Platoon (1986)

Εμένα μου άρεσε η αντίθεση, η κόντρα ανάμεσα στους αξιωματικούς, τον κακιασμένο Barnes (Tom Berenger) και τον 'φευγάτο' Elias (Wilhem Dafoe). Φοβερή η σκηνή της αναμέτρησης μεταξύ των δυο ανδρών.
 
Και εμένα αυτό μου άρεσε. Ερωτευτηκα τον Γουίλεμ Νταφόε και η σκηνη του θανατου του με τραυμάτισε ως έφηβη, έκλαιγα με λυγμούς διότι ηθελα να την γλιτώσει, να γυρίσει πίσω και να καπνίζει ήρεμος τα αγαπημένα του χορταρικά. Απο τους αγαπημένους μου κινηματογραφικούς ήρωες. (και σαν ολους τους ήρωες που μου αρέσουν δεν την βγάζει!). Στην αιώνια πάλη μεταξύ του καλού με το κακό νικάει το κακό! Εγώ γενικά έχω και μια συμπάθεια στους κακούς αλλά τον Τομ Μπέρενζτερ δεν τον δικαιολογεί τίποτα.
 
το βρισκω παραξενο να ερωτευτεις τον Γοιλεμ Νταφοε.ωραιος ηθοποιος αλλα δεν τον βρισκω ωραιο αντρα

εκτος και αν καταλαβα λαθος οποτε συγνωμη Domenica

η αγαπημενη μου ταινια απο τις πολεμικες
 
Κατά τη γνώμη μου ο Γουίλεμ Νταφόε ειναι πολύ ωραίος άντρας! Λιγο υπερβολικά γραμμωμένος ισως, αλλά κατα τα άλλα κούκλος. Βεβαια εμένα μου αρέσουν και οι φάτσες που εχουν ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά και ειναι κάπως ᾽τσαλακωμένες᾽. Και αυτός ειναι απο τους καλύτερους ρολους του και φοβερός χαρακτήρας μεγάλο ταλέντο το να καταφέρνεις να ζεις καλά ακόμα και σε τέτοιες συνθήκες. Μετά τον Κριστοφερ Γουοκεν στον 'Ελαφοκυνηγό᾽ ο δεύτερος καλύτερος χαρακτήρας αρσενικού που πήγε στο Βιετνάμ. Ακολουθεί ο Μάρτιν Σιν στο Ἀποκάλυψη τώρα.
 
βρε Ντομένικα, απο εκεί περνάει σε ένα μικρό ρολάκι και ο ωραιός Τζόνι Ντεπ, στην παρθενική , κινηματογραφική του εμφάνιση, εσύ τον Νταφόε πρόσεξες;
 
συμφωνω οτι ηταν η καλυτερη ερμηνεια του Νταφοε για μενα και δεν μαρεσε το τελος του

μου ρχοταν να κανω οτι και ο Τσαρλι Σιν στο ελικοπτερο
 
Τον Τζονι Ντεπ ομολογώ πως δεν τον πολυθυμάμαι ένα πέρασμα κάνει και ειναι πολύ νέος! Το τέλος ειναι οντως πολύ σκληρό... Νομιζω η καλύτερη ταινία του Ολιβερ Στοουν μετά το γύρισε σε πολύ κύρηγμα και αν και πάντα βλέπονται καμμια ταινια του δεν ξεπέρασε το Πλατούν.
 
με είχε ρωτήσει ένας συστρατιώτης πώς λέγεται η διμοιρία στα αγγλικά και μου είπε, την λέξη την ξέρεις ευτυχώς που υπηρέτησα σε καιρό ειρήνης! στον πόλεμο ότι χειρότερο για τον στρατιώτη!
 
Βλέποντας ξανά χθες την ταινία και θέλοντας να μάθω τις απόψεις του σκηνοθέτη ο οποίος έζησε ως στρατιώτης τον πόλεμο στο Βιετνάμ, παρακολούθησα μια συνέντευξη στην οποία ανέφερε ότι ένα ποσοστό απωλειών 15 – 20% του αμερικανικού στρατού οφείλονταν σε φίλια πυρά. Τις απώλειες αυτές τις ανέφερε ως αποτέλεσμα της σύγχυσης και του χάους που επικρατούσε στις μάχες στη ζούγκλα, αλλά και προφανώς της αδυναμίας αναγνώρισης του εχθρού σε αυτήν την κατάσταση. Τρομακτικό ποσοστό αν το σκεφθεί κανείς.

Από την άλλη, το αποτύπωσε ιδιαίτερα ρεαλιστικά σε σκηνές στην ταινία.
 
Πίσω
Μπλουζα