Project: Εκπαιδευτικά προγράμματα

Plink

RetroMasteR
Joined
26 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
12
Λοιπόν, μιας και τώρα τον Αύγουστο ελπίζω ότι θα έχω λίγο ελεύθερο χρόνο , είναι καλή ευκαιρία.

Υπάρχουν πολλά πακέτα εκπαιδευτικών προγραμμάτων για C64..κασσέτες και βιβλία (έχω και διάφορα για άλλα συστήματα αλλά χωρίς βιβλία).

Πρόκειται για προγράμματα μαθηματικών, φυσικής, χημείας, ιστορία κ.α. για διάφορες τάξεις του γυμνασίου - λυκείου...καθώς και κάποια πιο προχωρημένα μαθηματικών.

Θεωρώ ότι θα ήταν καλή ιδέα να οργανώσουμε μία ομάδα για να ψηφιοποιήσουμε το υλικό. Να μετατρέψουμε τις κασσέτες σε αρχεία tap ή ότι άλλο...και να σκανάρουμε τα βιβλία.

Εγώ μπορώ να βοηθήσω μόνο με το σκανάρισμα...

Χρειάζεται οπωσδήποτε κάποιος με ένα καλό κασετόφωνο για να κάνει την εγγραφή από τις κασσέτες, και δεν θα ήταν άσχημο να βρεθεί και κανένας εθελοντής ακόμα για το σκανάρισμα....

Θα ετοιμάσω μία αναλυτική λίστα με το υλικό που υπάρχει και θα τραβήξω και φωτογραφίες.

Μέχρι τότε, για να δούμε ποιοι μπορεί να βοηθήσουν ;)
 
Εγώ το έχω δει το υλικό και είναι παρα πολύ αξιόλογο!! Χρειάζεται κάποιος με σχετική εμπειρία, που να έχει ψηφιοποιήσει στο παρελθόν κασέτες από C64.

Αρκεί να γίνει γρήγορα, γιατί ο Plink έχει ένα ζωάκι που το αφήνει και σεργιανάει δίπλα στα κουτιά με τις κασέτες :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι έγινε βρε παιδιά? κανείς δεν ενδιαφέρεται να βοηθήσει?

Υπάρχει έστω κάποιος να δανείσει ένα κασετόφωνο για να δοκιμάσω να μετατρέψω εγώ τις κασέτες σε tap?
 
Δεν το είχα δει... ευχαρίστως να σκανάρω επίσης - κασετοφωνάκι δεν υπάρχει...

Πάντως ο Πλινκης έχει όντως υπέροχο υλικό - εκείνη η ελληνική ΒΑΣΙΚ ήταν φοβερή...
 
Gryzor είπε:
Δεν το είχα δει... ευχαρίστως να σκανάρω επίσης - κασετοφωνάκι δεν υπάρχει...
Πάντως ο Πλινκης έχει όντως υπέροχο υλικό - εκείνη η ελληνική ΒΑΣΙΚ ήταν φοβερή...
άντε βρέθηκε το πρώτο θυ...εεεθελοντής ήθελα να πω...χαχαχαχα

Θα κοιτάξω το μεσημεράκι να τραβήξω μερικές φωτογραφίες από το υλικό μπα και κινητοποιηθεί λίγο περισσότερο ο κόσμος...

Βασικά ένα καλό κασσετόφωνο είναι αυτό που χρειαζόμαστε οπωσδήποτε...
 
Πίσω
Μπλουζα