Power Stone (Review)

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.327
Αντιδράσεις
5.931
Power Stone

 


Προβολή συνημμένου 81517

Οταν ειχε ακουστη για πρωτη φορα το συγκεκριμενο παιχνιδι πολλοι ηταν αυτοι που με μια φωνη βροντοφωναξαν ''οχι αλλο fighting game απο την capcom'' και πολλοι αλλοι που αναφωνησαν με χαρα ''ζητω!!! ακομα ενα fighting απο την capcom να γουσταρουμε'' εχοντας στο μυαλο του φυσικα το street fighter.Φυσικα επεσαν εξω γιατι πολυ απλα το Power stone δεν εχει καμια σχεση με τα street figter που η capcom ειναι διαημη και ουτε με πολλα αλλα κλασικα fighting games.Αντιθετα το Power stone ειναι ενα παιχνιδι με απλους μηχανισμους,ευκολο χηρισμο και απευθηνεται και στους εμπειρους αλλα και στους απειρους με τα fighting παιχνιδια.

Προβολή συνημμένου 81518

Ο σχεδιασμος του power stone ειναι απλοικος και καθολου πολυπλοκος.Μπορουμε να σαπισουμε στο ξυλο τοιυς αντιπαλους,να τους κλωτσησουμε,να πηδηξουμε και να τους αρπαξουμε αλλα δεν μπορουμε να μπλοκαρουμε.Στο power stone εμφαση δινεται στο να χτυπαμε και να φευγουμε και οχι ακριβως στην εκτελεση των πολεμιστων (αν και υπαρχουν μερικοι που μπορουμε να τους παραμερισουμε κυριως πατωντας το ιδιο κουμπι πολλες φορες).Οι πιστες που λαμβανουν χωρα οι μαχες ειναι απο τα πιο δυνατα σημεια του παιχνιδιου και στην ουσια ειναι μεγαλες αρενες με πολλες κερκιδες και πραγματικα ειναι απολαυση.Πληρως Interactive ειναι γεματες απο αντικειμενα που μπορουμε να πεταξουμε και οπλα που μπορουμε να χρησιμοποιησουμε.Μπορουμε ακομα να γκρεμισουμε τα δοκαρια η και να σκαρφαλωσουμε στο ταβανι.Τα οπλα που μπορουμε να χρησιμοποιησουμε ειναι αρκετα και περιλαμβανουν βομβες,βομβες μολοτοφ,σπαθια και πιστολια.Μπορουμε επισης να ανακαλυψουμε κρυμμενα οπλα οπως μια στεκα μπιλιαρδου,μια ασπιδα η ενα αυτοματο οπλο.

Το μεγαλητερο ατου στο power stone ειναι τα αντικειμενα του τιλου οι πετρες δηλαδη που ειναι τρεις στον αριθμο και ειναι τοποθετημενες σε διαφορα σημεια μεσα στα διαφορα επιπεδα.Μολις μαζεψουμε και της τρεις πετρες μπορουμε να εκτελεσουμε σουπερ επιθεσεις αν ομως δεν εχουμε και της τρεις ωσες πετρες και να εχουμε μπορουν να φυγουν απο την μεση με ενα καλο χτυπημα.

Προβολή συνημμένου 81519

Για παιχνιδι του Dreamcast πρωτης γενιας το power stone ειναι αρκετα ομορφο.Τα μοντελα των χρακτηρων με το cartoon look ειναι πολυ καλα σχεδιασμενοι και δειχνουν την παραπανω ισχυ της κονσολας απο την προηγουμενη γενια.Το ιδιο μπορουμε να πουμε και για της πιστες οι οποιες ειναι εξαιρετικα σχεδιασμενες με φαντασια και το frame rate του παιχνιδιου ειναι σε πολυ καλα επιπεδα.οι μουσικη του παιχνιδιου επισης ειναι πολυ καλη και μεσα στης 10 πιστες του θα ακουσουμε πολλα και διαφορετικα κομματια σε διαφορους ρυθμους που φροντιζουν ωστε να μην μας κουρασουν.Πολυ καλη και ξεχωριστη ειναι και η μουσικη που ακουγεται κατα την μεταμορφωση μας οταν μαζεψουμε της τρεις πετρες.Εξαιρετικοι ειναι και οι ηχοι γενικοτερα απο τα σπαθια που πετσοκοβουμε τους αντιπαλους μεχρι τα οπλα και της βομβες μολοτοφ.Το μονο που μετα απο λιγο κατανταει βαρετο και ενοχλητικο ειναι ο σπαστικος εκφωνητης αλλα δεν φτανει αυτο το μικρο ψεγαδι για να χαλασει την καλη συνολικη εικονα του παιχνιδιου.

Προβολή συνημμένου 81520

Το power stone ειναι εξαιρετικο παιχνιδι και πρωτοτυπο και με τα mini games του την πολυ δραση αλλα και τα modes που εχει υποσχεται πολλες ωρες ξυλου και διασκεδασης.Μπορει να μην εχει το βαθος της κινησης και την τεχνικη ενος soyl calibur η ενος marvel vs capcom πχ αλλα ειναι ενα εξαιρετικο παιχνιδι σε ολους τους τομοις και η capcom δικαιωθηκε απολυτα θελοντας να προσφερει στους gamers κατι το διαφορετικο αλλα παραληλα τοσο αιθηστικο.Υπαρχει και power stone 2 που κυκλοφορησε αργοτερα με την ιδια λογικη το ιδιο Gameplay και με καοποιες βελτιωσεις το οποιο ειναι επισης εξαιρετικο και Must have για ωσους λατρευουν το πρωτο power stone αλλα ολα ξεκινησαν απο το πρωτο και ως γνωστων αν δεν υπαρχει πρωτο και δεν κανει επιτυχια ειναι πολυ λιγες οι περιπτωσεις που βλεπουμε και νουμερο 2.

 
Στην αρχη οταν το πρωτοειδα δεν μου αρεσε καθολου αλλα μετα με τον καιρο του εδωσα μια ευκαιρια και μπορω να πω οτι ηταμε διασκεδαστικο οπως και το 2. Επισης κοιταξε και το Heavy Metal Geomatrix, ειναι καλο με μεταλ μουσικη μεσα. ;)
 
Το εχω πεταξει τα ματια εξω του Heavy metal geomatrix δυο gamepads εχω χαλασει για παρτη του ;)
 
χαχαχα! Καλη φαση τετοια παιχνιδια να υποστηριζαν "ελευθερους" σερβερς να γουσταραμε ακομα περισσοτερο.
 
Φοβερό παιχνιδάκι Βασίλη. Μου άρεσε γιατί μου θύμιζε λίγο Outfoxies (από τα καλύτερα και πιο underrated arcade που έχω παίξει) αλλά με 3D γραφικά.
 
Παιχνιδαρες. Δεν εχω ασχοληθει με τις PSP εκδοσεις. Λενε τιποτα?
 
Wally είπε:
Παιχνιδαρες. Δεν εχω ασχοληθει με τις PSP εκδοσεις. Λενε τιποτα?
Ειχα ασχοληθει εγω για λιγο. Ενταξει τα ιδια πραγματα πανω κατω με μικροβελτιωσεις.
 
Πίσω
Μπλουζα