[Primo] Βιοχλαπάτσα

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.583
Αντιδράσεις
1.752
Το 92-93 είχε κυκλοφορήσει ένα μη τοξικό-χημικό, κολλώδες, ζελοειδές, μυξώδες κατασκεύασμα το οποίο είχε σκοπό να παίζουν τα αγοράκια που είχαν μια κάποια επαφή με... επιστημονική φαντασία και/η ήθελαν να αηδιάζουν τις αδελφες τους :D

Είχε κυκλοφορήσει σε διάφορα χρώματα, βιολετί, μπλε κίτρινο κλπ. Είχα αγοράσει μια κίτρινη και είχε πολύ ενδιαφέρουσες ιδιότητες: Μπορουσα να παρω μια χουφτα και να τη λιωσω στο χερι μου κανοντας εναν ήχο 'σκλπρουφλρλρλρλ' παιρνοντας ομως παλι την αρχικη της μορφη. Επίσης είχε ενδιαφέρουσα αντιδραση όταν τη πετουσα με δυναμη σε μια επιφανεια: απλονωταν, ξαναμαζευοταν και εκανε γκελ, παλλομενο!!! 8) Αν το πετουσες στον τοιχο, θα κολλούσε και θα έπεφτε αργά αργά αφήνοντας ένα σάλιο

Μεγαλο του μειονεκτημα ηταν οτι λερωνοταν πολυ ευκολα οπου ακουμπουσε, χωρις περιπτωση να μπορει να καθαριστεί. Μετα απο λίγο καιρό έχασε το λαμπερο χρώμα του, θολωμένο απο κόκκους σκόνης που είχαν λασπώσει

Μετα απο ενα χρονο το βρηκα στο εξοχικο μου αλλα ειχε χασει ολες του τις ιδιοτητες. Ειχε γινει απλα ενα πηχτό υγρό που εβγαλε μια φοβερη μυρωδια οταν ανοιξα το κουτακι... για να βρει αμεσως το δρόμο του στον κάδο των σκουπιδιών :)

Καλη σας ορεξη αν δεν εχετε φαει ακομα :D
 
Κάτι τέτοια είχανε και στο Ιράκ, και είδατε τι τους έκανε ο Μπους !

"THESE PEOPLE HAVE WEAPONS OF MASS-DESTRUCTION" !
 
Βιοχλαπάτσα !!!

Την πέταγα συνεχώς δίπλα στη μάνα μου όταν μαγείρευε και αμέσως έπεφτε κυνηγητό με την κουτάλα,γελώντας πάντα.... :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
χαχαχα τρελό γέλιο!! Έλεγα στη μικρή μου αδερφή ότι ήταν μύξες, για να αηδιάσει και να της φάω το παγωτό!!
 
Είχα κι εγώ μια πράσινη εμετί-το κουτάκι και το τερατάκι που είχε μέσα θυμάμαι οτι τα κράτησα.

Η βιοχλαπάτσα μετά από 2 εβδομάδες έγινε πιο χάλια απ'ότι ήταν και την πέταξα
 
Rakeesh είπε:
μη τοξικό-χημικό (...) κατασκεύασμα
Αυτο σηκωνει μεγαλη κουβεντα! Νομιζω οτι δεν πρεπει να ηταν και τοσο αθωο!

Το κουτακι εγραφε "δεν ειναι τοξικο, αλλα να μη καταπινεται"

Τωρα αν ΗΤΑΝ τοξικο, δεν μπορουμε να ξερουμε (Δεν υπηρχε και Ευαγγελατος τοτε)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι μια φορά που παίζαμε με τις Βιο-χλαπάτσες μ' έναν φίλο μου και κατά λάθος την έριξε στα μαλλιά μου. Και για να μην το ανακαλύψουν οι μανάδες μας και μας κατσάδιαζαν πήγαμε κατευθείαν στην τουαλέτα και μ' έλουσε (μόνος μου δεν μπορούσα να δω που ακριβώς την είχε ρίξει για να το τρίψω καλά). Το θυμάμαι και γελάω.
 
Εγώ είχα μια πορτοκαλί η οποία μίκραινε με τον καιρό μέχρι που την έχασα.

Ξεχάσατε όμως κάτι... η αυθεντική Βιοχλαπάτσα της Ψιλικοκό είχε μέσα πλαστικές φιγουρίτσες τύπου M.U.S.C.L.E (ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ) και μάλιστα χρωματισμένες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πωωωωω βιοχλαπάτσα! απίστευτο! Είχα μια χρώματος λαχανί (μπλιαχ)

Τώρα θυμήθηκα και κάτι άλλα κατασκευάσματα που ήταν από παρόμοιο υλικό (τύπου λάστιχο) σε σχήμα "χεράκι-παλάμη" που είχε κάτι σαν κορδόνι από το ίδιο υλικό από τη μια πλευρά και το τραβούσες όπως τη σφεντόνα, μετά το άφηνες με δύναμη και κολλούσε στον τοίχο (ή στο ταβάνι της τάξης, μια φορά ξεκολλησε μετά από κάμποση ώρα, την ώρα του μαθήματος οπότε έφαγα τιμωρία... :bash: )
 
