Playmobil Circus [3510]

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.878
Αντιδράσεις
3.847
Ειχα πανω απο 25 χρονια να πιασω playmobil στα χερια μου και ηρθε η ωρα με ενα αγαπημενο απο τα λιγα που θυμαμαι να ειχα στην κατοχη μου.


Οι φωτογραφιες απο το συγκεκριμενο μεχρι προσφατα ηταν σπανιες!Ηρθε στο κουτι του με ολα τα τσιτσιμπλικια και bonus ενα μινι καταλογο.



Θυμαμαι χαρακτηριστικα την καμπανα τις ταμπελες με τις αφισσες την σκαλα και την σανιδα στην μεση που ειχε διαφορετικο χρωμα.



Το'στησα και το παρουσιαζω!
:D

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Aardvark πολύ ωραίο το τσίρκο. Πουλιόνταν μήπως ξεχωριστά και άλλα ζώα με κλουβιά?
 
Ουάου .... σούπερ. Φώναξα και τα παιδιά και το κοιτάμε όλοι μαζί. Ευχαρίστως σου δανείζουμε το trailer με τις τίγρεις και τον θηριοδαμαστή, τους δύο κλόουν και το μαϊμουδάκι με τα μουσικά όργανα πάνω στην εξέδρα που πατάς τα κουμπάκια και παίζει μουσική ή ακούγονται χειροκροτήματα. (Θα παίρναμε και το Circus Ring αλλά έχουμε αρχίσει τη σειρά του Harry Potter από τη Lego)
 
Παιδια αυτο ειναι το original που ειχα απο το '78 kai eixe bgei to '78,τα καινουργια εχουν τεραστιες διαφορες,μπλιαχ.


Caprice δεχομαι την προταση σου,εντωμεταξυ στο τσακ ημουν να προσγειωσω τον Φοινικα απο τους G-Force στην πιστα του Τσιρκου για την φωτογραφηση,lol,το κρατησα για αλλο θρεντ.
:D


 
Aardvark πολυ ομορφο το τσιρκο με τα playmobil!!!!!δεν ηξερα οτι υπηρχε..ευχαριστουμε πολυ και για τις φωτογραφιες :)
 
Congratulations!

Ελπίζω να μην πετάξεις το κουτί...
 
Eίναι τέλειο,πολύ σπάνιο!Υπήρχε και σε κόκκινο,με τον ίδιο κωδικό,αλλά μάλλον είναι μεταγενέστερο!Και επίσης,δεν είναι ελληνικής κυκλοφορίας γιατί λογικά έπρεπε να είχε βγει από τη LYRA!
 
Τρελλά respects Aard. Εγώ το μόνο που έχω κρατήσει από αυτό το σετ είναι αυτό που φοράνε τα άλογα στο κεφάλι :( . A και το είχα σε κόκκινο
 
Χμ.... Τώρα μπερδεύτηκα! Ειμαι 100% σίγουρη οτι είχα άλογα (αφού έχω και τα "μπαρμπαδέλια" που τα έβαζες στο κεφάλι τους) αλλά θυμάμαι τις κερκίδες κόκκινες!

Ή υπήρξε καμιά άλλη έκδοση ή εγώ κάτι μπερδεύω :p (μάλλον το 2ο)
 
thebest20 είπε:
Eίναι τέλειο,πολύ σπάνιο!Υπήρχε και σε κόκκινο,με τον ίδιο κωδικό,αλλά μάλλον είναι μεταγενέστερο!Και επίσης,δεν είναι ελληνικής κυκλοφορίας γιατί λογικά έπρεπε να είχε βγει από τη LYRA!
Δεν είχαν βγει τόσο μεγάλα playsets από την Lyra.
 
dr_slump είπε:
Δεν είχαν βγει τόσο μεγάλα playsets από την Lyra.
Δηλαδή στην Ελλάδα έβγαιναν sets και από τη Geobra το 1978?Νόμιζα ότι μετά το 1989 έβγαιναν εδώ από Geobra!
 
Πολύ όμορφο και πρωτότυπο το τσίρκο!

Τώρα μου λύθηκε η απορία από πού έχω έναν κλόουν ξανθό με κωνικό καπέλλο και δύο κρίκους στα χέρια. Πρέπει να είναι από τα πρώτα που είχα πάρει αλλά πιθανόν τον είχα αγοράσει μόνο του γιατί δε θυμάμαι καθόλου να έχω κάτι άλλο από το τσίρκο.

Είναι το αγαπημένο μου κομμάτι!

Ευχαριστούμε για τις όμορφες φωτογραφίες!
 
Κατά τον Γερμανικό κατάλογο 1974-2006, τα Playmobil της LYRA ήταν συγκεκριμένα. Δεν αναφέρεται πουθενά τόσο μεγάλο playset, εκτός αν δεν είναι ολοκληρωμένη η βάση του βιβλίου.
 
παιδια σας ευχαριστω για το θεμα και μπραβο που το ανοιξατε .Απο πλειμομπιλ εχω μονο το τσιρκο το καινουργιο το οποιο μου το κανανε δωρο. Μετα αρχισε το καταναλωτικο οργιο και το γεμισα με ακροβατες κλοουν ζωα και ετσι εφτιαξα το προσωπικο .Μετα ομως οπως καταλαβαινεται τσιρκο χωρις κοινο δεν γινεται και ετσι αρχισα να ψαχνω θεατες ...το αποτελεσμα .....Το κοινο ηταν πειρατες ιπποτες καουμποιδες κλεφτες λωποδυτες και οτι αλλο μπορειτε να φανταστειτε......
 
Πολυ ωραιο. Το εχω το τσιρκο (το μπλε) και εγω ακομα και τωρα.

Πρεπει να μου λειπει το στρογγυλο στην μεση (το χωμα και καλα)
 
Aardvark είπε:

Το'στησα και το παρουσιαζω!
:D

attachment.php
Πολύ ωραίο το τσίρκο, αλλά δεν μπορείς να φανταστείς τι αναμνήσεις μου έφερε στο μυαλό το φυλλαδιάκι που δείχνει πως κουμπώνουν τα κομμάτια.....Με γύρισες πολύ πίσω φίλε..... ;) !
 
Αγαπητέ dr_slump σαφώς και η LYRA είχε βγάλει μεγάλα sets.το λέω με σιγουριά γιατί έχω καμιά δεκαριά απο αυτά.Μην βασίζεσε στα κομμάτια του καταλόγου της Fantasia πρώτον γιατι δεν είναι ο official και δεύτερον αν δεν κάνω λάθος σε εναν απο τους 3 καταλόγους αναφέρει ότι δεν περιλαμβάνει όλα τα σετ αλλα βασίζετε σε υλικό που έχουν συγκεντρώσει με τη βοήθεια διαφορων playmofriend
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πρώτο δώρο που θυμάμαι από παιδί μαζί με τον Atari2600. Μόλις είδα τις φωτό έλιωσα!
 
Πίσω
Μπλουζα