Playstation Classic (Mini Console)

Διάβασα κι εγώ οτι έσπασε και βάζεις ενα USB που εχεις ετοιμάσει πριν με παιχνίδια και βάζει έξτρα πράμα μέσα. Όπως και να έχει μιλάμε για fail. Υψηλη τιμή, τα πρωιμα 3d παιχνίδια δεν έχουν γεράσει καλά, ο μόνος τροπος να παίξεις αυτά τα παιχνίδια είναι σε CRT για να εξομαλύνει κάπως τα χοντροκομμένα πίξελ. Θα περίμενα από την Sony ισχυρότερο hardware και σοβαρή δουλεια στον emulator, στα shaders και στο UI, έτσι θα είχε ενα νόημα. Το NES mini ήταν πολύ πιο προσεγμένη δουλειά. Εξάλλου με τα ίδια και λιγότερα λεφτά παίρνεις ενα pi, και κυκλοφορανε και κονσόλες android επίσης με TV out που παλι κανουν την ίδια δουλεια. Έχω μια που παιζει σε TV και με retroarch εχεις τα παντα στην ιδια τιμή. Παιζει τα παντα απο ps1 και κάτω 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mια σαβουρα και μιση ειναι αυτο το κατασκευασμα και στο τελος θα καταληξει να το πουλανε 10-20 δολλαρια μονο και μονο να μην τους μεινει στης αποθηκες.Στη sony νομιζαν πως τα αυγα τα αλωνιζουν και σκεφτηκαν πως αν πεταξουν και αυτοι μια Mini κονσολα στην αγορα θα πουλησει σαν ζεστο ψωμι οπως πουλανε οι Mini κονσολες της NINTENDO αλλα δυστηχως γιαυτους δεν ειναι καθε μερα πασχαλια.Ελπιζω να τους γινει μαθημα και οπως παρατησαν την αγορα τον φορητων κονσολων να σταματησουν και τα πειραματα με της Mini κονσολες γιατι δεν το χουν το ολο θεμα.

Παρακατω βιντεο που μεσω emulation παιχνιδια του ps1 τρεχουν καλητερα στο snes classic απ'οτι στο ps classic.Mιλαμε σε σχεση με το ps classic το παιχνιδι στο snes classic φαινετε super smooth.

 
Τωρα μερικές μέρες παίζω ps1 στην κονσόλα android (epsxe) που έγραψα και στο νετμπουκ της πλάκας που έχω στην τιβι, κάτι να κάνουν και αυτά :D η κονσόλα έχει παιχνιδαρες, αν η Sony έκανε καλη δουλειά όπως έγραψα και σε άλλο post θα ειχε πουλησει σαν τρελό αυτό το μηχάνημα.

Μιλάμε τωρα για τρελό line up

Metal gear, gran turismo, driver, warcraft, C&C, Colony wars, Castlevania, vagrant story και δεκάδες άλλα.

Επίσης σε android σε pcsx rearmed έχει επιλογή για enhanced graphics που τα κανει να φαίνονται σχεδόν σαν ps2 φυσικά αποκλείεται αυτή η επιλογή να παιζει στο μίνι με το υλικό της πλάκας που έβαλε η Sony.
 
Το video αυτο ειναι δυο χρονια παλιο. Συγκρινει το hacked snes classic mini με το στοκ playstation classic. Προφανως σημερα αυτες οι συγκρισεις ειναι ακυρες.

Επιπλεον το snes classic mini ειναι εξαιρετικα δυσκολο να το βρεις και θα πληρωσεις σημαντικα περισσοτερα. Πχ στο Amazon Γερμανιας το βρηκα στην προνομιακη τιμη των 190€ μεταχειρισμενο, στο Amazon Αμερικης το φτηνοτερο μεταχειρισμενο 210$ και στο ebay τζαμπα πραμα 100€ (συν τα εξοδα αποστολης) μεταχειρισμενο χυμα με ενα μονο χειριστηριο. Εγω βρηκα πρότινος το playstation classic για 50€ καινουριο και ειχε και ενα κλειδι steam δωρο.

Ηταν παταγωδης αποτυχια της Sony το 2018; Σιγουρα. Σημερα ομως, σαν κατι που βρισκεις ευκολα και φτηνοτερα, νομιζω οτι κερδιζει την μονομαχια! :gun:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα