Portal 2 day!

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Imgema
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.354
Αντιδράσεις
1.371
Για όσους το ξέχασαν (πως ειναι δυνατόν αυτό?) σήμερα ήρθε το Portal 2 στα καταστήματα (στο steam έχει βγει εδώ και λίγες μέρες). Οπότε ξέρετε πλέον τι θα κοτσάρετε πάνω στην λαμπάδα. Επιτέλους, ένα πραγματικά καλό και ξεχωριστό game που δεν ακολουθεί την μόδα και τα mainstream πρότυπα. Αυτό θα πει "ανάσταση", δεν είναι τυχαίο που βγήκε αυτές τις μέρες...

Εγώ κατέβασα την πειρατική έκδοση για να δω αν θα μου πάει καλά στο PC μου και να αποφασίσω αν θα το αγοράσω στο XBOX ή στο PC (δεν υπάρχει Demo βλέπεις). Δυστυχώς, αν και μου πάει καλά στο PC, λείπουν κάποια εφέ και με χαλάει λίγο ενώ στο XBOX είναι η χειρότερη έκδοση από όλες τις απόψεις (εκτός από το καλύτερο pad σε σχέση με το PS3). Οπότε θα πρέπει να περιμένω 10 μέρες μέχρι να μου δώσει ένας φίλος μου το PC του για μια εβδομάδα... Αλλά χαλάλι. Θα περιμένω γιατί θέλω να απολαύσω το συγκεκριμένο game στην τελειότερη μορφή του.

Η πλάκα είναι ότι ενώ στο PC το έβαλα απλά για test και δεν ήταν όσο καλό το θέλω, παρόλα αυτά, κόλλησα για καμία ώρα... οπότε το έκανα κατευθείαν uninstall και έσβησα το ISO για να μην μου έρθει η όρεξη να το ξαναπαίξω με μέτρια γραφικά. Είναι σαν ναρκωτικό το άτιμο.
 
Εγώ πάλι έχω το πρώτο (αγορασμένο από steam) αλλά στα 20-30 λεπτά που έπαιξα δεν πολυκατάλαβα τι γινόταν. Πέρναγα από δωμάτιο σε δωμάτιο, έκανα τις δοκιμασίες που μου έλεγε ο υπολογιστής, παρακάτω;

Αν θες πες λίγα πράγματα για το παιχνίδι γιατί απ' ότι καταλαβαίνω μάλλον το αδικώ.
 
Το Portal2 το αδικησε σιγουρα η ιδια η Valve στο 360, προσθετοντας ενα ανεξηγητο edge/blur selective φιλτρο...
 
Shock είπε:
Εγώ πάλι έχω το πρώτο (αγορασμένο από steam) αλλά στα 20-30 λεπτά που έπαιξα δεν πολυκατάλαβα τι γινόταν. Πέρναγα από δωμάτιο σε δωμάτιο, έκανα τις δοκιμασίες που μου έλεγε ο υπολογιστής, παρακάτω;Αν θες πες λίγα πράγματα για το παιχνίδι γιατί απ' ότι καταλαβαίνω μάλλον το αδικώ.
Δεν μπορώ να σου πω πολλά πράγματα γιατί θα στο χαλάσω. Η έκπληξη είναι από τα δυνατά σημεία του 1ου Portal. Αν θες, μπορώ να σου πω ότι το παιχνίδι δεν είναι αυτό που φαίνεται στα πρώτα rooms και το τέλος είναι όλα τα λεφτά (κι εγώ στην αρχή το είχα παρατήσει στη μέση, αλλά μετά το συνέχισα και μπορώ να πω ότι είναι από τα αγαπημένα μου παιχνίδια τα τελευταία 10 χρόνια).

Nα σου πω επίσης ότι το παιχνίδι έχει τερματισμό και credits. Γιατί το λέω αυτό? Γιατί υπάρχει ένα σημείο που ίσως νομίσεις ότι τελειώνει εκεί και μετά το παρατήσεις. Αν και ακούγεται χαζό αυτό που λέω παρόλα αυτά έχω ακούσει πολλούς που νόμιζαν ότι εκεί τελειώνει και το παράτησαν, χάνοντας το καλύτερο σημείο του παιχνιδιού, δηλαδή το τελευταίο κομμάτι του. Οσοι έχουν τελειώσει το game ξέρουν τι εννοώ και είναι όντος λόγος για facepalm :P
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πήρα απο το Amazon (θελω το κουτάκι!!!) και δέν απογοητευτηκα, ειναι πολύ καλο, αλλα κανει λιγη κοιλίτσα, θελω να παίξω και το co-op, γιατι έμαθα οτι είναι ολα τα λεφτά!!!
 
Saulot είπε:
Το πήρα απο το Amazon (θελω το κουτάκι!!!) και δέν απογοητευτηκα, ειναι πολύ καλο, αλλα κανει λιγη κοιλίτσα, θελω να παίξω και το co-op, γιατι έμαθα οτι είναι ολα τα λεφτά!!!
Ειναι πολύ καλό, αρκεί να το παίξεις με καποιον γνωστό σου ή φίλο σου.
 
Πίσω
Μπλουζα