Πω πω τι μου θυμησατε τωρα.Πρεπει να ηταν καπου εκει το 1992-1993 και εκανα μαθημα αγγλικων στο φροντιστηριο και καθως καθομουν διπλα απο το παραθυρο βλεπω μια παλαμη να φασκελωνει την καθηγητρια των αγγλικων μας απο εξω(μαλλον καποιος ειχε ανεβει στην πλατη καποιου αλλου για να φτασει),μετα να χτυπαει το τζαμι και στο τελος να πεταει μια πρασινη-λαχανι βλεννοπυωδης μαζα προς το κλειστο ,ευτυχως, παραθυρο.Η καθηγητρια μας τα εχασε και αμεσως πεταχθηκαν εξω 4-5 μαντραχαλοι απο το μαθημα για να βρουνε ποιοι ηταν αυτοι αλλα ειχαν γινει καπνος.Μετα ξεκολλησαμε αυτο το τυπου <<Τhe Blob>> πρασινο μυξοειδες χτικιο απο το παραθυρο και το δειξαμε στην καθηγητρια μας ,η οποια μολις το ακουμπησε εκανε ενα δυνατο <<μπλιαααααααχχχχχ , τι αηδια ειναι αυτη?>>.Ειμαι σιγουρος οτι αν την εβρικσε στο προσωπο μαλλον θα ειχαμε σκηνες Alien με πρωταγωνιστη αντι για face hugger ,μια πρασινη χλεπα-χλαπατσα-μυξα-λιγδα!!
 
Σας θυμίζω και τη σχετική διαφήμιση μέσα από τις βιντεοκασέτες μου που περίμεναν καρτερικά πολλά χρόνια...

 
Θυμάμαι ένα είδος χλαπάτσας σε σχήμα χεριού που είχε κάτι σαν κορδονάκι και την πέταγες και κόλλαγε σε τζάμια. Μετά από λίγες χρήσεις η χλαπάτσα γινόταν χάλια, κόλλαγαν σκόνη και διάφορα σκουπιδάκια επάνω και δεν βλεπότανε γενικά (οπότε στα σκουπίδια κατέληγε).
 
Α το θυμαμαι αυτο το χερακι μονο που δεν θα το ελεγα χλαπατσα.

Προσφατα το ξαναειδα σε καταστημα "1 Ευρω"
 
BETTY BOOP είπε:
Θυμάμαι ένα είδος χλαπάτσας σε σχήμα χεριού που είχε κάτι σαν κορδονάκι και την πέταγες και κόλλαγε σε τζάμια. Μετά από λίγες χρήσεις η χλαπάτσα γινόταν χάλια, κόλλαγαν σκόνη και διάφορα σκουπιδάκια επάνω και δεν βλεπότανε γενικά (οπότε στα σκουπίδια κατέληγε).
Λογικά θα εννοείς αυτό: http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?19703-%F0%FE%F2-%EB%E5%E3%EF%ED%F4%E1%E9
 
Ὄντως κυκλοφόρησε μόνο γιὰ μία χρονιά, τὸ 1992-'93, τότε ποὺ τό " Ἐκτόπλαζμα " (Ecto-Plazm) τῶν Ghostbusters καὶ τό "ῥετρομιουταγόνον ᾤζιον" (retromutagen ooze) τῶν Turtles ᾖσαν στὰ φόρτε τῆς δημοτικότητς τους στὴν Ἑλλάδα, τὰ ὁποῖα ἀπετλεσαν καὶ τὴν ἔμπνευσι τῶν κατασκευαστῶν της οἱ ὁποῖοι προσπάθησαν νὰ ἐκμεταλλευτοῦν τὴν πώρωσι τῆς ἐποχῆς γιὰ sci-fi slimes καὶ φουτουριστικὰ βιο-γρὰ ποὺ ἔπαιζαν κατὰ κόρον σὲ ταινίες καὶ sci-fi cartoons τότε. Ἀντίθετα μὲ τὸ ἐκτόπλασμα ποὺ τἄσπαγε καθὼς ᾖταν παχύῤῥευστο καὶ διαρκοῦσε χρόνια, ἡ βιοχλαπάτσα ᾖταν πιό ἀραιή, λέρωνε ὅ,τι ἀκούμπαγε, διαλυόταν ἀφήνοντας κομμάτια (μὲ ἀποτέλεσμα νὰ λιγοστεύῃ σιγά-σιγὰ μέχρι νὰ ἐξαφανιστῇ) καὶ ᾖταν πολὺ πιό καρκινιάρικη καὶ τοξική, ἂν καὶ μύριζε εὐχάριστα. Τὸ κουτὶ δὲν ᾖταν τίποτα ἰδιαίτερο ὥστε νὰ τὸ κρατήσῃς, καθὼς ᾖταν ἕνα ἁπλὸ διαφανὲς πλαστικὸ δοχεῖο μὲ να μῶβ αὐτοκόλλητο μὲ μία νεκροκεφαλή, καὶ μέσα στὴ βιοχλαπάτσα ὑπῆρχε ἕνας λαστιχένιος ἐξωγήϊνος τῆς γνωστῆς σειρᾶς "EXOGINI" τῆς "COSMIX". Οἱ Ἐξωγήϊνοι αὐτοὶ ἀνῆκαν (εἶχαν ξεμείνει stock καὶ θέλανε νὰ τοὺς "ξεφορτωθοῦνε") στὴν δεύτερη σειρὰ μὲ τὰ "ἑλληνικά" ἠλεκτρὶκ χρώματα (φούξια κλπ) ποὺ κυκλοφόρησαν κἄπου τὸ '91 μὲ '92 καὶ ὄχι στὴν original σειρὰ τῆς κυκλοφορίας τῆς δεκαετίας τοῦ '80 μὲ τὰ διαφανῆ χρώματα καὶ ὄχι μόνο.

