Playstation 2 R.I.P

Είτε το θέλουμε είτε όχι, το ps2 έγινε συνώνυμο του gaming.

Για ένα μεγάλο διάστημα απείχα από την κονσόλα, επειδή είχε γίνει η χαρά του casual gamer που αγόραζε την κονσόλα για να παίξει pro, ραλλάκια και αδιάφορα άλλα παιχνίδια αυτού του τύπου. (Φυσικά τα παιχνίδια αυτά τα αγόραζε πειρατικά...)

Έπρεπε να κυκλοφορήσουν παιχνίδια όπως το god of war για να παραδεχτώ πως αυτή η κονσόλα έχει να σου προσφέρει κάτι πέρα από τυχαία casual παιχνιδάκια.

Θυμάμαι πως για ένα διάστημα η κονσόλα είχε κατηγορηθεί επειδή εισήγαγε τον όρο fast food gaming εξαιτίας της σωρείας των shovelware που κυκλοφορούσαν τότε.
 
theoritikos είπε:
Είτε το θέλουμε είτε όχι, το ps2 έγινε συνώνυμο του gaming. Για ένα μεγάλο διάστημα απείχα από την κονσόλα, επειδή είχε γίνει η χαρά του casual gamer που αγόραζε την κονσόλα για να παίξει pro, ραλλάκια και αδιάφορα άλλα παιχνίδια αυτού του τύπου. (Φυσικά τα παιχνίδια αυτά τα αγόραζε πειρατικά...)

Έπρεπε να κυκλοφορήσουν παιχνίδια όπως το god of war για να παραδεχτώ πως αυτή η κονσόλα έχει να σου προσφέρει κάτι πέρα από τυχαία casual παιχνιδάκια.

Θυμάμαι πως για ένα διάστημα η κονσόλα είχε κατηγορηθεί επειδή εισήγαγε τον όρο fast food gaming εξαιτίας της σωρείας των shovelware που κυκλοφορούσαν τότε.
Κατι αντιστοιχο συνεβει με το Wii. Μονο που ειχε junky food gaming...
 
DarkSynbios είπε:
Κατι αντιστοιχο συνεβει με το Wii. Μονο που ειχε junky food gaming...
Μονο ενας ασχετος με το gaming θα μπορουσε να πει κατι τετοιο.
 
Επειδή αναφέρθηκε το Final Fantasy VIII, να πω οτι ήταν το πρώτο JRPG που έπαιξα και πραγματικά το λάτρεψα!

Τα FMVs ήταν out of this world...
 
Mιλαμε για πολυ σαβουρα στο ps2, δειτε το χειροτερο παιχνιδι ολων των εποχων σε ps2 το ανεπαναληπτο Gorilla Strike


Tι να πρωτογραψω για αυτο. Μου φαινεται θα κανω review να λιωσετε απο τα γελια.
 
Αυτο το καταλαβα πριν καποια χρονια με το πλει1 και δυο αργοτερα που τα ειχαμε τσιπαρει! ασε παιρναμε με το κιλο τα παιχνιδια και απο αυτα τα 100-200 παιζαμε μετα βιας τα 10-15 και η sony ειχε κακα παιχνιδια.Ξερω ενα ατομο που ειχε αγορασει το πλει 3 οταν προτοβγηκε μοναχα για τα pro και need for speed νομιζω? Ουτε θυμαμαι και ολοι στην δουλεια τον κραξανε,επιδη μου εδωσε 700 ευρο για το μηχανημα.Δεν λεω μεγια του με χαρα του αλλα ητανε νωρις ακομη για το μηχανημα.Εγω το αγορασα στα 300 οταν επεσε και δεν το πειραξα για να παιζει πειρατικα,αλλα για τον λογο που προαναφερα να μην αντιγραφω σαβουρα που δεν παιζω.Για τα god of war τωρα τα επαιξα ολα και τα εχω πλατιναρει στο 3 επιδη εχω και εγω μεγαλυ τρελα,φοωερα action hack and slash με φοβερο gameplay και φοβερα γραφικα.Το αγαπημενο μου ητανε το 1-2.Απλα το τελος στο τριτο παιχνιδι το περιμενα καπως ποι epic αφηνωντας μας με την απορεια αν ζει η αν πεθανε η τραγικη φιγουρα του κρατου.Τωρα περιμενω το accention που μας μεταφερει παλιοτερα οταν ακομη ο κρατος ητανε θεληματαρης των θεων ακομη,απο δω το πανε απο εκει το πανε προσπαθουνε μαλον να τον ξανα φερουνε στην ζωη.Αυτο που με ξενερωνει στην ολη δουλεια ειναι οτι βαζουμε και online και games σαν και αυτα δεν ειναι για τετοιου ειδους στησιμο.Το μονο που με χαλουσε σε αυτα τα παιχνιδια god of war ητανε οτι ητανε πολυ μικρα,με το μεγαλυτερο να ειναι πισταβω το 2 που ητανε αυτο που με αρεσε ποιο πολυ.δεν ξερω μουη φανηκε ποιο γεματο κατα τα αλλα λατρεβω την σειρα.Οσων αφορα τωρα τηνκονσολα εγω την αγορασα για 20-30 τιτλους και οχι για εναν μιλωτνας παντα για το 3 και καθομαι και βλεπω ατομα που παιζουνε μοναχα το marvel vs kai to street,ατομα που αγορασανε 300 ευρο μηχανημα για 2-3 τιτλους λες και θα πανε για προταθλητισμο.Εγω αγοραζω πλεων απο το ebay-amazon και φυσικα μεταχειρισμενα για το πλει3.Και το ωραιοτερο ειναι οτι τα περισοτερα τα τελειωσα γνωριζοντας παντα τι με αρεσει να παιρνω-παιζω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mike είπε:
Mιλαμε για πολυ σαβουρα στο ps2, δειτε το χειροτερο παιχνιδι ολων των εποχων σε ps2 το ανεπαναληπτο Gorilla Strike
Κανε κανε!! :D Ψοφαω για χαβαλετζιδικα reviews :p
 
Λογικό είναι η κονσόλα με τη μεγαλύτερη βιβλιοθήκη παιχνιδιών στην ιστορία των videogames να φέρει πολλές σαβούρες. Αναλογικά πάντως με το πλήθος των τίτλων ..άλλες κονσόλες προηγούνται (σε σαβούρα).

Μία περίπτωση για αρκετό γέλιο είναι...το "περίφημο" Animal Soccer :

[video=youtube;LBdvkjK92-Y]

Σχετικά με το PS2 καθαυτό, θεωρώ πως ήταν η τελευταία "μεγάλη" κονσόλα αφού πραγματικά ήταν ο ορισμός της πληρότητας όσον αφορά την οικιακή διασκέδαση. Δε νομίζω να υπάρχει gamer που να ασχολήθηκε (φυσικά) και να μη βρήκε τίτλους κοντά στα ενδιαφέροντά του. Προσωπικά με υπερ-ικανοποίησε στα RPGs και την τοποθετώ στην 5-αδα των αγαπημένων μου.

Τώρα το τέλος της διανομής, δε σημαίνει απαραίτητα τέλος και για την κονσόλα. Θα συνεχιστεί η παραγωγή παιχνιδιών , φαντάζομαι για 2...στην καλύτερη 3 χρόνια.
 
Όλες οι κονσόλες μπορούν να δουλέψουν με composite καλώδιο ή μόνο τα slim? Βρήκα ενα fat μοντέλο κατασκευής 2004, αλλά δεν ξέρω date code μιας και δεν το έχω παραλάβει ακόμα.
 
Nαι ολα παιζουν κανονικα, αλλα εαν το τσιπαρεις, δεν θα παιζει τα αμερικανικα/γιαπωνεζικα εγχρωμα. Οπως και το ps1 αλλωστε.
 
mike είπε:
Nαι ολα παιζουν κανονικα, αλλα εαν το τσιπαρεις, δεν θα παιζει τα αμερικανικα/γιαπωνεζικα εγχρωμα. Οπως και το ps1 αλλωστε.
Αυτό θυμάμαι ισχύει μόνο αν έχεις τηλεόραση που δεν υποστηρίζει 60hz. Είχα βάλει κάποτε στην τηλεόραση μου ps1 και ps2 με ntsc παιχνίδι και έπαιξε κανονικά με χρώμα.
 
Μερικες φτηνες τηλεορασεις υποστηριζουν τα 60hz μονο μεσω rgb scart. Καλυτερα να πας σ' αυτη τη λυση. Θα εχεις και πολυ καλυτερη εικονα.
 
Eγω παντως το ps2(τσιπαρισμενο)σε οποια τηλεοραση το εχω βαλει με τα κανονικα καλωδια του ολα τα παιχνιδια pal,ntsc κλπ εγχρωμα τα βλεπω.Με το ps1(τσιπαρισμενο) ειχα θεμα αλλα χρησιμοποιουσα ενα αλλο scart και ειχα λυσει το προβλημα.
 
Πίσω
Μπλουζα