"Playback" (1988/ET1)

paulochelao24

Retro Member
Joined
16 Οκτ 2014
Μηνύματα
2.356
Αντιδράσεις
3.625
Ένα τηλεπαιχνίδι του 1988 με 89 ήταν το "Playback" με θέμα το ελληνικό τραγούδι και παρουσιαστή τον Σταμάτη Κραουνάκη με συμπαρουσιάστρια την ηθοποιό Γιάνκα Αβαγιανού (η οποία στα τελευταία επεισόδια αντικαταστάθηκε από την Τάνια Καψάλη).Σε κάθε επεισόδιο διαγωνιζόμενοι ήταν δύο παίχτες (νομίζω 2 ήταν δεν πιστεύω να ήταν παραπάνω) και καλεσμένος ένας τραγουδιστής/τρια.
Βίσση/Καρβέλας, Αλέξια, Κωνσταντίνα, Βόσσου/Μικρούτσικος, Στανίση,Χαρά Αργυροπούλου,ήταν μερικοί απ' τους καλλιτέχνες που φιλοξενήθηκαν στην συγκεκριμένη εκπομπή-τηλεπαιχνίδι.
Η διαδικασία του τελικού για να βγει ο νικητής της κάθε εκπομπής,ήταν να ερμηνεύσουν οι παίκτες ένα τραγούδι της αρεσκείας τους σε ...playback και όποιος ήταν πιο πειστικός σε κινήσεις κτλ κέρδιζε.Δεν θυμάμαι καλά τι δώρα κέρδιζαν (ίσως κάποιο στερεοφωνικό ο μεγάλος νικητής και ένα walkman ο ηττημένος θα σας γελάσω).
Επίσης,δεν θυμάμαι καλά τι ερωτήσεις γίνονταν στους παίκτες κατά την διάρκεια του παιχνιδιού αλλά προφανώς θα είχαν να κάνουν με τον καλλιτέχνη που φιλοξενούνταν σε κάθε εκπομπή. Σίγουρα είχε κάποιες ερωτήσεις που με την διαδικασία παντομίμας (εκεί συμμετείχε ο ηθοποιός Γιώργος Νινιός με μια άλλη κοπέλα που δε μου έρχεται στο νου) οι παίκτες έπρεπε να βρουν ποιο κομμάτι περιγράφονταν.
Εκείνο που μου έχει μείνει στην μνήμη καθαρά,είναι στο επεισόδιο που ήταν καλεσμένος ο Ανδρέας Μικρούτσικος με την Βόσσου. Προς το τέλος ρωτάει ο Κραουνάκης έναν παίχτη "ποιο τραγούδι θα κάνεις playback;" πετάγεται ο Μικρούτσικος και του λέει "έτσι και δεν πεις τραγούδι μου θα σε πλακώσω στο ξύλο",ο παίκτης λίγο τα έχασε απ' το τρακ, είπε το "Μισό μισό" του Κορκολή αλλά δεν του βγήκε.
Εσείς το θυμάστε αυτό το τηλεπαιχνίδι;
 
Επιτέλους κάποιος θυμήθηκε το Playback! Το έβλεπα σχεδόν φανατικά (όπως και τις περισσότερες μουσικές εκπομπές της τηλεόρασης) κι όσο μου το επέτρεπε το πρόγραμμα της ημέρας. Έπαιζε Σάββατο απόγευμα γύρω στις 7.00 νομίζω. Τη Γιάνκα Αβαγιανού δεν τη θυμάμαι να πω την αλήθεια, όλες μου οι αναμνήσεις είναι με την Καψάλη ως συμπαρουσιάστρια που με τον Κραουνάκη δίπλα οπτικά έφτιαχναν το 10 :p .
Επίσης θυμάμαι την παντομίμα αλλά όχι ότι ο ηθοποιός ήταν ο Νινιός.
Μου φαινόταν σχετικά εύκολο παιγνίδι γιατί τα τραγούδια που καλούνταν να κάνουν playback οι διαγωνιζόμενοι ή αυτά που έπρεπε να συμπληρώσουν τον στίχο ήταν τα περισσότερα σύγχρονα και τα γνώριζα γιατί άκουγα πολύ ραδιόφωνο και είχα μυαλό σφουγγάρι λόγω ηλικίας. Για κάποιον μεγαλύτερο που ίσως δεν θυμόταν τους στίχους όλους σίγουρα θα υπήρχε ένας βαθμός δυσκολίας.
Ευχαριστούμε @paulochelao24 για το thread!
 
Ευχαριστώ και εγώ Bajar που σου θύμισα αυτό το παιχνίδι. Βέβαια εκεί που δεν είμαι σίγουρος είναι αν ήταν καλεσμένος ο Καρβέλας με την Βίσση (που τώρα που το σκέπτομαι νομίζω πως όχι δεν ήταν καλεσμένοι στο συγκεκριμένο παιχνίδι ίσως το μπέρδεψα με το "εσείς τι λέτε" με τον Ρηγόπουλο που είχαν εμφανιστεί εκεί).Σε δομή ήταν ίδιο με το "καρέ καρέ" που παίχτηκε ένα χρόνο πιο μετά από την ΕΤ1 με τον Δαλιανίδη,μιας και ήταν ίδια παραγωγή της Σαιτα ΕΠΕ του Πιλάβιου.

Μου έκανε επίσης εντύπωση που ο Κραουνάκης ρωτούσε κάθε παίκτη στην αρχή του παιχνιδιού: "ακούς ελληνικό τραγούδι;έχεις δισκοθήκη;".Ακόμη δύο παίχτες σε μια εκπομπή που έτυχε να θέλουν να πουν το ίδιο τραγούδι και τελικά το έκαναν ντουέτο άσχετοι μεταξύ τους,νομίζω ένα της Αλέξιας και Χαριτοδιπλωμένου.
 
Πίσω
Μπλουζα