παράλληλης

-Τα physics της μπάλας θέλουν πάρα πολλή δουλειά ακόμα, η συμπεριφορά της θυμίζει περισσότερο μπαλάκι γκολφ παρά μπάλα ποδοσφαίρου

Διακρίνω κι άλλα μικρολαθάκια αλλά αυτά μπορεί να διορθωθούν.
 
To έμπειρο μάτι διακρίνει περισσότερα πράγματα προφανώς. Εγώ ούτε που θα είχα υποψιαστεί κάτι απο όλα αυτά που ανέφερες, ξαναείδα το βίντεο και πάλι με δυσκολία τα εντοπίζω. Έχουν καιρό πάντως να το δουλέψουν ακόμη. Για να δούμε, θα το περιμένω και ίσως το back-άρω, πράγμα που δεν έχω κάνει ποτέ μέχρι στιγμής.

BTW, σε ποιο ποδοσφαιράκι δούλεψες ;
 
Other_Reality είπε:
BTW, σε ποιο ποδοσφαιράκι δούλεψες ;
Το Kick Off 2002 της ANCO, καθώς και τα Kick Off 2004 & Ultimate Player Manager που δυστυχώς εγκαταλείφθηκαν όταν πέθανε ο ιδιοκτήτης.
 
Το είχα παίξει το ΚΟ 2002, ήταν σε ένα PC Master ένθετο, κάπου το έχω ακόμη. Ήταν να βγεί και η συνέχεια, το throw in αν δεν κάνω λάθος ; Δεν ήξερα τίποτα για τα άλλα δύο που ανέφερες, και κρίμα φυσικά για τον χαμό του ιδιοκτήτη της εταιρείας.
 
Other_Reality είπε:
Ήταν να βγεί και η συνέχεια, το throw in αν δεν κάνω λάθος ;
Throw in

και

Active Soccer = (Throw In 2nd Half )


για το οποιο εχει γινει αναφορα κι εδω



http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?25977-Active-Soccer-%CD%DD%EF-retro-style-%F0%E1%E9%F7%ED%DF%E4%E9-%F0%EF%E4%EF%F3%F6%E1%DF%F1%EF%F5!http://retromaniax.gr/showthread.ph...D%DF%E4%E9-%F0%EF%E4%EF%F3%F6%E1%DF%F1%EF%F5!


 
Όντως sensible-φέρνει. Εξ'αλλου το παραδέχονται πως ένα από τα παιχνίδια που εμπνεύστηκαν ήταν το sensible soccer. Πάντως 25.000 λίρες να μαζευτούν σε τόσες λίγες ημέρες για αυτό το παιχνίδι, πολύ χλωμό έως παράλογο μου φένεται. Σιγά τον πολυέλαιο που θέλουν να μαζέψουν τόσα λεφτά.
 
Τα Throw In και Active Soccer του Gianluca Troiano (3x παγκόσμιος πρωταθλητής Kick Off 2) δεν σχετίζονται με την ANCO και το Kick Off. Η συνέχεια που ήταν να βγει ήταν τα δύο παιχνίδια που ανέφερα. Μάλιστα, ο Gianluca αυτό τον καιρό ετοιμάζει το Active Soccer 2 που θα έχει και στοιχεία manager και σε αντίθεση με το πρώτο μέρος θα κυκλοφορήσει και για Windows.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα