Prince of Persia "Next Gen"

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Aardvark
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
15.032
Αντιδράσεις
4.249
O cel-shaded πριγκηπας δειχνει τελειος. :headbangdude:

Prince of Persia Official Website

New-POP_page7.jpg


New-POP_page8.jpg


Read -- NeoGAF translation

Read -- Prince of Persia screens
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aπό πλευράς στυλ και γραφικών: wow. Αλλά νομίζω θα παραμείνω φανατικός του αρχικού 2D (άντε και 360!)
 
Δεν ξερω για εσας αλλα το cel-shaded παντα μου εκανε "κλικ".

Αντε να περιμενουμε τωρα,περιμενουμε για το resi 5 να περιμενουμε και για αυτο. :angry:

Joypad magazine - the French Edge - has published the first preview of the next Prince of Persia, just announced by Ubisoft.

The game will be coming to PC, PS3 and 360 this year and is being developed by the original Prince of Persia: Sands of Time team at Ubisoft Montreal. It features cel-shaded graphics, and scraps the Sands of Time rewind powers.

The gameplay centres on healing a corrupted world in the style of Okami, Shadow of the Colossus or The Legend of Zelda: Twilight Princess.

Joypad's preview shows striking images of the game's "illustrative" visual style - a subtle and highly detailed take on cel-shading - and the new Prince, a colourful vagabond swathed in scarves. He wouldn't look out of place in a Final Fantasy game, the article's author points out.

Creative director Jean-Christophe Guyot told Joypad that the aim was to create a more fantastical game and "more poetic vision" than the Sands of Time trilogy, with which it shares no connection. "The previous trilogy mixed the Arabian Nights in with historical Persia," he said (in French, so please excuse our rough translation). "We decided we'd prefer to return to the tales of the Thousand and One Nights for something more colourful."

The move caused some consternation with Ubisoft management, he explained, although they never opposed it. "They knew we weren't going to make a second Assassin's Creed," he said. "However, they did raise their eyebrows a bit at the new, stylised artistic direction. They were worried the Americans wouldn't like it. There were many discussions, but they never said no to us."

Guyot said the style was "Zelda-esque, old school, with very contrasting levels". The settings will be more open and organic than in previous games.

The game's plot draws on a Zoroastrian myth: the war between good and evil gods (and twins) Ohrmazd and Ahriman. Ohrmazd wins and imprisons his brother in a box hidden in an oasis. But Ahriman is freed by an unwitting thief centuries later, and remakes the world in his image, corrupting all living beings. It falls to the thief to undo his actions and return colour to the world, and in so doing he turns from robber into the titular Prince.

He heals the land by killing boss guardians, in the style of Shadow of the Colossus or Twilight Princess, and unleashing the power of the light-wells they guard. The land is then transformed in real-time - unlike Okami's cut-scenes - with grass growing and lighting and colour changing dynamically as the Prince moves through the world.

Although combat is still an important part of the game, enemies will be much less numerous and more vicious. The emphasis is on one-on-one swordfighting duels, with a very dynamic camera. It's described as being more Soul Calibur than God of War.

Platforming has been less drastically altered, with the major addition being a spiked glove that the Prince can use to slide along, and jump from, vertical surfaces. The sands of time powers have been removed due to overuse - "the concept has been so used and copied, we had to move on to something else, put it to one side" - although a still-secret "something" will take their place and fulfil some of the same functions.

Structurally, the game will be a mix of open-ended and linear. The Prince is free to explore the world map and take on challenges in whatever order he wants - dynamic settings taking care of the difficulty curve - but each challenge will be a fairly linear assault course, maximising fluidity and acrobatics, and ending in a boss confrontation. The developers are hoping the bosses will have some of the strong personality of Metal Gear Solid's.

As a fresh start for the Prince of Persia series, it all sounds very promising. Look out for more details from the UbiDays event on the 28th and 29th of May.
 
Συμφωνό για το cel-shaded... XIII κανείς; :)
 
Νεες φωτο.

n21472235194_3105342_9508.jpg


n21472235194_3105344_9933.jpg


n21472235194_3105341_9295.jpg


[ame=http://www.youtube.com/watch?v=DFLKrc4_00I]YouTube - Prince of Persia FIRST GAMEPLAY

[ Zapages NeoGAF]
 
Mερικα τρειλερακια.

Τα γραφικα ειναι μαματα. :worship:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=FVHIFuNLUP4]YouTube - Prince of Persia Prodigy E3 2008 Trailer (HD)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=pKKe0NpatU0]YouTube - Prince of Persia: Prodigy Trailer (HD)
 
Cell-shaded Prince Of Persia????

Δε λέμε όχι! :)
 
[gt]42193.html[/gt]

Τρελο art,τρελα graphics...
 
TI. ΛΕΣ. ΤΩΡΑ.

Σαν φοβερή ταινία κινουμένων σχεδίων... Release date??
 
Εκπληκτικά cel shaded γραφικά.Λες και βλέπεις κόμικ!

Θυμίζει το XIII(αλήθεια sequel αυτού πότε θα δούμε;ακόμα θυμάμαι το τέλος του)
 
Ωπ! Πού το θυμήθηκες; Το είχα ξαναεγκαταστήσει πριν λίγους μήνες αλλά δεν πρόλαβα να το ξαναπαίξω. Φοβερή αισθητική κι εκτέλεση.

Σχετικό: είχα δει φωτογραφίες από δωμάτιο ενός ξενοδοχείου (Ολλανδία ;) , το οποίο δωμάτιο έμοιαζε τελείως με κόμικ! Το μυστικό; Ήταν βαμμένο με παλ χρώματα και όλες οι ακμές στο δωμάτιο ήταν βαμμένες με μαύρη γραμμή, σαν περίγραμμα. Φοβερό εφφέ!
 
Προσοχή: Μηνύματα σε greeklish θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση. Επίσης, μηνύματα που παραβιάζουν τους κανόνες του Retromaniax Board περι copyrighted υλικού θα έχουν την ίδια τύχη.

Ελεος πια.

Παιδια αν δεν διαβαζετε καν τι γραφει το textbox απο το οποιο ποσταρετε,δεν ξερω τι αλλο μπορει να γινει!

Δεν υπαρχουν παρανομα downloads εδω.

Aπο εβδομαδα καθε τετοιο request θα ισουται με μονιμο BAN
 
Το τελείωσα στο PC το παιχνίδι και μπορώ να πω πως μου άρεσε πολύ, το τέλος με χάλασε μονάχα.
 
Εμενα μου άρεσαν τα γραφικά και οι κινήσεις των χαρακτήρων, αλλά όπως είπα και σε άλλο θρεντ, το διέγραψα την επόμενη μερα και εβαλα το POP3. Τι εχεις να πεις για τους ηλίθιους διαλόγους; Ακους εκεί να αποκαλεί την πριγκίπισσα "Queenie". Το μόνο που έλειπε ήταν ένα "Yo Prince" από μέρους της. Αμερικανιές!
 
Rygar είπε:
Εμενα μου άρεσαν τα γραφικά και οι κινήσεις των χαρακτήρων, αλλά όπως είπα και σε άλλο θρεντ, το διέγραψα την επόμενη μερα και εβαλα το POP3. Τι εχεις να πεις για τους ηλίθιους διαλόγους; Ακους εκεί να αποκαλεί την πριγκίπισσα "Queenie". Το μόνο που έλειπε ήταν ένα "Yo Prince" από μέρους της. Αμερικανιές!
Το είχα πει κι εγώ, αν είχαν βγάλει τελείως την ιστορία προκειμένου να το βουλώσουν αυτοί οι δύο θα ήταν καλύτερα. Αναρωτιέμαι τί σκεφτόντουσαν... Άσε όλα τα σεξουαλικά/σεξιστικά υπονοούμενα επιπέδου γυμνασίου...
 
Συμφωνω,το ειχα επισημανει και εγω.Μαλιστα ειναι εμφανες απο τη πρωτη προταση!

Κριμα διοτι αμαυρωνει καπως το κατα τα αλλα αρτιο τεχνικο κομματι...
 
Θα συμφωνήσω και εγώ με τους προλαλήσαντες αλλά δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα. Αν έδινα μεγάλη σημασία στα σενάρια και τους διαλόγους των περισσοτέρων σύγχρονων παιχνιδιών θα το είχα παρατήσει προ πολλού το άθλημα.
 
gtsamour είπε:
Το τελείωσα στο PC το παιχνίδι και μπορώ να πω πως μου άρεσε πολύ, το τέλος με χάλασε μονάχα.
Μπορώ να πω πως το τέλος ήταν από τα στοιχεία που μου άρεσε... Μου θύμισε λιγάκι κάτι από το αγαπημένο μου Shadow of the Colossus...