 


Ἡ Βιοχλαπάτσα ᾖταν καθαρὰ προϊὸν τῆς ἐποχῆς του (early 90s) καὶ ᾖταν ἰδανικὴ γιὰ νὰ ἀηδιάζουν οἱ δασκάλες, οἱ συμμαθήτριες καὶ γενικὰ οἱ γυναῖκες. Εἶχε ἀδειάσει κἄποιος ἕνα δοχεῖο στὸ πάτωμα ἐν ὥρ μαθήματος καὶ μόλις ἡ δασκάλα εἶδε αὐτὸν τὸν μυξογαλαζοζοπράσινο ῥοχαλοχλεπώδη βλεννοζελὲ νὰ τρέμῃ ἄρχισε νὰ οὐρλιάζῃ καὶ μαζί της ἄρχισαν νὰ οὐρλιάζουν καὶ ὅλα τὰ κορίτσια τῆς τάξης, μουχαχαχαχαχα...

 


Εἶχα μία πορτοκαλὶ καὶ ὅσο κι ἂν προσπάθησα νὰ τὴν κρατήσω, δὲν ἔπαιξε. " Ἔκοψε " σὲ λιγότερο ἀπὸ ναν χρόνο.
 
Ωραια η ανάλυσή σου και πράγματι οι βιοχλαπάτσες κλπ ήταν προϊόντα της εποχής τους, ένας λόγος παραπάνω να τα νοσταλγούμε. Δεν ειχα ιδέα οτι υπήρξαν και το Ectoplazm και το Ooze των ΤΝΜΤ. Επίσης δεν θυμάμαι να υπήρχε Εξωγήινος απο την Ιταλική σειρά.

Και αλήθεια απο πού θυμάσαι οτι η "Βιοχλαπάτσα" ήταν πιο επικίνδυνη από τα άλλα δύο; Θυμαμαι ειχα κοιτάξει το κουβαδάκι μου και έγραφε οτι δεν ήταν τοξική.

ΥΓ. Πραγματικά υπάρχει λέξη ᾤζιον; :)
 
Τὰ εἶχα καὶ τὰ 3, καὶ τὸ Ἐκτόπλασμα (βλ. τὸ Avatar μου) καὶ τὸ ὤζιον τῶν turtles καὶ τὴν Βιοχλαπάτσα. Δὲν ὑπάρχει λέξι «ᾤζιον», χαχα, αὐτὸ εἶναι δικό μου λογοπαίγνιο ἐκ τοῦ «ooze». Πάντως τὸ Οoze, ὅπως καὶ τό «Ὄζον», προέρχονται ἐκ τῆς Ἑλληνικῆς λέξεως «ὄζει» = βρωμάει.

 




[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
etherodromos είπε:
Πάντως τὸ Οoze, ὅπως καὶ τό «Ὄζον», προέρχονται ἐκ τῆς Ἑλληνικῆς λέξεως «ὄζει» = βρωμάει.
Εαν οι δυο λεξεις εχουν σχέση ειναι πιθανοτερο να προκειται για συγγένεια, παρά να το πήραν απο μας.

Πχ το "father" δεν προέρχεται από τον "πατέρα", αλλά μοιάζουν επειδή εχουν κοινή ρίζα.

[/offtopic]
 
Πολυ γελιο με την βιοχλαπατσα!

Την κολλουσαμε στο ταβανι της ταξης....

Ενας συμμαθητης πηρε ενα μικρο κομματι πρασινη και μολις μπηκε ο καθηγ. των θρησκευτικων

εκανε πως φταρνιζεται κοντα στον εδρα και την πεταξε.

Κολλησε πανω στο απουσιολογιο και ο καθηγητης τιναχτηκε πανω φωναζοντας "φυγε βρε σιχαμενε!":D:D:D
 
Να υποθέσω ότι από αυτό βγήκε και ο χαρακτηρισμός του Χλαπάτσα στη σειρά Της Ελλάδος τα Παιδιά;
 
Πίσω
Μπλουζα