Pretty Maids All in a Row (1971)

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.896
Αντιδράσεις
67.375
Προβολή συνημμένου 96767

O Ponche ( ! ) είναι ένας συνεσταλμένος νεαρός, σε ένα σχολείο της Καλιφόρνια. Είναι απογοητευμένος, καθώς παρά τo πλήθος όμορφων κοριτσιών γύρω του, αυτός λόγω χαρακτήρα δεν έχει καταφέρει να ρίξει κάποια. Τα πράγματα θα αλλάξουν χάρις στην καθοδήγηση, του γοητευτικού γυμναστή του σχολείου Mc Drew ( Rock Hudson), ο οποίος κάνει θραύση στις μαθήτριες και στον ερχομό μιας όμορφης καθηγήτριας ( Angie Dickinson) . Μέσα σε όλα αυτά, το σχολείο θα αρχίσει να τρομοκρατείται και από την παρουσία ενός παρανοϊκού, που δολοφονεί διάφορες όμορφες κοπέλες. Την υπόθεση αναλαμβάνει ένας ικανός αστυνόμος ( Telly Savalas), ο οποίος από την αρχή υποψιάζεται τον Mc Drew.

Μια ασυνήθιστη ταινία από τον Roger Vadim, τον σκηνοθέτη της Barbarella, που ανακατεύει διάφορα θέματα και είδη, όπως, αστυνομικό μυστήριο. σεξουαλική απελευθέρωση, σοφτ αισθησιασμό, εφηβικές ανησυχίες κλπ. Στα θετικά της ταινίας το καλό καστ, οι πολύ όμορφες πρωταγωνίστριες, η ευχάριστη ανέμελη 70ς ατμόσφαιρα και το γύρισμα στο φινάλε. Στα μείον ο υπόλοιπος σεναριακός αχταρμάς, η μέτρια σκηνοθεσία και οι γνωστές εμμονές του Vadim. Σίγουρα δεν είναι μια ταινία που θα μείνει στο μυαλό του θεατή, αλλά για μια φορά είναι σίγουρα διασκεδαστική.

http://www.imdb.com/title/tt0067610/

 
Εμενα αυτο που με προβληματιζε παντα στην ταινια αυτη ηταν οτι το σεναριο συνυπογραφει ο Gene Roddenberry :what:
 
freaktmp είπε:
Εμενα αυτο που με προβληματιζε παντα στην ταινια αυτη ηταν οτι το σεναριο συνυπογραφει ο Gene Roddenberry :what:

Μάλλον για αυτό ήταν λίγο από άλλο πλανήτη, το σενάριο... :D ;)
 
Στην Ελλάδα είχε παιχτεί με τον τίτλο "Όμορφα κορίτσια όλα στη σειρά". Αν και συχνά οι ελληνικές "μεταφράσεις" τίτλων ήταν ανεκδιήγητες, στη συγκεκριμένη ταινία έκριναν ότι ο αρχικός της τίτλος ήταν αρκετά πιασάρικος και δεν χρειαζόταν "βελτίωση" στα ελληνικά.
 
Θέλω να τη δω λόγω Rock hudson (έχω βαλθεί να δω όλη του τη φιλμογραφία), αλλά το sexploitation είναι ενα είδος που δε με ενδιαφέρει, και πιστεύω και αυτή δε θα μου αρέσει..
 
filmmusic είπε:
Θέλω να τη δω λόγω Rock hudson (έχω βαλθεί να δω όλη του τη φιλμογραφία), αλλά το sexploitation είναι ενα είδος που δε με ενδιαφέρει, και πιστεύω και αυτή δε θα μου αρέσει..
Δεν είναι ακριβώς sexplotation ( τουλάχιστον σε σχέση με άλλα έργα του σκηνοθέτη), αλλά μπλέκει διάφορα είδη ταινιών... :)
 
Πίσω
Μπλουζα