Σε γενικές γραμμές, το παιχνίδι μου άφησε ανάμεικτα συναισθήματα, αν και παραδόξως, μου άρεσαν τα σημεία που αποδείχθηκαν αμφιλεγόμενα και ...

Την καλλιτεχνική διεύθυνση την θεώρησα επιτυχημένη, έστω και όχι άψογη... Γενικά, ήμουν ανέκαθεν fan των cel-shaded γραφικών, ίσως λόγω κόμικς και καρτούν. Ίσως να ήθελαν λίγη παραπάνω δουλειά οι τοποθεσίες, αλλά σε γενικές γραμμές έμεινα ικανοποιημένος...

Παρομοίως, προσωπικά, δεν με ενόχλησε τόσο πολύ το forgiveness του gameplay και η απουσία του Game Over... Δεν ξέρω, ίσως φταίει ότι γέρασα, αλλά δεν έχω την υπομονή να παίζω ξανά και ξανά τα ίδια sections ενός επιπέδου για να χάνω στο τελευταίο άλμα και να πρέπει να το επαναλαμβάνω για 1315η φορά...

Αυτό πάλι που δεν μου άρεσε, ήταν η εντελώς επαναλαμβανόμενη ρουτίνα στο gameplay... Πας στο Fertile Ground, σκαρφαλώνεις μέχρι το boss fight, παλεύεις με το boss, ξαναγυρνάς όλη την πίστα για να μαζέψεις τα light seeds και πάλι από την αρχή... Αφού όταν κάπου στο 60% του παιχνιδιού μάζεψα τα απαιτούμενα light seeds για να ξεκλειδώσω όλες τις δυνάμεις, από εκεί και πέρα σταμάτησα επιδεικτικά να τα συλλέγω, ακόμα και αν βρίσκονταν μπροστά μου!!! Τόσο πείσμα είχα... Πάλι καλά που είχε και το Teleportation...

Να μην πω για τις μάχες... :angry: Υποτίθεται και καλά ότι ήθελαν να γυρίσουν στη λογική του πρώτου PoP και να βάλουν ελάχιστες μάχες, οι οποίες θα είναι όλες 1-on-1 και θα είναι σημαντικές για την εξέλιξη του παιχνιδιού... Ναι, μόνο που στο πρώτο ΡοΡ, δεν χρησιμοποιούσες rhythm game για να τους νικήσεις... Έλεος!!!!! :angry:

Την αβάσταχτη αμερικανιά αμφότερων των πρωταγωνιστών δεν ξέρω πώς να τη σχολιάσω... Είχα να νιώσω έτσι από τότε που είδα τον Link στο cartoon της Zelda να τσιρίζει ως άλλος Καζανόβας... "Excuuuuse me, Princess!!!". :cry:

Δεν ξέρω, ίσως φταίει και το ότι είχα μεγάλες προσδοκίες για το παιχνίδι από previews που είχα διαβάσει... Είμαι fan της σειράς από το πρώτο ακόμα, μ'αρέσουν τα cel-shaded γραφικά και η μεγαλύτερη συγκυρία είναι πως είχα διαβάσει σε κάποιο preview πως "το παιχνίδι έχει πάρει στοιχεία από παιχνίδια όπως τα Ico, Shadow of the Colossus και Okami...", τα οποία κατά σατανική σύμπτωση είναι τα 3 αγαπημένα μου παιχνίδια ever!!! What are the odds!!! Καταλαβαίνετε, πως περίμενα ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να εγκατασταθεί στο ΤΟΡ-10 όλων των εποχών και τελικά πήρα ένα μέτριο προς συμπαθητικό παιχνίδι, που προς το τέλος με ψιλοκούρασε κιόλας με την επαναλαμβανόμενη ρουτίνα του...

//Πάντως, δεν πρέπει να έχω ξαναδεί τόσο mainstream παιχνίδι με τόση απόκριση στα σκορ των reviews... Από 90+, μέχρι 49 είδα!!! :precry: Δυστυχώς, το είχε αναλάβει άλλος στο PC master, οπότε δεν πρόλαβα να γράψω το review...
 
Πίσω
Μπλουζα